www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Comparatie Intre Pedale Wah _ Cry Baby Orginal Vs. Cry Baby Q95 Vs. Rocktron Black Cat The Moan


Guest The Moan
 Share

Recommended Posts

Guest The Moan

As dori sa-mi cumpar o pedala de wah si nu stiu ce sa aleg .

 

Am vazut k majoritatea chitaristilor mari care-mi plac folosesc Cry baby , dar nici pedalele Rocktron nu is de aruncat .

Ce sa aleg dintre Cry Baby Orginal vs. Cry Baby Q95 vs. Rocktron Black cat The Moan

 

De asemenea va rog dak puteti sa-mi explicati diferenta de sunet dintre efectele

Analog Delay sau Reverb sau Flanger vs. Digital Delay Reverb sau Flanger , kre is mai bune ca si sunet cele digitale sau cele analog ???

Stiti ce fel de delay sau reverb folosesc Malmsteen sau ARP de exemplu , Analog sau Digital ???

M-ar interesa foarte mult .

M-ar interesa dak are de vanzare kreva un Ibanez TS9 in stare buna si nu il foloseste la ce pret s-ar ridica si dak nu ar fi de acord sa-l schimbe cu un BOSS OS2 Overdrive / Distorsion aproape nou in garantie si foarte putin folosit .

Astept raspunsurile dvs. Va multumesc ! :)

Link to comment
Share on other sites

As dori sa-mi cumpar o pedala de wah si nu stiu ce sa aleg .

 

Am vazut k majoritatea chitaristilor mari care-mi plac folosesc Cry baby , dar nici pedalele Rocktron nu is de aruncat .

Ce sa aleg dintre Cry Baby Orginal vs. Cry Baby Q95 vs. Rocktron Black cat The Moan

 

De asemenea va rog dak puteti sa-mi explicati diferenta de sunet dintre efectele

Analog Delay sau Reverb sau Flanger vs. Digital Delay Reverb sau Flanger , kre is mai bune ca si sunet cele digitale sau cele analog ???

Stiti ce fel de delay sau reverb folosesc Malmsteen sau ARP de exemplu , Analog sau Digital ???

M-ar interesa foarte mult .

M-ar interesa dak are de vanzare kreva un Ibanez TS9 in stare buna si nu il foloseste la ce pret s-ar ridica si dak nu ar fi de acord sa-l schimbe cu un BOSS OS2 Overdrive / Distorsion aproape nou in garantie si foarte putin folosit .

Astept raspunsurile dvs. Va multumesc ! :)

In primul rand, reverbul ,,analog" este cel pe arcuri, nu pedala, iar flangerul nu exista 100% analog, delay-ul analog adevarat iarasi este Echoplex tape delay. Malmy are tc electronics parca in rack si toate efectele d modulatie sunt digitale, dar sunt de calitate (observa la 1.12 cata wall-ul de rackuri acolo

)

Eu personal folosesc tot ce este analogic, asta este preferinta mea, chiar daca sunt in format pedale.

 

Despre wah gasesti peste tot (Q95): ,,Adjustable Q and volume boost., They've taken the original Crybaby and added the 2 most popular and requested upgrades - the famous Q control, which varies the intensity of the wah effect by adjusting the effect's bandpass shape, and the volume Boost, for up to 15 dB added gain to your output signal. The 95Q is a flexible tone monster that retains the original... More Crybaby's fast-reacting characteristics."

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, reverbul ,,analog" este cel pe arcuri, nu pedala, iar flangerul nu exista 100% analog, delay-ul analog adevarat iarasi este Echoplex tape delay. Malmy are tc electronics parca in rack si toate efectele d modulatie sunt digitale, dar sunt de calitate (observa la 1.12 cata wall-ul de rackuri acolo
)

Eu personal folosesc tot ce este analogic, asta este preferinta mea, chiar daca sunt in format pedale.

 

Despre wah gasesti peste tot (Q95): ,,Adjustable Q and volume boost., They've taken the original Crybaby and added the 2 most popular and requested upgrades - the famous Q control, which varies the intensity of the wah effect by adjusting the effect's bandpass shape, and the volume Boost, for up to 15 dB added gain to your output signal. The 95Q is a flexible tone monster that retains the original... More Crybaby's fast-reacting characteristics."

 

Not quite....este si pedala...cu arc :)

 

http://www.demeteramps.com/products/pedals/rvb1.html

 

http://www.vanamps.com/reverbamate.htm

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
In primul rand, reverbul ,,analog" este cel pe arcuri, nu pedala, iar flangerul nu exista 100% analog, delay-ul analog adevarat iarasi este Echoplex tape delay. Malmy are tc electronics parca in rack si toate efectele d modulatie sunt digitale, dar sunt de calitate (observa la 1.12 cata wall-ul de rackuri acolo
)

Eu personal folosesc tot ce este analogic, asta este preferinta mea, chiar daca sunt in format pedale.

