www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare Pentru Cei Ce Detin Un Les Paul


Guest beseech
 Share

Recommended Posts

Guest beseech

asa,o mica intrebare.

imi spuneti va rog..care este distanta dintre cele 2 suruburi care tin cordarul??

adica partea pe care stau corzile..nu partea prin care intra..

distanta suruburilor in interior..sau masurat chiar pe mijlocul gaurilor ..

 

si inca o mica intrebare..distanta dintre cele 2 bucati ale cordarului..care este?sau nu conteaza atat de mult?

 

am de gand sa pun un cordar de les paul pe o chitara care a avut pana acum un cordar improvizat..si nu stiu daca se potrivesc gaurile..si restul..

 

multam :)

Link to comment
Share on other sites

Cauta desenele tehnice ale piesei pe care vrei sa o cumperi...Intra de exemplu aici : www.stew-mac.com, cauta ce piesa vrei si o sa vezi ca in josul paginii , la majoritatea pieselor ai si desenele tehnice unde sunt trecute toate dimensiunile.Le gasesti si la firma care produce piesa care te intereseaza!

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

dammit !!..la puntea de les paul..distanta e de 73.8 mm

si gaurile la mine..sunt la 75-aproape 76 mm...pe centru..:)(

 

mersi pentru link..

Link to comment
Share on other sites

grija mare!!!!bridge-ul este unul din cele mai extraordinar de super importante aspecte privind intonatia chitarei!atentie la distante!!!atentie la distante!!!

ps si in afara de distante vezi ca bridge-ul(ala pe care stau corzile) se aseaza oblic,nu drept,cum privesti chitara din fata,urmand un unghi exact care la echilibreze grosimea diferita a fiecarei corzi cu lungimea acesteia.brain surgery nu alta!succes:))

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

well..mai intai tre sa gasesc un bridge bun..problema e ca sunt deja date gauri in corp pt el..pt suruburi..dar sunt prea departate..si nu se potriveste mai nimic..si loc de alte gauri nu exista :)...mai e si scobit corpul pt floyd..what to doooo??

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

uhm..cu ce se umple?si cum?ca nu merita investit in ea...aam luat'o foarte modificata..e un corp de ceva reghin..modificat..in sensul ca,cavitatea dozei din neck a fost umpluta.si a ramas doar doza H din bridge..eu vroiam sa o reconditionez..vopsit..schimbat cheite..bridge(e improvizat) si restul..low budget

 

ar fii bine sa umplu eu acolo...dar cu ce ?

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

uhm..nu suna chiar atat de dificil..dar ca sa iasa bine reparatie..tre sa mai decupez o bucatica..acolo unde sunt gaurile bridgeului....ce lemn?orice lemn uscat?ca nu vreau sa crape urat pe urma..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.