www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Un Ibanez Grx70dx


Guest iani
 Share

Recommended Posts

am cumarat chitara asta de la mcmusic http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233 ... pe primele 2 spatii(pe toate corzile) se face un fel de pod si din cauza asta falseaza cu vre-un sfert de semiton la apasare....cand am fost ca sa vad dak se rezolva cu garantia mi s-a spus ca e din arcuril de la spate si nu stiu cum functioneaza si ce efect au...asta se intapla cu corzile ei originale...am cumparat niste ghs boomers 09-42 si a mai disparut din falsitate , dar tot nasol suna... si inca o chestie ciudata: de exemplu apas solul pe coarda a 6-a( spatiu 3 ) si dak apas un pic mai tare imi da sol#(cum ar fi spatiul 4) si astea se intampla pe toate corzile si dak as da corzile mai jos incep sa barnaie........coarda a 2-a cand e libera "barnaie" de la mecanismul ala de ridicat corzile,iar coarda a 3-a barnaie de la pragusul de sus,am impresia ca lacasul ala e pre mare :) ...mentionez ca am reglat inaltime si octava pe cat s-a putut... yo sunt din constanta si cant la chitara clasica(o laura de la reghin) de 3 ani si ma cam pricep si culmea ca la aia kre nu are floyd rose am facut-o sa sune foarte curat :) pls pls help :D ...dau o bere dak ma ajutati :)

Link to comment
Share on other sites

am cumarat chitara asta de la mcmusic http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233 ... pe primele 2 spatii(pe toate corzile) se face un fel de pod si din cauza asta falseaza cu vre-un sfert de semiton la apasare....cand am fost ca sa vad dak se rezolva cu garantia mi s-a spus ca e din arcuril de la spate si nu stiu cum functioneaza si ce efect au...asta se intapla cu corzile ei originale...am cumparat niste ghs boomers 09-42 si a mai disparut din falsitate , dar tot nasol suna... si inca o chestie ciudata: de exemplu apas solul pe coarda a 6-a( spatiu 3 ) si dak apas un pic mai tare imi da sol#(cum ar fi spatiul 4) si astea se intampla pe toate corzile si dak as da corzile mai jos incep sa barnaie........coarda a 2-a cand e libera "barnaie" de la mecanismul ala de ridicat corzile,iar coarda a 3-a barnaie de la pragusul de sus,am impresia ca lacasul ala e pre mare :) ...mentionez ca am reglat inaltime si octava pe cat s-a putut... yo sunt din constanta si cant la chitara clasica(o laura de la reghin) de 3 ani si ma cam pricep si culmea ca la aia kre nu are floyd rose am facut-o sa sune foarte curat :D pls pls help :D ...dau o bere dak ma ajutati :)

 

 

floyd rose-ul e o problema pentru cei care nu au mai avut asa ceva, cand reglezi ceva la ea, incearca sa "vezi" ce vectori forta si in ce directii sunt orientati si pana la urma o sa gasesti un echilibru. dar sa fi atent, daca reglezi resorturile din spate, sa nu satrangi decat f putin, sau daca te impinge necuratu sa umbli la tija, iarasi sa nu strangi de ea decat f putin, pentru ca efectul e un pic intarziat, el apare dupa cce acordezi chitara, si mai trec cateva ore bune, dar cel mai ok cred ca ar trebui s-o duci la cineva care se pricepe si are experienta.

cat espre faza co sol diez, incearca sa apesi pe corzi cu degetele cat mai relaxate, daca are jumbo fr, coarda nici nu trebuie sa ajunga la lemnul dintr taste, nu trebuie sa depui un efort mai mare decat e nevoie, si nu e nevoie de efort din partea deshtelor aproape deloc.

uite si ceva tutorial poate te ajuta. desi incearca sa vezi mai multe, ca fiecare face cum il duce capu

 

:)

 

 

apropo, eu floydu mi l-am blocat. inca nu stiu sa-l folosesc, si mai mult ma incurca...e mult mai ok acum, ca nu prea mai falseaza.

