www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hai Sa Facem Muzica Frumoasa Impreuna!


wildetudor
 Share

Recommended Posts

Salut la toata lumea!

 

Cant la chitara (acustica) de vreun an deja, si simt ca progresez suficient de bine, insa deseori simt nevoia sa trec la nivelul urmator de complexitate si sa mai adaug niste armonie, cantand impreuna cu alti chitaristi. Din pacate prietenii mei cu simt muzical nu sunt suficient de perseverenti cu chitara, insa mi-am dat seama ca aici pe forum e cel mai bun loc pentru a gasi oameni de nivel asemanator cu mine (i.e. sa zicem 'nivel intermediar') care vor sa cante!

 

Cu siguranta nu sunt inca suficient de avansat - si nici nu am deocamdata timp - pentru a ma gandi la o trupa (desi ideea imi place!); tot ce vreau deocamdata e sa gasesc niste oameni cu care sa rezonez muzical si impreuna cu care sa cant cand ne vine cheful, sa transcriem tabulaturi pentru cantece greu de gasit, sa facem diverse aranjamente, sa improvizam etc - tot ce ne cere instinctul muzical!

 

O sa incerc sa va dau o idee cam ce muzica mi-ar placea mie personal sa cant, dar sunt sigur ca gasim usor ceva care sa ne placa la toti si care sa sune bine pe chitarele noastre:

- muzica rock/folk romaneasca: Phoenix, Mircea Baniciu, Mircea Vintila, Nicu Alifantis

- rock britanic clasic, de ex. Pink Floyd, Jethro Tull, Led Zeppelin, Beatles, The Who etc

- selectiuni din muzica diferitelor popoare (in momentul asta imi vine in minta muzica traditionala evreiasca, maghiara, cea medievala englezeasca)

- piese de jazz, de ex. Nat King Cole, Keith Jarrett

- poate niste aranjamente ale unor lucrari de muzica clasica

 

Cred ca cel mai simplu e daca luam legatura direct si o preluam de acolo, ce ziceti? Id-ul meu de YM este, ca si aici, wildetudor. Pe curand! :)

Edited by wildetudor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.