 

Despre wah gasesti peste tot (Q95): ,,Adjustable Q and volume boost., They've taken the original Crybaby and added the 2 most popular and requested upgrades - the famous Q control, which varies the intensity of the wah effect by adjusting the effect's bandpass shape, and the volume Boost, for up to 15 dB added gain to your output signal. The 95Q is a flexible tone monster that retains the original... More Crybaby's fast-reacting characteristics."

 

Am inteles in mare . Deci vreti sa spuneti Crybaby Q95 ar fi cel mai bun fata de cele 2 pedale de wah kre le-am dat exemplu pe langa ???

De asemenea inteleg k exista diferente de ordin tehnic intre analog si digital , dar pe mine m-ar interesa ce diferente comporta acest aspect in sunetul fiecaruia la delay in mod special ??? , fiindca eu am un delay incorporat in statie iar in cartea tehnica scrie k este de tip analog .

Referitor la flanger am auzit ca MXR EVH flanger este de tip analog dar nu stiu cam la ce pret s-ar ridica , de sunat suna super ... Flanger-ul kre il am incorporat in statie nu suna asa bine si nu reusesc sa scot nicicum sunetul de la piesa Ain' Talkin' about love - Van Halen . Scoate ceva apropiat dar totusi parca in ca departe de adevar ...

Va rog sa ma anuntati dak stiti pe cineva din Timisoara preferabil, dispus sa faca un schimb de Ibanez TS9 cu un BOSS OS2 si eventual sa-i mai dau ceva diferenta de bani ???

 

 

Chiar aveti Gibson Les Paul original sau doar o copie facuta de Epiphone ???

Cam la ce pret se ridica un Gibson LesPaul Standard asa de curiozitate ??

Link to comment
Share on other sites

Am inteles in mare . Deci vreti sa spuneti Crybaby Q95 ar fi cel mai bun fata de cele 2 pedale de wah kre le-am dat exemplu pe langa ???

De asemenea inteleg k exista diferente de ordin tehnic intre analog si digital , dar pe mine m-ar interesa ce diferente comporta acest aspect in sunetul fiecaruia la delay in mod special ??? , fiindca eu am un delay incorporat in statie iar in cartea tehnica scrie k este de tip analog .

Referitor la flanger am auzit ca MXR EVH flanger este de tip analog dar nu stiu cam la ce pret s-ar ridica , de sunat suna super ... Flanger-ul kre il am incorporat in statie nu suna asa bine si nu reusesc sa scot nicicum sunetul de la piesa Ain' Talkin' about love - Van Halen . Scoate ceva apropiat dar totusi parca in ca departe de adevar ...

Va rog sa ma anuntati dak stiti pe cineva din Timisoara preferabil, dispus sa faca un schimb de Ibanez TS9 cu un BOSS OS2 si eventual sa-i mai dau ceva diferenta de bani ???

 

 

 

Chiar aveti Gibson Les Paul original sau doar o copie facuta de Epiphone ???

Cam la ce pret se ridica un Gibson LesPaul Standard asa de curiozitate ??

Du-te la muzikia si intreaba, au un gibson LP Studio si multe Epi-uri, mergi si intereseaza-te

 

Referitor la MXR, era de fapt un Phaser MXR, si mai exact Phase 90

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Du-te la muzikia si intreaba, au un gibson LP Studio si multe Epi-uri, mergi si intereseaza-te

 

Referitor la MXR, era de fapt un Phaser MXR, si mai exact Phase 90

 

Asa deci , inseamna k Eddie VH foloseste in respectiva melodie Phaser 90 .

Am scos o partitura originala de pe net cu respectiva melodie iar acolo scria Flange . M-am uitat si pe net dar nu-mi dau seama ce efect foloseste acolo MXR EVH Flanger sau MXR EVH Phaser 90 fiindca amandoua sunt semnatura lui . MXR Flanger din ce am vazut pe net are un pret de cocaina .

Spune-mi te rog dak sti exact ce efecte foloseste EVH in melodia respectiva Overdrive + Phase 90 sau Overdrive + Flanger EVH . Ma gandesc k poate aveti mai multa experienta si puteti face distinctia asta fiindca eu nu-mi dau seama ce efecte foloseste in respectiva melodie . Mersi fain !