Edited by ivan ivanovici
Link to comment
Share on other sites

ce nu stiu yo e ca nu stiu la ce folosesc arcurile din spate si cum se regleaza....si nu stiu ce se inampla dak slabesc sau dak strang suruburile alea sau dak si cum sa schimb pozitia arcurilor :)(

Link to comment
Share on other sites

lasa arcurile deocamdata :)

apasa mai incet sau pune niste corzi mai groase(acum umblam la arcuri).daca strangi creste tensiunea in arcuri..ele trag acel tremolo pe spate(spre corpul chitarii).daca slabesti tensiunea corzilor il va apleca spre grif.

setat corect talpa lui sta paralela cu corpul chitarii.daca vei trece la niste corzi mai groase(0 10-46 e suficient pt chitara in cauza sau un set hybrid cu 09 la treble-corzi subtiri si 46 la bass-corzi groase)o sa trebuiasca sa strangi un pic suruburile.le strangi la fel pe toate 3..aceeasi tensiune.daca ai decat 2 e nasol..ramai la 09 si apasa mai incet,sau,mai fa rost de un arc.

sper ca te-am lamurit cat de cat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest iani

vreau sa va spun k am reglat suruburile de pe punte si acum cordarul e paralel dar nu s-a intamplat mare chestie......problema la chitara mea e ca PRAGUSUL e prea inalt(vine ca un fel de piramida...coarda 1 si 6 sunt la inaltimea care trebuie , apoi coarda 2 si 5 sunt cam sus iar coareda 3 si 4 sunt si mai sus)peoblema e k din cauzainaltimii lor se face asa cum am mai spu un fel de "pod" pe spatiul 1 mai ales.......sa il pilesc??????si daca da cu ce?k trebuie pilit in adancime iar cu pila nu merge :) ...si dak il stric se mai gasesc de vanzare??? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Cand vine vorba de pilit, nu incerca tu insuti! Spre deosebire de inlocuirea unor corzi sau arcuri sau setarea actiunii/intonatiei, treaba cu pilitul tastelor/nut-ului trebuie lasata in mana unui meserias. Are sens sa o incerci doar cand e vorba de vreun proiect cum ar fi o chitara ieftina pe care o modifici sa vezi ce-ti iese; din neatentie si nepricepere te poti gasi altfel in mana cu un instrument care are nevoie de reparatii, iar daca schimbarea nut-ului inca e suficient de accesibila, inlocuirea tastelor ar costa mai mult decat chitara si in orice caz probabil ca nu ai dori sa te plimbi dupa lutieri cu chitara proaspat cumparata, dar inutilizabila.

Cand o astfel de chitara falseaza, cel mai bine este sa incerci sa o reglezi putin cate putin pe parcursul a catorva luni de zile. In felul acesta inveti despre ea, despre modul in care functioneaza cum trebuie si despre modul in care trebuie intretinuta. Poate ca ceea ce se intampla acolo este de la actiunea prea joasa a corzilor, motiv pentru care acestea se ating de primele taste. Poate ca falseaza din cauza intonatiei prost setate, sau poate ca are mai mult de a face cu apasatul prea puternic pe corzi ceea ce le face sa sune mai inalt decat ar trebui. Fiind multe cauze posibile, exista si multe solutii pe care le poti incerca inainte de a o duce la niste eventuale reparatii, iar internetul abunda (un exemplu ar fi situl acesta). Ar fi de ajutor sa mai cunosti pe cineva care canta la chitara electrica si care e dispus sa arunce o privire chitari tale, sa-si dea cu parerea in legatura cu ce ar putea fi ajustat, deoarece este cu totul altceva atunci cand vezi in fata ta chitara, o tii in mana si o incerci, poti identifica mai usor problema decat putem noi aici pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Guest iani
Incearca sa afli ce inseamna radiusul unui grif de chitara si la ce foloseste.

 

OK?

 

Ai auzit de setarea intonatiei corzilor?

 

Am o intrebare: nu stii sa citesti sau nu vrei sa citesti?

 

Pentru tine aia e o bomba sau o racheta. Habar n-ai ce ai in mana sau cum se foloseste. E vina ta ca ai cumparat ceva ce nu cunosti.

 

 

dak u prin intonatia corzilor te referi la reglarea octavei---da am reglat-o ..... problema e 1000000% din pragus.....si nu mai apas tare:) ....

Edited by iani
Link to comment
Share on other sites

Guest iani
Bine asa pentru cultura ta generala afla ca TOATE chitarile Ibanez cu dubla blocare vin cu pragusu din grif prea inalt.

 

Din cate imi dau seama a ta nu are dubla blocare. Cu toate astea se pare ca e vorba de aceeasi problema. Solutia e simpla. Trebuie sa scoti pragusul si sa pilesti SUB el si sa-l pui la loc.

 

Nu uita e vorba de NUT pragusul din grif.

 

Ai grija cat de mult pilesti. Nu pili sub corzi ca sa nu strici radiusul. Radiusul din grif treuie sa corezpunda cu cel din cordarul din corp. adica daca o coarda e mai inalta in grif trebuie sa fie la fel si in corp.

 

O alta problema ar putea fi o diferenta de radius intre cordarul din grif si cel din corp. Si radiusul care trebuie setat e cel din cordarul de pe corp.

 

Apropo, ai aflat ce e radiusul?

 

curbura pragusului?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.