www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pinky Problem


Guest versATiL

Recommended Posts

Guest versATiL

dudes si dudets. am si yo o problema legata de pinky si de dexteritate... Cand fac exercitiul 1-2-3-4 pe toate corzile ascendent si descendent... cnad termin o coarda si trec la urmatoarea pe fretul 1 pinky-ul se indreapta (k si cum as face :) cu un singur deget), sta "teapan" si iese in exterior (se departeaza de chitara) parca ar fi afectat de un camp magnetic sau ceva de genul. Am incercat sa-l tin "inchis" si reusesc pana ajung intre 2-3 si cand ma pregatesc sa intru pe fretul 4 cu pinky, sare de nebun in afara inainte sa se aseze pe tasta... E o problema des intalnita? Am eu articulatii mai proaste sau lipsa de dexteritate? Sa ma chinui cu 1-2-3-4 pana stapanesc bine pinkyul? Mentionez ca am facut 5 ani artemartiale / kick-boxing timp in care am avut luxatii si entorse pe la incheieturi si la degete... sa fie asta problema? Pot sa rezolv cumva? ca se vede urat rau... Si cand fac game presupun ca se intampla la fel dar alea le fac foarte repede si nu se observa... 

Am pus si 3 poze ca sa intelegeti la ce ma refer... desi sunt cam fortate ca sa se observe in poza.. dar asa se intampla cand fac asta 1-2-3-4

 

Prima poza: puneam degetul 2

Poza a doua: fretul 3 aproape apasat... aici se departeaza degetul

Poza a treia: toate freturile apasate

 

Pot sa fac ceva in legatura cu asta sau it's normal for me?

post-8902-1242241452_thumb.jpg

post-8902-1242241457_thumb.jpg

post-8902-1242241464_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

dudes si dudets. am si yo o problema legata de pinky si de dexteritate... Cand fac exercitiul 1-2-3-4 pe toate corzile ascendent si descendent... cnad termin o coarda si trec la urmatoarea pe fretul 1 pinky-ul se indreapta (k si cum as face :) cu un singur deget), sta "teapan" si iese in exterior (se departeaza de chitara) parca ar fi afectat de un camp magnetic sau ceva de genul. Am incercat sa-l tin "inchis" si reusesc pana ajung intre 2-3 si cand ma pregatesc sa intru pe fretul 4 cu pinky, sare de nebun in afara inainte sa se aseze pe tasta... E o problema des intalnita? Am eu articulatii mai proaste sau lipsa de dexteritate? Sa ma chinui cu 1-2-3-4 pana stapanesc bine pinkyul? Mentionez ca am facut 5 ani artemartiale / kick-boxing timp in care am avut luxatii si entorse pe la incheieturi si la degete... sa fie asta problema? Pot sa rezolv cumva? ca se vede urat rau... Si cand fac game presupun ca se intampla la fel dar alea le fac foarte repede si nu se observa... 

Am pus si 3 poze ca sa intelegeti la ce ma refer... desi sunt cam fortate ca sa se observe in poza.. dar asa se intampla cand fac asta 1-2-3-4

 

Prima poza: puneam degetul 2

Poza a doua: fretul 3 aproape apasat... aici se departeaza degetul

Poza a treia: toate freturile apasate

 

Pot sa fac ceva in legatura cu asta sau it's normal for me?

stai calm lol, poate sa arate oricum degetul si sa ridici cum vrei tu, important e sa fie cat mai close , nu prea conteaza.Nu te lega de chestii dinastea, fix asa imi sta si mie la multe faze cand nu-l folosesc.....Altii si-l carcesc asa ca un covrig, nu conteaza.Numa sa faci bine atat :)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL

mda dar ma enerveaza rau cum arata... urat asa :) si am impresia ca din cauza indepartarii de grif pierd timp... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Frusciante19

Sunt exercitii speciale pentru deshtu mic (google), dar trebuie sa insisti pe ele ca sa dea rezultate. Imi amintesc un ex frustrant :) in care trebuia sa tii degetele cat mai aproape deasupra corzilor, cat mai mult timp fiecare deget, (fara sa apesi sau sa atingi coarda) si sa le misti ca si cum ai face in mod obisnuit 1-2-3-4 pe fiecare coarda.

 

Cu alte cuvinte, sa "hover-uiesti" degetele pe corzi, apropiindu-le cat mai mult si tinand cam cate 10 secunde fiecare deget in pozitie.

Sper ca m-am facut inteles.

Link to comment
Share on other sites

am aceeasi problema (bine.. printre multe altele) si solutia rezonabila pe care am gasit-o a fost sa imi infasor un elastic peste toate 4 degetele (in dreptul articulatiei de jos a degetelor), si sa fac exercitii 1-2-3-4 in jurul tastei 12 (ca sa nu fie nevoie de niciun fel de stretch). dupa cateva zile am constatat ca degetul sta mai linistit langa celelalte, chiar daca nu s-a remediat total problema.

Link to comment
Share on other sites

am aceeasi problema (bine.. printre multe altele) si solutia rezonabila pe care am gasit-o a fost sa imi infasor un elastic peste toate 4 degetele (in dreptul articulatiei de jos a degetelor), si sa fac exercitii 1-2-3-4 in jurul tastei 12 (ca sa nu fie nevoie de niciun fel de stretch). dupa cateva zile am constatat ca degetul sta mai linistit langa celelalte, chiar daca nu s-a remediat total problema.

poti sa faci asa cum fac eu aici in prima chestie? Daca faci asa e ok http://www.youtube.com/watch?v=zr4v3G8eCqs

 

Fa slow de tot, repeta mult, iti va iesi faza cu degetul close, uita-te la Tiago Della Vega, are tehnica faina la faza cu as close as u can.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL
poti sa faci asa cum fac eu aici in prima chestie? Daca faci asa e ok http://www.youtube.com/watch?v=zr4v3G8eCqs

 

Fa slow de tot, repeta mult, iti va iesi faza cu degetul close, uita-te la Tiago Della Vega, are tehnica faina la faza cu as close as u can.

dudeeee vrei sa-l ajungi pe yngwie malmsteen constat yo  :)

 

 

am observat ca de vreo 2-3 ori si tie ti-a fugit degetul in afara pe la sfarsit... ce degete enervante :)

Link to comment
Share on other sites

Incearca asta cu degetul inelar si mijlociu

 

||----------------------1-2-1-----------------------------------------2-3-2----

||------------------1-2-------2-1---------------------------------2-3-------3-2

||--------------1-2---------------2-1-------------------------2-3--------------

||----------1-2-----------------------2-1-----------------2-3------------------

||------1-2-------------------------------2-1---------2-3----------------------

||--1-2---------------------------------------2-1-2-3--------------------------

 

Fa asta pana la ultima tasta de pe chitara.La mine a avut rezultate bune.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.