www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scoala Populara De Arta(craiova)


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Ma bate gandul sa ma duc la SPdA ... am auzit ca iti da diploma dupa ce o termini... dar ca trebuie sa platesti o anumita taxa... in fine, nu m-am dus sa cer mai multe detalii, voiam sa va intreb daca se invata ceva pe-acolo... :) Si daca merita sa ma duc...avand in vedere ca e pe bani :|

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

se invatza, si merita. un prieten e acolo in anul trei si canta omul niste bluzuri de rupe! pt tehnica si digitatzie, e excelenta

dar mi se pare ca faci numai chitara acustica

Link to comment
Share on other sites

Cati ani faci in total?? Sa nbu ma apuce batranetea :))

E adevarat ca-ti da diploma?

Cred ca ma duc din septembrie, chiar daca e numai acustica, sunt incepatoR :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cedracu

si eu zic ca merita!

 

La Timisoara, la Scoala de Arta, clasa de chitara dureaza 3 ani .. cred ca si la Craiova e tot asa :) . Se elibereaza si diploma. (din ce am inteles e recunoscuta doar national).

 

ps. am facut doar chitara clasica

Link to comment
Share on other sites

hmmm...pey sunt anul 2 la spa..am facut clasica, am trecut la blues acustic, am facut si cva blues electric si acuma bass, trebuie sa faci 3 ani ca sa-ti dea diploma, anul acesta taxa a fost de 6 milioane parca si trebuie platita in 2 semestre, oricum programul e ca un program de scoala..adik cand se ia vacanta la scoala se ia si acolo...si ai o ora cu proful de chitara si inca o ora optionala teorie pe saptamana (stabilesti cu profii d'acolo in functie de orarul pe care il ai tu)...dak esti in primul an, o sa trebuiasca sa vada daca ai ceva ureche muzicala..trebuie sa reproduci niste note si un ritm (nu e mare lucru)..la inceput te ia cu clasica dar daca avansezi poti sa vorbesti cu proful sa te mute pe chitara electrica...in principu te pune sa canti de pe partituri, si acum parerea mea personala este ca nu merita sa faci spa..adica am progresat mult mai mult de cand cant cu trupa decat in acea institutie..si nu stiu ma gandesc ca la banii aceia nu se ocupa chiar asa de tine, dar de...mai fac si eu un an jumate sa-mi iau diploma..(am impresia ca e recunoscuta international)..si profu de acolo..(de fapt sunt 2 unul de jazz si unul care te poate invata mai multe stiluri) mi se pare ca e cam de moda veche, nu prea le are cu muzica mai din anii '80 incoace..o sa te frece mult cu bluesu..ca ii place f mult eric clapton...acum depinde si ce stil de muzica vrei sa inveti..si inca cva se dau note..dar nu e ca un examen sau cva..t noteaza mai mult cum canti pe parcursul semestrului iar la sfarsit trebuie sa te prezinti cu niste melodii invatate in fata parintilor/prietenilor/invitatilor chemati de cei inscrisi acolo...un fel de festivitate mai mica intr-un salon de pe acolo, oricum ideal e sa vii de la inceputul anului ca nu stiu daca poti sa vii din al doilea semestru ca sunt deja locuri ocupate si pierzi si din materie...orele se fac individual dar daca are prea multi elevi domn' profesor o sa faca un grup, dar din pacate in acest caz ora se imparte fiindca nu poate sa predea in colectiv ca nu toti au acelasi nivel (din cauza orarului tampit al meu anul trecut am fost cu inca 2 colegi iar anul acesta am ramas doar cu unul) sper sa te ajute aceste informatii si daca vrei sa te interesezi exact, sa-mi zici sa-ti caut numarul profului, okay?

 

ooops, acum am obs ca era anuntul pt Craiova (eu am dat pt Bucuresti). Sorry.

Link to comment
Share on other sites

Ganduri negre imi clocesc in minte...iarasi tampenia cu talentul... si nu ma pot hotara, nu pot gasi argumente suficient de valabile incat sa ma incurajez si sa-mi zic ca POT sa fac, si ca am sanse sa invat sa cant foarte bine.. adica deh...probabil multi ati trecut prin asta...

 

Cred ca renunt deocamdata la SPA...mai invat acasa o vreme... si sa vad daca ma descurc... 6 mil. pe an nu mi se pare o suma mare, intrebarea e daca merita, si daca invat ceva acolo, ca daca se lipeste de mine ca apa de gasca, atunci am risipit banii aceia, de care puteam sa-mi iau multe lucruri... dar cum nu poti stii daca ai talent la asa ceva... e o chestie de noroc...