 

Du-te la muzikia si intreaba, au un gibson LP Studio si multe Epi-uri, mergi si intereseaza-te

 

Referitor la MXR, era de fapt un Phaser MXR, si mai exact Phase 90

 

Referitor la Gibson Les Paul intrebarea era pt. cel din Oradea care spune ca ar avea unul .

Eu personal sunt fan Fender Stratocaster , dar imi plac si chitarile Gibson , insa astea din urma sunt chiar exagerate k pret mai scumpe si k Fender-ul . De ex LesPaul Slash Signature ajunge si la 8000$ sa avem pardon .

Imi place de la Gibson si Flyin V si Explorerul dar Fender pt. mine ramane Fender !

Link to comment
Share on other sites

Chiar aveti Gibson Les Paul original sau doar o copie facuta de Epiphone ???

Cam la ce pret se ridica un Gibson LesPaul Standard asa de curiozitate ??

 

Daca era Epiphone scriam Epiphone. Este un Gibson Les Paul Standard din 2001 cumparat de aici de pe forum cu 1850 de euro. Preturi la cele noi se gasesc din plin pe net. Second un Standard se invarte undeva la 1400-1800 in functie de upgrade-uri si stare.

 

A mea este asta: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=15256&hl=

 

P.S. Epiphone nu face copii, este o marca ce apartine de Gibson. Copii fac/faceau altii cum ar fi Tokai, Burny, Edwards, etc. ( ce-i drept in multe cazuri mai bune decat Epiphone)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Daca era Epiphone scriam Epiphone. Este un Gibson Les Paul Standard din 2001 cumparat de aici de pe forum cu 1850 de euro. Preturi la cele noi se gasesc din plin pe net. Second un Standard se invarte undeva la 1400-1800 in functie de upgrade-uri si stare.

 

A mea este asta: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=15256&hl=

 

P.S. Epiphone nu face copii, este o marca ce apartine de Gibson. Copii fac/faceau altii cum ar fi Tokai, Burny, Edwards, etc. ( ce-i drept in multe cazuri mai bune decat Epiphone)

 

Inseamna k eshti un tip cu bani .

Foarte faina chitara !

Suna la fel k si Gibsonu lui Slash ???\

Ce doze ai pe ea ??? orginalele standard de la Gibson ? \

Un sfat , am auzit k suna beton dak pui pe un Gibson Les Paul doze Seymour Duncan cum are si Slash !

Oricum faina chitara s-o folosesti cum trebuie , apropo ce stil de muzica abordezi , cam ce muzicieni asculti ?:)

 

Inseamna k eshti un tip cu bani .

Foarte faina chitara !

Suna la fel k si Gibsonu lui Slash ???\

Ce doze ai pe ea ??? orginalele standard de la Gibson ? \

Un sfat , am auzit k suna beton dak pui pe un Gibson Les Paul doze Seymour Duncan cum are si Slash !

Oricum faina chitara s-o folosesti cum trebuie , apropo ce stil de muzica abordezi , cam ce muzicieni asculti ? :)

 

aaaa Si inca ceva , explica-mi si mie de ce e asa scump un Gibson in Raport cu un Fender ??

Link to comment
Share on other sites

Inseamna k eshti un tip cu bani .

Foarte faina chitara !

Suna la fel k si Gibsonu lui Slash ???\

Ce doze ai pe ea ??? orginalele standard de la Gibson ? \

Un sfat , am auzit k suna beton dak pui pe un Gibson Les Paul doze Seymour Duncan cum are si Slash !

Oricum faina chitara s-o folosesti cum trebuie , apropo ce stil de muzica abordezi , cam ce muzicieni asculti ?:)

 

 

 

aaaa Si inca ceva , explica-mi si mie de ce e asa scump un Gibson in Raport cu un Fender ??

 

Eu am doze WCR American steele set. da un search...s-a discutat destul de mult subiectul doze gibson. In legatura cu pretul...depinde....la modele custom shop fender este in mare parte chiar mai scump, iar la modele standard, daca faci o comparatie intre cele doua...ma rog...mai bine ma abtin, pt ca de obicei ies scantei de la discutiile astea

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Eu am doze WCR American steele set. da un search...s-a discutat destul de mult subiectul doze gibson. In legatura cu pretul...depinde....la modele custom shop fender este in mare parte chiar mai scump, iar la modele standard, daca faci o comparatie intre cele doua...ma rog...mai bine ma abtin, pt ca de obicei ies scantei de la discutiile astea

 

Parerea mea este k si Fender si Gibson is la fel de bune calitativ dar sunt deosebite k si sunet.

Ideea e k nu vei scoate niciodata pe un Gibson sunetul original produs de Fender dar nici pe un Fender sunetul de Gibson .

