www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Pf60 Se


Guest KingLeonidas
 Share

Recommended Posts

Guest KingLeonidas

Salutare tuturor!

 

Vreau sa ma reapuc de chitara(am mai incercat eu ceva acum vreo 3 ani, dar din motive care nu au depins neaparat de mine a trebuit sa renunt)...

 

bugetul meu e de maxim 7 milioane si vreau o acustica cat mai buna in banii astia.

 

m-am oprit la modelul asta si am zis sa cer si aici o parere despre el. in caz ca aveti alte recomandari in banii astia, va rog spuneti.

 

numai bine!

 

chitara: http://www.esound.ro/Ibanez-PF60-SE---Acou...uita,p-852.html

Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL

Salut dude. Eu personal iti recomand o chitara la mana a doua... nu pentru ca ar fi mai ieftina, ci pentru ca odata cu varsta chitarei imbatraneste lemnul si are o rezonanta mai bogata. De unde rezulta ca se aude mult mai frumos si mai melodic o chitara acoustica mai veche decat una noua. Eu am cumparat acum 5-6 luni O chitara acoustica de la Hora Reghin facuta in 1982 si se aude superb cu orice fel de corzi si pe deasupra am dat doar 300 RON pe ea.

Edited by versATiL
Link to comment
Share on other sites

eu am chitara aceea, in varianta electroacustica, si sunt foarte foarte multumit de sunet si de feel, doar ca de o vreme a inceput sa baraie ceva in corpul chitarii cand atac mai tare corzile mai groase, si nu stiu de la ce poate fi (fretbuzz NU e cu siguranta, pentru ca am reglat-o si am verificat fiecare tasta pt aia)

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

Salut dude. Eu personal iti recomand o chitara la mana a doua... nu pentru ca ar fi mai ieftina, ci pentru ca odata cu varsta chitarei imbatraneste lemnul si are o rezonanta mai bogata. De unde rezulta ca se aude mult mai frumos si mai melodic o chitara acoustica mai veche decat una noua. Eu am cumparat acum 5-6 luni O chitara acoustica de la Hora Reghin facuta in 1982 si se aude superb cu orice fel de corzi si pe deasupra am dat doar 300 RON pe ea.

 

 

termina cu prostiile astea... am si eu un reghin din 89 (si a unui prieten din `78 parca).. si mi-am cumparat chitara de care spune thread starterul, ibanez pf-60 SE... si reghinurile sunau ca niste mandoline obosite in comparatie cu ea. E adevarat ca o chitara veche poate sa sune mai bine... dar nu placajele celor de la reghin.

Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas
termina cu prostiile astea... am si eu un reghin din 89 (si a unui prieten din `78 parca).. si mi-am cumparat chitara de care spune thread starterul, ibanez pf-60 SE... si reghinurile sunau ca niste mandoline obosite in comparatie cu ea. E adevarat ca o chitara veche poate sa sune mai bine... dar nu placajele celor de la reghin.

 

 

si cum e ibanezul? esti multumit de el?

Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL
termina cu prostiile astea... am si eu un reghin din 89 (si a unui prieten din `78 parca).. si mi-am cumparat chitara de care spune thread starterul, ibanez pf-60 SE... si reghinurile sunau ca niste mandoline obosite in comparatie cu ea. E adevarat ca o chitara veche poate sa sune mai bine... dar nu placajele celor de la reghin.

 

 

Nu e vorba ca o chitara veche poate suna mai bine... ci o chitara veche chiar suna mai bine decat una noua... pentru ca imbatraneste lemnul... la fel si la viori si etc.. presupun ca ai auzit de vioara Stradivarius nu? 

 

Acum daca cele doua chitari despre care vorbesti tu sunt ca niste mandoline inseamna ca sunt acele respective modele proaste... sau poate ai grifu stramb etc... A mea cel putin suna exceptional mai ales cu corzi Elixir de 0.12; am comparat-o live cu un fender din 2007 la 14 milioane si se auzea mult mai bine. 

 

Asta e parerea mea.. tu ia-ti ce vrei...

 

L.E. si in primul rand eu nu am recomandat neaparat o chitara reghin... am spus ca asta am eu si se aude foarte bine... am recomandat o chitara mai veche in loc de una mai noua..

Edited by versATiL
Link to comment
Share on other sites

Guest junkie

totusi depinde si ce lemn... ca o chitara din placaj nu o sa imbatraneasca frumos, dar totusi si din lemn solid daca chitara nu suna bine la inceput nu v'a suna mult mai bine dupa cativa ani..

Link to comment
Share on other sites

+1 la chitarele reghin vechi!am si eu una din vreo 70 si ceva,un doublesix rosu,foarte fain rezoneaza;partea proasta este griful...nu se mai poate face nimic,taste proaste,tija intepenita,cheite distruse..etc.dar sunetul.....nota 10 cu felicitari.

back ontopic:pentru inceput as opta pentru o chitara care fara pre amp pe ea din doua motive:nu va fi folosit prea curand(daca esti incepator)si reduce din rezonanta chitarei la "rece"(datorita gaurii din cutia de rezonanta necesara amplasarii pre-amp-ului)

Link to comment
Share on other sites

pai asta am zis si eu... ca o chitara fabricata calumea o sa sune mai bine cand imbatraneste, atentie.. o chitara fabricata calumea nu reghinuri. Poate ca au facut si ei modele care sa concureze cu alte firme de prestigiu dar eu nu am intalnit nici una pana acum.

 

@king leonidas: da mi-a placut chitara, avea putin fretbuzz cand am cumparato pe primele pozitii mai pe toate corzile dar asta se poate regla. cumparao cu incredere

Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL

ciudat hippiehop.. :-? la mine cheitele au fost schimbate inainte sa o cumpar eu... iar tastele nut-ul toate sunt in stare perfecta :-? a fost intretinuta foarte bine... ma rog cu exceptia catorva zgarieturi pe corp.

Link to comment
Share on other sites

ciudat hippiehop.. :-? la mine cheitele au fost schimbate inainte sa o cumpar eu... iar tastele nut-ul toate sunt in stare perfecta :-? a fost intretinuta foarte bine... ma rog cu exceptia catorva zgarieturi pe corp.

 

nu-i ciudat,reghinurile sunt ca daciile,daca merg este bine,numai ca tre sa schimbi tot timpul cate ceva,la asta de care zic eu nu a avut cine sa bibileasca si s-a intepenit tot la ea.bafta este ca a fost facuta din lemn,nu din carton presat ca cele din ziua de azi,si asta a ajutat in timp la o cutie de rezonanta f f f buna.

pana la urma omul vrea sa ia o chitara si noi batem campii,spor din partea mea la cumparat si exersat.cat despre chitara ta,enjoy it!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.