www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Lipesc Corpul Unei Chitare


Guest Death Poop
 Share

Recommended Posts

Guest Death Poop

salut!

nu chiar de curand am gasit un reghin (probabil vechi) si m-am apucat sa-l reconditionez. Am frecat la el o gramada, avea 3 straturi de vopsea. Pana la urma, am reusit sa dau niste vopsea jos, dar am observat ca e crapata, adica...chitara e facut din cateva bucati si acolo unde se unesc, s-a cam dezlipit oleaca.

nu stii ce ar trebui sa fac, macar ca sa nu raman cu doua bucati de chitara; bag picatura in crapaturi, sau ce?

am pus si niste poze de calitate mai slaba, sper sa se observe...

cheerz!

post-5234-1240039744_thumb.jpg

post-5234-1240039752_thumb.jpg

post-5234-1240039949_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

deci nu are nimic?

sau ar trebui sa lipesc cu clei de oase?

Edited by Death Poop
Link to comment
Share on other sites

la faza ca nu ai avea nevoie de lipici,cred ca se referea la imbinarea gatului cu corpul,ca nu tre sa lipesti gatu de corp,dar ar trebui sa lipesti chitara,o scapi odata pe jos,si numa te trezesti la o cantare ca ii chitara in 2 bucati.pune clei de oase,ca ala ii unpic elastic,da cand il prepari,nu il fierbe,cam la 60-70 de grade sa fie,si sa fie unpic mai gros ca apa,daca nu,cand il pui se gelatinizeaza si nu lipeste bine

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

corpul chitarei/chitarii e din 2-3 bucati lipite intre ele si, la randul lor, facute sandwich intre doua foi de lemn...cum sa spun...e Reghin

Link to comment
Share on other sites

care placa e dezlipita? numa placaju ala de deasupra?,ca daca ii dezlipit acolo in mijloc la sandwich nu prea are rost sa mai faci ceva cu ea,ca trebuie sa iei placaju de deasuprea jos,lipesti alea,pui placaju...mult de munca si nush daca iti iasa;daca ii numa placaju,incearca sa pui ceva adeziv unde ii crapatura,pui la loc alea cat poti,si dupa ce se usuca dai cu smirghel,daca o faci bine,nici nu ar trebui sa se vada lipitura

Link to comment
Share on other sites

la faza ca nu ai avea nevoie de lipici,cred ca se referea la imbinarea gatului cu corpul,ca nu tre sa lipesti gatu de corp,dar ar trebui sa lipesti chitara,o scapi odata pe jos,si numa te trezesti la o cantare ca ii chitara in 2 bucati.pune clei de oase,ca ala ii unpic elastic,da cand il prepari,nu il fierbe,cam la 60-70 de grade sa fie,si sa fie unpic mai gros ca apa,daca nu,cand il pui se gelatinizeaza si nu lipeste bine

 

Da la asta ma refeream.

Are corpul din 15000 de bucati? Nu te mai chinui sa o faci ca oricum o sa se auda ca un ....

Chitarile bune sunt facute intregi, adica dintr-o singura bucata de lemn sau din doua bucati: corp si grif.

 

Si dai un search pe forum ca din cate stiu s-a mai discutat asa ceva legat de lipituri.

Edited by Blitz423
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
Din cate bucati e facuta asta? Numara-le.

George-Matei Enache, ia vino tu intr-o zi pe la mine si vedem exact despre ce-i vorba.

 

cand?

unde stai?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.