Diferenta dintre cele doua este o chestiune de preferinta personala .

Nu mi-ai scris ce trupe asculti ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest zzz

Din punct de vedere al constructiei o chitara Gibson Les Paul este MULT mai greu / Scump de realizat decat un Fender Stratocaster...Stratocasterul la origine tocmai asta a  vrut sa fie , o chitara mai ieftina si buna..si a reusit din plin..Insa diferenta de pret dintre un Les Paul Standard si un Stratocaster American Standard este perfect justificata . Uite aici o comparatie rapida , efort/pret in procesul de fabricatie al celor doua chitare :

 

1. combinatia mahon+ carved figured maple top este MUUULT mai scumpa decat alder/maple (trage o privire pe pe www.lmii.com)

 

2. headstock inclinat (angled) este mult mai scump de realizat (necesita o bucata de lemn mai mare din care se frezeaza gatul) decat headstock-ul drept

 

3. Perloid trapezoid inlay este mult mai scump si ca material si ca si proces decat dot inlay-ul classic de la Fender

 

4. Set neck-ul este MULT mai scump si mai laborios de realizat decat un bolt-on neck

 

5. Bindingul de pe corp si mai ales cel de pe fretboard este mult mai costisitor de realizat decat absenta bindigului de la strat :)

 

6. Nitrocellulose laquer este mult mai greu de realizat/polisat (buffed) decat poliurethanul (desi diferentele de sunet sunt intens dezbatute)

 

 

 

    Acestea sunt doar cateva motive, scrise asa la repezeala, ca sa iti dai seama de ce un Gibson Les Paul este cam de doua ori mai scump decat un Strat Standard. Diferenta de pret, daca faci o analiza amanuntita este perfect justificata.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Din punct de vedere al constructiei o chitara Gibson Les Paul este MULT mai greu / Scump de realizat decat un Fender Stratocaster...Stratocasterul la origine tocmai asta a vrut sa fie , o chitara mai ieftina si buna..si a reusit din plin..Insa diferenta de pret dintre un Les Paul Standard si un Stratocaster American Standard este perfect justificata . Uite aici o comparatie rapida , efort/pret in procesul de fabricatie al celor doua chitare :

 

1. combinatia mahon+ carved figured maple top este MUUULT mai scumpa decat alder/maple (trage o privire pe pe www.lmii.com)

 

2. headstock inclinat (angled) este mult mai scump de realizat (necesita o bucata de lemn mai mare din care se frezeaza gatul) decat headstock-ul drept

 

3. Perloid trapezoid inlay este mult mai scump si ca material si ca si proces decat dot inlay-ul classic de la Fender

 

4. Set neck-ul este MULT mai scump si mai laborios de realizat decat un bolt-on neck

 

5. Bindingul de pe corp si mai ales cel de pe fretboard este mult mai costisitor de realizat decat absenta bindigului de la strat :)

 

6. Nitrocellulose laquer este mult mai greu de realizat/polisat (buffed) decat poliurethanul (desi diferentele de sunet sunt intens dezbatute)

 

 

 

Acestea sunt doar cateva motive, scrise asa la repezeala, ca sa iti dai seama de ce un Gibson Les Paul este cam de doua ori mai scump decat un Strat Standard. Diferenta de pret, daca faci o analiza amanuntita este perfect justificata.

 

Sunt perfect logice argumentele expuse , nimic de zis , insa pt. mine Stratul ramane the best

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este k si Fender si Gibson is la fel de bune calitativ dar sunt deosebite k si sunet.

Ideea e k nu vei scoate niciodata pe un Gibson sunetul original produs de Fender dar nici pe un Fender sunetul de Gibson .

Diferenta dintre cele doua este o chestiune de preferinta personala .

Nu mi-ai scris ce trupe asculti ??? :)

Legat de Fender/gibson, intradevar e chestie de preferinte. Iesi cel mai bine daca le ai pe ambele :)

 

Ca trupe, in prima instanta ascult tot ce-mi pica in mana, apoi triez ce-mi place. In materie de chitaristi, ultima mea descoperire este Joe Bonamassa, de care nu ma mai satur :) mi se pare unul dintre cei mai interesanti chitaristi lansati in ultima decada. in rest, ca sa enumar doar cateva: Sting, Sade, Red hot, Rage Against The Machine, Creed, De Phazz, Portishead, Clapton, BB King, Incubus, Newton Faulkner si ar mai fi o gramada...

