www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu Noise-ul..


Guest ice
 Share

Recommended Posts

Guest ice

Sal....am o problema cu zgomotul de fond scos de chitara si de amp, cand nu ating corzile...nu face masa calumea....am incercat sa le g un fir, la indemnul cuiva de la doze la sistemul de prindere pentru corzi, dar nu a avut efect...

 

oricum, nu ma laud cu scule calumea, am o chitara fender squier si un amp Marshall MG 15 DFX....

 

eram curios daca si chitarele mai performante au asemenea probleme, sau daca exista vreo modalitate sa scap de chestia aia enervanta....mersi...

Link to comment
Share on other sites

Guest gaxel

nu ma pricep la electrice si poate spun prosii, dar vezi sa nu fie din cablu. am vazut la altii diferente mari intre un cablu bun si unu naspa (ca ecranare).

Link to comment
Share on other sites

Sal....am o problema cu zgomotul de fond scos de chitara si de amp, cand nu ating corzile...nu face masa calumea....am incercat sa le g un fir, la indemnul cuiva de la doze la sistemul de prindere pentru corzi, dar nu a avut efect...

 

oricum, nu ma laud cu scule calumea, am o chitara fender squier si un amp Marshall MG 15 DFX....

 

eram curios daca si chitarele mai performante au asemenea probleme, sau daca exista vreo modalitate sa scap de chestia aia enervanta....mersi...

nu este de vina chitara sau ampul.

problema o poti rezolva foarte simplu:

ai nevoie de un noise gate:http://forums.rgc.ro/index.php?act=findpost&pid=319407

Link to comment
Share on other sites

evident ca de asta ai nevoie :))

 

intradevar nu este vina chitarei sau ampului (decat in mica masura) ci a retelei electrice.

incearca in primul rand sa inversezi polaritatea (sa bagi stecherul de la amp in priza invers).. de multe ori ajuta.

apoi incearca sa alimentezi ampul de la o priza cu impamantare (presupunand ca stai la bloc, de obicei priza de la baie are impamantare)

 

daca nu esti multumit de afecte, atunci va trebui sa te gandesti la o ecranare a chitarei, la vreun atelier. parerea mea e ca nu merita.

 

oricum va trebui sa te obisnuiesti sa atingi corzile tot timpul :)

Link to comment
Share on other sites

hei baieti, citeam ce ati spus si ma regasesc si eu :) ;

 

tin minte ca atunci cand aveam chitara veche si vroiam sa scap de zgomotul de fond pt a inregistra ceva (nici cu inregistratul nu le aveam ) am legat de potentiometrul care nu avea masca, un fir, legat si de mana mea :))

 

bn asta ca idee;

 

in legatura cu impamantarea sau cu shtecherul .. nu shtiu frate, la mine nu se simte nimic :D si reteaua electrica e ok ...

 

este bineinteles de la drive-ul puternic la mn (observati ca daca scadeti din drive, zgomotul de fond scade ); dar sincer, pe mine nu m-a deranjat zgomotul de fond caci, ori cant, ori tin mana pe corzi cand nu cant..

pur si simplu asha m-am obishnuit.. nici macar nu ma gandesc la aceste lucruri; pur si simplu, e ok;

 

AI putea bineinteles sa iti iei un noise reduction sau ceva; uite :

aici pe guitarshop : http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=410

 

si mai vindea cineva pe site: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3...mp;#entry310892

iti spun ca e bun de la baietul acesta (in caz ca inca mai e valabil) caci e de treaba, m-a ajutat mult; si de la el am cumparat un CS-3 (compressor-sustainer) in stare impecabila ...

 

dar sper ca te descurci :)

Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL

Si eu aveam aceasi problema cu amp-ul vechi. Acum mi-am luat un VOX AD50T si printre multele efecte si ce mai are el.. are si noise gate chiar foarte bun, daca e scos am un zgomot pe fundal de nu-ti imaginezi... daca il dau la jumate nu se mai aude nimic. Incearca sa stai si mai departe de amp, eu daca stau la 2-3 metrii de el nu mai face noise deloc, cand ma duc sa schimb distorsu (n-am pedala) incepe sa faca urat.

P.S. un lucru rau la noise gate este ca iti mananca din sustain. Daca il dai la maxim nu mai poti canta o melodie lenta gen nothing else matters etc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.