www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Care Se Dezacordeaza Stand


wildetudor
 Share

Recommended Posts

Salut chitaristi,

 

Acum doua saptamani mi-am luat o chitara clasica Hora 'Spaniol', noua (corzi nylon, cred ca din acelea coreene pe care le pun ei de obicei). Am citit ca in primele 24 de ore corzile nu pot mentine tensiunea, si ca trebuie acordate toate la un semiton mai jos. Am facut asta, iar de-a doua zi le-am acordat normal, si totul a parut ok. Mai umblam un pic pe la butoni din cand in cand, insa credeam ca e doar senzatia mea ca nu o acordasem corect inainte.

 

De cateva zile insa nu am mai cantat, si azi cand am luat-o am avut ocazia sa vad ca de fapt nu era urechea mea de vina, ci corzile chiar se dezacordasera singure, si de data asta era evident. Ce e interesant e ca toate corzile au pierdut aceeasi "cantitate" de tensiune, incat sunt fiecare fix cu un semiton mai jos, cu alte cuvinte ele au ramas acordate relativ una la alta, dar nu si absolut, fata de reperele corecte (i.e. coarda cea mai de sus e in acest moment un mi bemol in loc de un mi curat, coarda 2 e un si bemol etc).

 

Inteleg ca corzile foarte noi nu mentin tensiunea, insa deja au trecut doua saptamani de cand am luat-o, iar "formatarea" corzilor am facut-o corect, de ce oare s-au dezacordat singure, dupa doar cateva zile?

 

Mai au nevoie de timp corzile pentru a putea pastra ca lumea tensiunea? Sunt corzile proaste (sau e nylon-ul in general mai prost ca otelul, din punctul asta de vedere)? E chitara proasta? Nu stiu destul despre chitare incat sa-mi dau seama de motiv, dar sper sa primesc niste sugestii care sa ma ajute. Multam anticipat!

 

Tudor

 

PS: ca sa nu mai deschid un topic nou pentru o intrebare relativ similara, o sa mai pun o intrebare aici, tot legata de noua mea Hora. Sunt foarte multumit de chitara asta in general, mai ales la cat de putin a costat (~250 RON) - si imi pare bine sa pot spune ca sunt multumit, dat fiind ca e o chitara romaneasca. Insa singura problema (in afara de cea pomenita mai sus) e ca notele de pe tastele 4, 5 si 6 suna foarte urat daca pun degetul departe de tasta metalica, de exemplu la mijlocul distantei dintre doua taste. Suna urat in sensul ca nota nu e un ton pur, suna bazait. Tastele 1, 2 si 3 suna bine chiar daca pun degetul mult mai in stanga tastei corespunzatoare. Stiu ca in mod normal se canta cu degetul cat mai in dreapta, dar totusi cred ca e normal sa sune ok si daca-l tii undeva la mijloc, asa cum coardele subtiri o demonstreaza. Din nou, ma intreb daca problema asta e de la chitara sau daca se rezolva punand niste corzi tot de nylon dar mai bune.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Zic si eu din auzite:

Corzile de pe o clasica trebuie sa fie intinse ceva mai mult decat cele de pe o electrica. Ma mira ca e vorba de corzile de pe chitara, as crede ca au avut suficient timp sa se intinda. In acelasi timp, am convingerea ca oricare chitara ai cumpara, merita sa-i inlocuiesti corzile imediat. Eu le intind (literalmente trag de ele, mare grija la ochi, insa! :) ) pe ale mele dupa ce le schimb; daca nu fac asta, se dezacordeaza in modul in care ai descris. Poate e bine ce fac, poate nu e, eu asa m-am obisnuit insa am citit pe un pachet de GHS-uri ca intinsul corzilor le-ar scurta durata de viata.

 

In legatura cu bazaitul, tine mai mult de modul in care tii degetele decat de cum e lucrata chitara. Desigur, poate tastele nu sunt finisate foarte precis, ceea ce nu este un lucru rar, in special la chitari nu foarte scumpe, si asta determina inevitabil bazaitul la unele dintre ele. Dar cred ca pozitia degetelor si modul de apasare conteaza mai mult, atat timp cat este vorba de o chitara setata recent.

Link to comment
Share on other sites

s-ar putea sa nu fi avut suficient timp.

adica in astea doua saptamani [zic eu] ca ar fi trebuit sa le ridici macar o data pe zi la acordajul normal.

eu am patit ceva asemanator cand mi-am luat din greseala corzi de tensiune mare. inainte aveam de tensiune mica.

pe langa faptul ca SOLul mi-a sarit de nush cate ori pana cand sa ramana prins acolo, MIul subtire mi se pare, nu ramanea acordat si cobora rau. cu vreo 2-3 semitonuri. vreo saptamana parca m-am tot chinuit si o acordam normal de nu stiu cate ori pe zi. in final nu se mai dezacorda.

deci eu zic sa mai insisti sa zic asa si sa acordezi chitara normal zilnic.

 

 

la partea cu "bazaitul". acel bazait se numeste fret buzz si poate aparea din diverse motive: griff stramb, corzile prea apropiate de griff [desi nu cred ca e valabil in cazul unei chitare clasice], tastele nefinisate precis etc

daca zici ca o ai de doua saptamani du-te cu ea la magazinul de unde ai cumparat-o si vorbeste cu vanzatorul. in mod normal ar trebui sa te ajute.

Link to comment
Share on other sites

insa am citit pe un pachet de GHS-uri ca intinsul corzilor le-ar scurta durata de viata.