Carnatzii pe chitara ma lasa rece...nu mi se pare ca se mai poate aduce ceva cu adevarat nou pe felia asta, si chiar daca s-ar mai putea, mi se pare ca e mult efort/putin efect. Uite de exemplu ceva cu adevarat nou (si nu doar de dragul de a fi nou) :

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Legat de Fender/gibson, intradevar e chestie de preferinte. Iesi cel mai bine daca le ai pe ambele :D

 

Ca trupe, in prima instanta ascult tot ce-mi pica in mana, apoi triez ce-mi place. In materie de chitaristi, ultima mea descoperire este Joe Bonamassa, de care nu ma mai satur :D mi se pare unul dintre cei mai interesanti chitaristi lansati in ultima decada. in rest, ca sa enumar doar cateva: Sting, Sade, Red hot, Rage Against The Machine, Creed, De Phazz, Portishead, Clapton, BB King, Incubus, Newton Faulkner si ar mai fi o gramada...

Carnatzii pe chitara ma lasa rece...nu mi se pare ca se mai poate aduce ceva cu adevarat nou pe felia asta, si chiar daca s-ar mai putea, mi se pare ca e mult efort/putin efect. Uite de exemplu ceva cu adevarat nou (si nu doar de dragul de a fi nou) :

 

Interesant :)

Legat de tehnica de taping nu o stiu inca dar am vazut chitaristi kre au deprins-o aproape la perfectie ..

Faza e sa canti ceea ce simti , totusi tehnica e foarte importanta dar necesita sa ai timp mai mult pt. a canta iar la mine timpul este o problema :)

Apreciez mai multe genuri si toti chitaristii kre sunt meseriasi dar pt. mine Malmsteen ramane the Best of the Best adik e stilul de muzica kre mie mi se potriveste mai bine .

Nu vreau sa spun k ceilalti nu sunt adevarati meseriasi sau k nu i-as asculta...

Apreciez faptul k ai recunoscut k Fenderul se ridica la nivelul lui Gibson . :)

Link to comment
Share on other sites

Din punct de vedere al constructiei o chitara Gibson Les Paul este MULT mai greu / Scump de realizat decat un Fender Stratocaster...Stratocasterul la origine tocmai asta a vrut sa fie , o chitara mai ieftina si buna..si a reusit din plin..Insa diferenta de pret dintre un Les Paul Standard si un Stratocaster American Standard este perfect justificata . Uite aici o comparatie rapida , efort/pret in procesul de fabricatie al celor doua chitare :

 

1. combinatia mahon+ carved figured maple top este MUUULT mai scumpa decat alder/maple (trage o privire pe pe www.lmii.com)

 

2. headstock inclinat (angled) este mult mai scump de realizat (necesita o bucata de lemn mai mare din care se frezeaza gatul) decat headstock-ul drept

 

3. Perloid trapezoid inlay este mult mai scump si ca material si ca si proces decat dot inlay-ul classic de la Fender

 

4. Set neck-ul este MULT mai scump si mai laborios de realizat decat un bolt-on neck

 

5. Bindingul de pe corp si mai ales cel de pe fretboard este mult mai costisitor de realizat decat absenta bindigului de la strat :)

 

6. Nitrocellulose laquer este mult mai greu de realizat/polisat (buffed) decat poliurethanul (desi diferentele de sunet sunt intens dezbatute)

 

 

 

Acestea sunt doar cateva motive, scrise asa la repezeala, ca sa iti dai seama de ce un Gibson Les Paul este cam de doua ori mai scump decat un Strat Standard. Diferenta de pret, daca faci o analiza amanuntita este perfect justificata.

 

...si cu toate astea un Les Paul studio este cu 100 de euro mai ieftin decat un strat standard american...deci poate fi chiar mai ieftin in conditiile in care studio pastreaza toate punctele enumerate mai sus, mai putin 5 (standard nu inseamna acelasi lucru la cele doua firme)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

...si cu toate astea un Les Paul studio este cu 100 de euro mai ieftin decat un strat standard american...deci poate fi chiar mai ieftin in conditiile in care studio pastreaza toate punctele enumerate mai sus, mai putin 5 (standard nu inseamna acelasi lucru la cele doua firme)

Motivul e simplu..Pentru a face o chitara de tip Les Paul (fara hardware+doze), pe firma Gibson o costa in jur de 200-300 dolari/buc. (asta din cate am citit pe forumurile de lutieri din america). In functie de micile diferente (culori, hardware, doze) si de segmentul de piata careia i se adreseaza, Gibson pune preturile la chitara cum vrea. Dupa cum ai observat si tu mai sus, Les Paul Studio-ul este jumatate din pretul unui Standard, desi pastreaza toate caracteristicele de la Standard (exceptand neck binding-ul). Dupa spusele lui Midnight Rider din alte posturi, se pare ca si lemnele din care sunt facute sunt identice din punct de vedere al calitatii. Si de aia, is multi in lumea asta care isi iau Les Paul Standard :).

