www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine Le Are Cu Lipitu La Partea Electrica


Guest a_punker
 Share

Recommended Posts

Guest a_punker

deci treaba sta cam asa ... am de lipit 2 doze un switch si iesirea...trebuie neaparat si un volum ??? daca da unde sa'l lipesc ?

 

rog cei priceputi sa ma ajute cat mai urgent tnx

post-6270-1242230134_thumb.jpg

post-6270-1242230139_thumb.jpg

Edited by a_punker
Link to comment
Share on other sites

Guest a_punker

ahanui nimic, merge si asa dar cum le lipesc va rog...nu o sa folosesc asa de des com ala deci te rog ajutor

 

 

 

 

daca ar fi un pot de volum atunci unde il lipesc?

Edited by a_punker
Link to comment
Share on other sites

Cauta scheme de circuite pe google, Chitara mea nu are nici pot de ton si nici de volum, doar 2H un switch si jack out, ceea ce reduce broom-ul semnificativ.

Daca switch-ul e de 3 pozitii cu 8 pini e destul de simplu de facut. 2 pini se leaga intre ei ca masa, in rest vezi cu un ohmetru (cred) care sunt pini-pereche, la ele unesti cablurile rosu+negru, iar verde si alb se unesc si se duc la masa. Mai si un cablu de masa carre se duce la masa. :)

 

Hoped it helped.

 

Singura problema care o am cu outputul e diferenta de volum datorita outputului diferit intre doze si a lipsei poturilor de volum/ton separat pt fiecare doza, dar nu-i asa mare problema.

Link to comment
Share on other sites

Guest a_punker

pai te rog ia poza aia de acolo unde is toate si fa niste linii in paint cum sa le lipesc....multam anticipat

Link to comment
Share on other sites

update, s-a refacut circuitul la chitara mea... fara poturi

In caz ca te ajuta configuratia e:

2H.

cablurile rosii pe primele doua pozitii ale switchului 1+2, verde +alb se unesc si se duc la masa (la ambele doze), s-a legat bridge-ul la masa prin doza din bridge (lipitura pe placuta grnd). Cablurile negre pe pozitiile 6+7, masa 4+5, hot wire-ul pe 3, 8 lasat liber.

E foarte importanta lipitura de masa, sa nu uiti de ea.

 

cred ca asa era schema.

legenda:

verde=verde+alb

galben=masa

rosu=rosu

negru=negru

mov=hot wire-ul

maro=cablu de masa spre iesire.

 

sper sa mearga si in cazu tau

post-4846-1242526402_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

daca vrei si un volum,il pui intre intrerupator si jack (la schema lui titus),asa o sa functioneze indiferent pe ce doza e selectat intrerupatoru

 

 

 

daca vrei 2 volume (ceea ce nu cred ca vrei,nu are sens,ca o sa vina unu pt fiecare doza,atunci il montezi intre doza si intrerupator )le montezi...unu dupa prima doza,al doilea dupa a doua doza

 

 

 

daca as fi in locu tau,as lua un switch cu 3 canale (sau cum ii zice),adica cu 3 optiuni...1st doza,2nd doza,1st+2nd doza,si potu l-as pune dupa intrerupator.................

 

 

 

eu mai stiu cate ceva la electronica,da daca vrei sa le lipesti dupa cum ti-am zis eu,intreaba si parerile altora,ca poate am zis o prostie :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.