 

 

Oricum, ma mai gandesc... merci baieti pentru reply-uri!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

al3x_skater, eu m-am dus la spda dupa ce stiam deja sa cant de ani buni (vo 6 :) ) si cu toate astea am avut ce sa invat de acolo. Consider ca se pot rapi din timpul fioecaruia 2 ore pe saptamana (una de instrument si una de teorie) ca sa inveti ceva. Oricum profesorii nu sunt pusi degeaba acolo si iau salariu. Bine, eu am terminat in Galati dar nu cred ca lucrurile pot fi diferite in Craiova. De fapt am auzit ca aveti profi foarte buni de clasica acolo.

Succes

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Al3x

Am auzit ca in august se fac inscrierile la scoala populara de arta, imi puteti explica detaliat proba pe care trebuie sa o dau la inceput?

Link to comment
Share on other sites

Am incercat varianta cu scoala de arta. Merita pentru teoria pe care o inveti. De asemenea pentru cursurile de solfegiu. Parerea ca nu ai nevoie de teorie si solfegiu daca faci chitara electrica, dupa mine este complet eronata. Partea proasta este ca in special pe partea de chitara, eruditia profilor lasa de dorit. Sunt convins ca nu este peste tot la fel dar...Nu mi se pare normal sa mergi la o scoala de genul asta sa dai o gramada de bani si sa vezi ca elevul stie mai multe decat profesorul sau sa-ti dai seama ca la un instrumet ai ca si profesor un suplinitor, etc...

Link to comment
Share on other sites

Guest Al3x

Bineinteles ca nu este peste tot asa, sunt sigur ca sunt si profesori experimentati si care iubesc ceea ce fac.Si sa nu uitam ca la terminarea scolii primesti o diploma de absolvire care te poate ajuta mai incolo.

 

Am o nelamurire legata de predarea orelor, cate ore se fac pe saptamana si in ce mod?Profesorii predau in particular sau in grupe de cate 3-4 elevi?

 

Ca sa intrii la scoala aceasta trebuie sa dai un test la inceput?In ce consta el?

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca nu este peste tot asa, sunt sigur ca sunt si profesori experimentati si care iubesc ceea ce fac.Si sa nu uitam ca la terminarea scolii primesti o diploma de absolvire care te poate ajuta mai incolo.

 

Am o nelamurire legata de predarea orelor, cate ore se fac pe saptamana si in ce mod?Profesorii predau in particular sau in grupe de cate 3-4 elevi?

 

Ca sa intrii la scoala aceasta trebuie sa dai un test la inceput?In ce consta el?

 

de instrument se fac ~ 2-3 ore pe saptamana, 1-2 de teorie, 1-2 de solfegiu

- te pune sa lalai o gama, sau sa reproduci ceva usor la o prima auditie, este posibil si sa nu dai nici un test

- aici la orele de solfegiu+teorie era o grupa intreaga ~ 20

- orele de instrument: tu si profesorul

 

Sunt extrem de curios la ce te ajuta acea diploma...

Edited by Muky
Link to comment
Share on other sites

cand se fac inscrierile, am inteles ca de pe 22 august?

Abia astept ... desi imi pare rau ca pierd vacanta de vara degeaba...

Link to comment
Share on other sites

Probabil la Scoala Populara de Arta din Craiova vei studia chitara clasica cu Mitrache. Un tip foarte priceput (doh!) insa si foarte sever si meticulos. Greu suportabil... :) , un pic inflexibil. Insa, fara discutie, ai multe de invatat de la el. Omul este "scula" in materie...

 

Un alt profesor de chitara clasica in Craiova este Mihai Mihaescu. Nu la fel de dur ca Mitrache, este mai poet si mai aerian. Canta insa foarte bine (evident... asta nu mai trebuia spus). Secretul cu Mihaescu este sa te imprietenesti cu el, sa nu fii un simplu elev. Atunci chiar ai multe de castigat.

 

In orice caz, ambii sunt "meseriasi". Nu trebuie sa uiti, insa, urmatorul lucru: chitara clasica e grea... grea rau de tot! Bine, depinde la ce nivel vrei sa ajungi... dar, daca eu am putut, chiar cred ca oricine ar putea. Urmeaza un cliseu: trebuie doar sa ai pasiune. :)

Si, pentru ca deja m-am bagat prea mult in seama pentru un nou-venit, adaug doar un ultim sfat. Daca vrei sa te apuci de chitara clasica, pe langa multe ore de exercitiu mai trebuie ceva: sa asculti multa muzica de chitara clasica, sa cauti lucruri interesante despre compozitori, piese si interpreti, sa incerci sa te lasi captivat de lumea asta. Daca reusesti asta, totul e mult mai usor, nu vei mai putea renunta.