 

Trebuie realizat faptul ca pe Fender/ Gibson le costa fabricarea unei chitari MUUULT mai putin decat pretul de vanzare. Si indiferent de cum sunt puse aceste preturi, un Les Paul (Fie el si Studio) este MULT mai scump/greu de realizat constructiv decat un Stratocaster.

Link to comment
Share on other sites

Motivul e simplu..Pentru a face o chitara de tip Les Paul (fara hardware+doze), pe firma Gibson o costa in jur de 200-300 dolari/buc. (asta din cate am citit pe forumurile de lutieri din america). In functie de micile diferente (culori, hardware, doze) si de segmentul de piata careia i se adreseaza, Gibson pune preturile la chitara cum vrea. Dupa cum ai observat si tu mai sus, Les Paul Studio-ul este jumatate din pretul unui Standard, desi pastreaza toate caracteristicele de la Standard (exceptand neck binding-ul). Dupa spusele lui Midnight Rider din alte posturi, se pare ca si lemnele din care sunt facute sunt identice din punct de vedere al calitatii. Si de aia, is multi in lumea asta care isi iau Les Paul Standard :) .

 

Trebuie realizat faptul ca pe Fender/ Gibson le costa fabricarea unei chitari MUUULT mai putin decat pretul de vanzare. Si indiferent de cum sunt puse aceste preturi, un Les Paul (Fie el si Studio) este MULT mai scump/greu de realizat constructiv decat un Stratocaster.

 

corect! nu te-am contrazis, doar am tinut sa precizez ca afirmatia conform careia gibson este mai scump decat fender nu-i tocmai adevarata

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
corect! nu te-am contrazis, doar am tinut sa precizez ca afirmatia conform careia gibson este mai scump decat fender nu-i tocmai adevarata

 

Chitara Gibson Les Paul pe care o foloseste Slash costa 8000$ iar Fenderul Strat a lui Malmsteen costa 2600 $ , dak asta e o diferenta de pret justificata de orice lemn si tehnologie ar folosi cei de la Gibson sa fim seriosi!!! Plus k Fenderul YJM are scalloped neck ceea ce nu e chiar asa usor de realizat :)

Link to comment
Share on other sites

Chitara Gibson Les Paul pe care o foloseste Slash costa 8000$ iar Fenderul Strat a lui Malmsteen costa 2600 $ , dak asta e o diferenta de pret justificata de orice lemn si tehnologie ar folosi cei de la Gibson sa fim seriosi!!! Plus k Fenderul YJM are scalloped neck ceea ce nu e chiar asa usor de realizat :)

 

Check again (depinde despre care modele vorbim :) )

Malmsteen (8.999 euro):

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Fender-...-GIT0014078-000

 

Slash (4.399 euro):

http://guitars.musiciansfriend.com/product...itar?sku=517817

 

p.s. Acuma vorbim despre doua modele anume sau despre cele doua firme in general, ca nu mai inteleg... Daca vorbim despre cele doua firme in general, atunci in orice buget de peste 1000 de euro iti gasesti variante de la ambele firme, asa ca nu vad de ce ar trebui sa presupunem ca o firma este mai scumpa decat cealalta atata timp cat se gasesc cu usurinta exemple concrete(vezi cel de mai sus) care sa demonstreze contrariul.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Check again (depinde despre care modele vorbim :) )

Malmsteen (8.999 euro):

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Fender-...-GIT0014078-000

 

Slash (4.399 euro):

http://guitars.musiciansfriend.com/product...itar?sku=517817

 

p.s. Acuma vorbim despre doua modele anume sau despre cele doua firme in general, ca nu mai inteleg... Daca vorbim despre cele doua firme in general, atunci in orice buget de peste 1000 de euro iti gasesti variante de la ambele firme, asa ca nu vad de ce ar trebui sa presupunem ca o firma este mai scumpa decat cealalta atata timp cat se gasesc cu usurinta exemple concrete(vezi cel de mai sus) care sa demonstreze contrariul.