 

da asta este ultra funny,pai daca intinsul corzilor nu le-ar scurta viata,atunci de ce sa feresti ochii cand le intinzi???

 

back on topic:muuuult mai mult decat corzile in sine este important pentru mentinerea acordajului si FELUL in care sunt prinse corzile!aici este vorba despre capatul lor de la mecanisme.nu stiu unde poti gasi o schema dar in cateva cuvinte trebuie ca dupa ce le bagi in gaura sa le tragi in sens opus rotatiei ascendente tonal,se le treci pe dedesuptul corzii si sa intinzi coarda astfel incat coarda de la intrarea in gaura sa incalece inca de la prima cursa capatul corzii iesite din gaura.in felul asta pui un "Stop".restul tine de calitatea nylonului,cat de mult se intinde pana ajunge la punctul "mort"(cand se intepeneste).ai inteles ceva? :)

Link to comment
Share on other sites

Salut chitaristi,

 

Acum doua saptamani mi-am luat o chitara clasica Hora 'Spaniol', noua (corzi nylon, cred ca din acelea coreene pe care le pun ei de obicei). Am citit ca in primele 24 de ore corzile nu pot mentine tensiunea, si ca trebuie acordate toate la un semiton mai jos. Am facut asta, iar de-a doua zi le-am acordat normal, si totul a parut ok. Mai umblam un pic pe la butoni din cand in cand, insa credeam ca e doar senzatia mea ca nu o acordasem corect inainte.

 

De cateva zile insa nu am mai cantat, si azi cand am luat-o am avut ocazia sa vad ca de fapt nu era urechea mea de vina, ci corzile chiar se dezacordasera singure, si de data asta era evident. Ce e interesant e ca toate corzile au pierdut aceeasi "cantitate" de tensiune, incat sunt fiecare fix cu un semiton mai jos, cu alte cuvinte ele au ramas acordate relativ una la alta, dar nu si absolut, fata de reperele corecte (i.e. coarda cea mai de sus e in acest moment un mi bemol in loc de un mi curat, coarda 2 e un si bemol etc).

 

Inteleg ca corzile foarte noi nu mentin tensiunea, insa deja au trecut doua saptamani de cand am luat-o, iar "formatarea" corzilor am facut-o corect, de ce oare s-au dezacordat singure, dupa doar cateva zile?

 

Mai au nevoie de timp corzile pentru a putea pastra ca lumea tensiunea? Sunt corzile proaste (sau e nylon-ul in general mai prost ca otelul, din punctul asta de vedere)? E chitara proasta? Nu stiu destul despre chitare incat sa-mi dau seama de motiv, dar sper sa primesc niste sugestii care sa ma ajute. Multam anticipat!

 

Tudor

 

PS: ca sa nu mai deschid un topic nou pentru o intrebare relativ similara, o sa mai pun o intrebare aici, tot legata de noua mea Hora. Sunt foarte multumit de chitara asta in general, mai ales la cat de putin a costat (~250 RON) - si imi pare bine sa pot spune ca sunt multumit, dat fiind ca e o chitara romaneasca. Insa singura problema (in afara de cea pomenita mai sus) e ca notele de pe tastele 4, 5 si 6 suna foarte urat daca pun degetul departe de tasta metalica, de exemplu la mijlocul distantei dintre doua taste. Suna urat in sensul ca nota nu e un ton pur, suna bazait. Tastele 1, 2 si 3 suna bine chiar daca pun degetul mult mai in stanga tastei corespunzatoare. Stiu ca in mod normal se canta cu degetul cat mai in dreapta, dar totusi cred ca e normal sa sune ok si daca-l tii undeva la mijloc, asa cum coardele subtiri o demonstreaza. Din nou, ma intreb daca problema asta e de la chitara sau daca se rezolva punand niste corzi tot de nylon dar mai bune.

 

Cred ca poti sta linistit in ce priveste prima problema. E normal sa se intample asta cand pui corzi noi, un semiton nu e prea mult; daca bagi forja pe ele dupa cateva ore se poate intampla asta-deci cateva zile...; se intampla si la corzile metalice deci cu atat mai mult la cele de nylon.Chitara nu are nimic si nici corzile daca zici ca's noi.

La a doua problema e mai greu de spus (trebuie vazuta chitara/corzile) ar putea fi corzile (daca esti norocos);setarea intonatiei;sau mai rau:grif curbat si/sau imperfectiuni sau inaltimi inegale ale freturilor.

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult pentru raspunsuri.

 

@hippiehop: e intr-adevar cam greu sa-mi dau seama daca corzile sunt prinse asa cum ai descris, insa o sa tin cont de asta cand le inlocuiesc :)

Ma bucur sa aud ca un semiton nu-i asa mult de pierdut pentru cateva zile, poate totusi e de vina faptul ca-s noi corzile. Am cumparat deja altele de schimb, care cred ca-s mai bune decat cele de pe ea acum, insa cred ca astept sa invat mai bine sa cant inainte sa le schimb, ca sa pot aprecia mai bine faptul ca-s mai bune :)

 

Despre bazait, daca ar fi de la freturi/grif curbat, m-as gandi ca e o problema a unei chitare anume, nu la intreaga serie (n-as crede ca cei de la Reghin sunt atat de neglijenti), insa imi amintesc ca atunci cand am luat-o, am remarcat problema asta si am cerut sa testez un alt model de Spaniol - si aia facea la fel! Asa ca fingers crossed poate e totusi de la corzi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.