 

Si tine aproape de profesorul tau, indiferent care este acela!

Bafta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest crazy-b

eu fac electrica din 2003 si clasica din 2004.acum am lasat deoparte electrica ca sa imi imbunatatesc tehnica prin clasica.anu trecut mam gandit sa ma duc si eu la SPdA dar la un alt instrument k dezvolta bine urechea.am ales pianul :) nush ce sati spun alex...la fel cum a zis si shreder..fac d 2-3 ani deja si uite k am inv kestii noi acolo..si p plan teoretic si p plan practic...cu toate k eu mam dus doar pt pian...k sa mai fac un instrument...de ajutat te ajuta dar depinde de profesor cat si depinde si d c anume vrei sa faci cu kestia asta....

 

dp meu d vedere nivelul e mult prea scazut...adik profu meu d chitara a avut multi elevi p care ia luat la 20-21 de ani si de abia cantau melc melc codobelc si in 2-3 ani ia bagat la academia d muzica....si acolo in 3 ani d ch clasica credema k esti pielea....am vazut ce se canta la auditii in anul 3 si credema k nu e de nivelul unei persoane care a cantat 3 ani la ch...in 3 ani poti face multe...un om general poate face multe...

 

k incepator ar merita sa te duci pt k ce inveti acolo poti fi convins k inveti corect si pro...dpdv al tehnicii...acum nu stiu ce tiai propus tu...prin muzician sau muzicant ma rog...poti intelege si interpret(ceea ce faci acolo) si compozitor...metoda clasica nu te va invata niciodata sa improvizezi sau sa faci riffuri k lumea intro trupa...si banuiesc k pe viitor asta iti doresti....asta isi doresc toti...

 

eu sunt din tg mures si nu pot sa spun k am cantat cu oameni multi....mai degraba am interactionat k nu le am eu nush cat cu chitara...intro trupa progresezi mai rpd dar nu dupa litera cartii...sunt anumite lucruri care scapa "metodei rock"....acum depinde d cat d sus tinteste fiecare...sunt aici in mures oameni care habar nau sa citeasca note si nici cu tehnica nu exceleaza dar fac bine ceea ce fac...un riff de 2 bani dar suna bine...sunt si care canta de la 7 ani si cand il vezi la pian mori dar intro trupa nu e stralucit deloc....

 

parerea mea e sa te gandesti bine ce tiai propus sau ce iti vei propune si sa incerci totusi la SPdA si dak nu esti multumit o lasi balta si continui cu studiul individual...bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

As mai avea o intrebare, cum sunt clasele la Scoala Populara, vin multi elevi incepatori sau elevi pregatiti bine? Este buna Scoala Populara pt. un elev incepator(adica te ia de la zero, cu basic theory and stuff)?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ~Hyperion~

B-A-C-H: "Un alt profesor de chitara clasica in Craiova este Mihai Mihaescu". Este ft bun profu asta. Cu dansu fac eu :) si credeti-ma ca merita.

 

Daca m-ati putea ajuta pe mine cu cateva raspunsuri: eu ma gandeam sa ma duc la SPdA pt acustica. Clasica fac cu profu acesta si ma gandeam ca nu ar strica sa stiu si ceva acustica. Recent mi-am luat electrica si ma gandesc sa invat singur. O sa am timp de ele? E prea mult? De baza e clasica pt mine deci la asta nu pot sa renunt. La acustica profii de la SPdA cat de buni sunt? Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest lache92

alex:

eu am mers la SPA (chitara clasica) 2 ani shi am inceput de la a invata cum sa tin chitara. Taxa era de sub 2 milione dar nu mai stiu dak pe semestru sau pe an.Si este adevarat k e foarte grea chitara clasica, te sfatuiesc sa incepi cu cea acustica :)

hyperion:

in nici un caz sa nu te duci la un profesor inainte sa incerci asta:

http://guitar.about.com/library/weekly/aa071200a.htm

E un tutorial in engleza (chitara acustica) pe care eu il folosesc si pot sa spun k am invatat foarte multe din el.Unul dintre cele mai bune, te duce din stadiul de incepator in cel de avansat shi la sf fiecarui capitol iti arata cateva cantece pe care sa le incerci.