Eu nu m-am referit la modelul Custom de la Fender ci la un Fender Strat YJM scalloped neck normal la pret de magazin . :)

Link to comment
Share on other sites

asa s-a gasit si gibson slash de serie la 2500 euro.

cel despre care vorbesti tu este primul signature, din 96-97 care atunci costa cam 7000$ si acum, daca il gasesti, pt ca e ff rar e cam 15000. si ala CHIAR ca nu se compara cu niciun YJM. ala este unul dintre modelele, daca nu cel mai cel, la care chiar se pune problema de timp si mana de lucru. pai numai inlayul cobra de pe fretboard e ceva, daramite logo-ul de pe corp, care nu e abtibild. prin 2004 a aparut al doilea signature, tot customshop, cu piezo fishman, care a avut un pret de aprox 4000$/euro. iar in 2008 au aparut 2 modele signature, de serie, dar limitate, la 2500$/euro.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
asa cum zice si barbarossa, nu compara cai cu magari...ori is custom shop ambele, ori is de serie ambele.

Am inteles aspectul :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest The Moan
In primul rand, reverbul ,,analog" este cel pe arcuri, nu pedala, iar flangerul nu exista 100% analog, delay-ul analog adevarat iarasi este Echoplex tape delay. Malmy are tc electronics parca in rack si toate efectele d modulatie sunt digitale, dar sunt de calitate (observa la 1.12 cata wall-ul de rackuri acolo
)

Eu personal folosesc tot ce este analogic, asta este preferinta mea, chiar daca sunt in format pedale.

 

Despre wah gasesti peste tot (Q95): ,,Adjustable Q and volume boost., They've taken the original Crybaby and added the 2 most popular and requested upgrades - the famous Q control, which varies the intensity of the wah effect by adjusting the effect's bandpass shape, and the volume Boost, for up to 15 dB added gain to your output signal. The 95Q is a flexible tone monster that retains the original... More Crybaby's fast-reacting characteristics."

 

Buna revin la subiectul cu pedalele de Wah . Ce parere aveti de

 

Dunlop Crybaby Classic Wah Pedal GCB95F care are Fasel inductors ???

Am vazut ca din asta foloseste Malmsteen .

Astept pareri ! :)

Link to comment
Share on other sites

Buna revin la subiectul cu pedalele de Wah . Ce parere aveti de

 

Dunlop Crybaby Classic Wah Pedal GCB95F care are Fasel inductors ???

Am vazut ca din asta foloseste Malmsteen .

Astept pareri ! :)

 

As vrea sa-ti dau un sfat, dar sper sa nu te superi. Am observat ca urmaresti sa-ti cumperi scule cat mai apropiate de ceea ce foloseste Malmsteen. Fara vreo legatura cu fapul ca mie personal nu mi-a placut malmsteen niciodata( putea fi la fel de bine oricare alt chitarist) iti spun ca te bagi "pe o ulitza gresita" cu abordarea asta. Uita sculele pe care cica le-ar folosi Malmsteen din urmatoarele motive :

 

-mare parte din soundul lui vine din maini si din modul lui propriu de frazare si gandire muzicala

-probabil o buna parte dintre sculele pe care le "foloseste" sunt modificate, sau chiar mai rau, lipsesc cu desavarsire din setup-ul lui si este doar marketing.

 

Daca vrei pedala de wah buna, probeaza cat mai multe (sau in lipsa unui magazin serios uita-te pe youtube) si gaseste una care ti se pare tie ca suna cel mai bine. La fel si cu celelalte scule.

 

Sper sa nu mi-o iei in nume de rau. :)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
As vrea sa-ti dau un sfat, dar sper sa nu te superi. Am observat ca urmaresti sa-ti cumperi scule cat mai apropiate de ceea ce foloseste Malmsteen. Fara vreo legatura cu fapul ca mie personal nu mi-a placut malmsteen niciodata( putea fi la fel de bine oricare alt chitarist) iti spun ca te bagi "pe o ulitza gresita" cu abordarea asta. Uita sculele pe care cica le-ar folosi Malmsteen din urmatoarele motive :

 

-mare parte din soundul lui vine din maini si din modul lui propriu de frazare si gandire muzicala

-probabil o buna parte dintre sculele pe care le "foloseste" sunt modificate, sau chiar mai rau, lipsesc cu desavarsire din setup-ul lui si este doar marketing.

 

Daca vrei pedala de wah buna, probeaza cat mai multe (sau in lipsa unui magazin serios uita-te pe youtube) si gaseste una care ti se pare tie ca suna cel mai bine. La fel si cu celelalte scule.

 

Sper sa nu mi-o iei in nume de rau. :)

Foarte bine argumentat , n-am de ce sa ma supar .

Sunt de acord ca mare parte din sunet vine din talent .

Totusi echipamentul are importanta lui fapt pt. care un anumit lucru trebuie precizat :

Dak vrei sa scoti sound-ul unui artist trebuie sa-ti cumperi scule cel putin apropiate cu ale lui .

Foloseste un Strat fara doze Dimarzio HS3 si pune si chiar mai bune si iti garantez ca n-o sa sune ca Malmsteen nici daca te mai nasti de doua ori si ai talent cu carul ...