Link to comment
Share on other sites

Hyperion, daca faci meditatii cu Mihaescu nu cred ca mai e nevoie sa te duci la scoala populara.Eu ma duc la SPA pt. ca mi se pare cam mult cat cere Mihaescu pe ora(200.000). Daca aveam bani as fi preferat sa fac meditatii cu el.

Bafta

PS: am facut cu mihaescu in generala, 5-8... din pacate nu ne-a invatat nimic, venea la ore si canta la chitara... decat notele ne-a invatat sa le scriem pe portativ printra- 5-a :)

Dar asta nu pt. ca nu voia sa-si faca meseria, ci pt. ca a vazut ca nu prea ne intereseaza muzica.cel putin asa imi place mie sa cred :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ~Hyperion~

Mutumesc mult lache92 pt tutorial :) , imi va fi de mare ajutor. Si Alex, nu vreau sa ma duc la SPdA pt clasica, ci pt acustica pt ca asta nu are cine sa ma invete :) . Asa zici ca facea Mihaescu? :)) Pai cand vede ca nu prea iti place sa faci un lucru, nu te streseaza cu el dar de exemplu cum eu vreau sa dau la conservator si as lenevi si nu prea as exersa, sigur mi-ar zice sa ma apuc serios de treaba. Isi merita toti banii. Si un sfat care t-il dau din experienta: dupa ce inveti niste cantece sa le repeti fie ca incalzire sau asa, dar sa le sti. Eu acu tre sa cant unui public format din parinti si tre sa pregatesc cam 6 piese si unele nu sunt usoare. Unele le-am invatzat si le stiam bine la timpu lor dar pt ca nu le-am mai repeteat le-am uitat dar o sa fie destul de usor sa le invat iar. Cu unele inca lucrez. Anyway, e importanta chestia asta pt ca nu o sa sti cand o sa iti trebuiasca piesa respectiva :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

M-am inscris azi la scoala populara,am platit taxa de inscriere insa peste o saptamana va trebui sa ma duc acolo sa dau probele... acestea fiind:

 

-intonatie si auz muzical

-simt ritmic

-sensibilitate si memorie muzicala

 

Poate sa-mi explice cineva in parte fiecare dintre aceste 3 probe? In ce consta, cum pot sa ma pregatesc in cateva zile pt. ele? Nu cred ca va fi ceva foarte complicat dar as vrvea sa stiu dinainte ce ma asteapta :)

Nu mi-e frica sa fiu respins,pentru ca nu voi renunta la chitara, dar mai mult mi-e frica de reactia parintilor in cazul in care nu voi trece probele...si imi va fi foarte greu sa-i conving sa aiba incredere in mine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

sunt banale...am prieteni care au fost la scoala populara de arte...cica daca ai putin bun-simt si ureche cat de cat nici nu ai probleme :)

Link to comment
Share on other sites

Guest iahim_lm

Am si eu o intrebare legata de SPA.Vreau si eu sa ma inscriu insa nu stiu ce pretentii ar avea de la instrument..adica eu am o chitara hora..cam batrana...ma invata pe asta..?

pana imi iau una noua..->tot hora mi-as lua<-..din pct de vedere financiar

Aici pe afis in Timisoara scrie la descrierea sectiei..chitara clasica si moderna..imi aleg eu ?

In caz ca stie cineva..va rog raspundeti-mi..ca nu as vrea sa ma fac de oha.. :)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare legata de SPA.Vreau si eu sa ma inscriu insa nu stiu ce pretentii ar avea de la instrument..adica eu am o chitara hora..cam batrana...ma invata pe asta..?

pana imi iau una noua..->tot hora mi-as lua<-..din pct de vedere financiar

Aici pe afis in Timisoara scrie la descrierea sectiei..chitara clasica si moderna..imi aleg eu ?

In caz ca stie cineva..va rog raspundeti-mi..ca nu as vrea sa ma fac de oha.. :)

 

 

Pot invata pe orice chitara.

Clasica sau moderna - tu alegi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest DeLLL

SPdA Craiova e destul de buna... Eu m-am inscris (anul I)... Il am ca profesor pe Mitrache George si e foarte bun... Problema e ca el te invata dar asteapta de la tine sa si asimilezi ce tea invatat... Este chiar de treaba si ma inteleg destul de bine cu el... la fel si cu toti profesorii deacolo si invat multe lucruri folositoare... Cei care vror sa se duca sa incerce cu incredere :) .

Edited by DeLLL
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.