Referitor la pedale Dod Yjm308 sau Dod 250 vreau sa-ti zic ca nu lipsesc niciodata din set up-l lui Malmsteen intregul lui sunet se bazeaza in mare parte pe respectivul preamp overdrive , asta fiindca dozele HS3 au un out-put foarte mic . Bineinteles si amp.-ul Marshall pe lampi ca fara ala e cam greu ...

Eu nu ascult doar Malmsteen . Vreau sa scot un sound asemanator ca al lui insa si cu influente de power metal asemanator cu Axel Rudi Pell , Timo Tolkki ex. Stratovarius fapt pt. care o deosebita importanta au efectele Rocktron. Fara Rocktron credema ca nu vei scoate sound-ul dorit in cazul asta , am probat multe distorsuri . Cei doi precizati mai sus folosesc Rocktron . De asemenea pt. pasaje lente este foarte util si un tubescreamer folosit atat de Malmsteen cat si de Axel Rudi Pell .

Cat despre pedala Wah nu ma intereseaza sa probez alte pedale in afara de Cry Baby Dunlop fiindca sunt de departe cele mai bune ( it's the real thing man ) .

Ma intereseaza doar care model sa mi-l iau , de asta am intrebat .

Spune-mi te rog dak ai probat efecte de delay ( si digital sau analog indiferent ) recomand-mi ceva mesriash :) Ce parere ai de Hardwire DL8 true bypass raportat la Rocktron Cyborg digital delay ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Faci o greseala pe care o fac multi incepatori. Au impresia ca daca-si cumpara pedala X, vor ajunge sa sune ca eroul lor muzical.

 

In primul rand, fii tu sigur ca si daca o ai echipament identic cu al lui Malmsteen, tot n-o sa suni ca el. Pentru simplul motiv ca n-ai mainile lui.

Daca nu ma crezi, fa urmatorul experiment. Inregistreaza-te cu doua rig-uri diferite. Si compara ce auzi. Iti garantez ca nu vei auzi mari diferente. Omul conteaza mult mai mult decat instrumentul.

 

Referitor la celelalte dileme ale tale, mi se pare irelevante. In primul rand, de unde si pana unde doar Dunlop Crybaby e "the real deal" ? Celelalte ce sunt ? Mancare de pisici ?

 

Si daca esti curios care efect e "mai bun", singura solutie e sa le compari TU. De ce vrei opinia altuia, cand doar tu stii ce-ti trebuie ?

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine argumentat , n-am de ce sa ma supar .

Sunt de acord ca mare parte din sunet vine din talent .

Totusi echipamentul are importanta lui fapt pt. care un anumit lucru trebuie precizat :

Dak vrei sa scoti sound-ul unui artist trebuie sa-ti cumperi scule cel putin apropiate cu ale lui .

Foloseste un Strat fara doze Dimarzio HS3 si pune si chiar mai bune si iti garantez ca n-o sa sune ca Malmsteen nici daca te mai nasti de doua ori si ai talent cu carul ...

Referitor la pedale Dod Yjm308 sau Dod 250 vreau sa-ti zic ca nu lipsesc niciodata din set up-l lui Malmsteen intregul lui sunet se bazeaza in mare parte pe respectivul preamp overdrive , asta fiindca dozele HS3 au un out-put foarte mic . Bineinteles si amp.-ul Marshall pe lampi ca fara ala e cam greu ...

Eu nu ascult doar Malmsteen . Vreau sa scot un sound asemanator ca al lui insa si cu influente de power metal asemanator cu Axel Rudi Pell , Timo Tolkki ex. Stratovarius fapt pt. care o deosebita importanta au efectele Rocktron. Fara Rocktron credema ca nu vei scoate sound-ul dorit in cazul asta , am probat multe distorsuri . Cei doi precizati mai sus folosesc Rocktron . De asemenea pt. pasaje lente este foarte util si un tubescreamer folosit atat de Malmsteen cat si de Axel Rudi Pell .

Cat despre pedala Wah nu ma intereseaza sa probez alte pedale in afara de Cry Baby Dunlop fiindca sunt de departe cele mai bune ( it's the real thing man ) .

Ma intereseaza doar care model sa mi-l iau , de asta am intrebat .

Spune-mi te rog dak ai probat efecte de delay ( si digital sau analog indiferent ) recomand-mi ceva mesriash :) Ce parere ai de Hardwire DL8 true bypass raportat la Rocktron Cyborg digital delay ?

Pai tocmai asta-i ideea ca nu ar trebui sa vrei sa scoti sound-ul nimanui

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.