www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eu Live


Nightlight
 Share

Recommended Posts

.

.

Aici sunt 3 piese, care le-am cantat pe 7 sau 8 Martie, live in fata a aprox 500 de oameni, show care a fost si difuzat pe un post local.

Sunt luate de pe inregistrarile video. Se aude fix ca in galeata la unele parti din melodii.

Partea ca nu mi-a placut deloc a fost la Knocking on Heaven's Door. Am dat in bara finalul.

Bogdan_live___behind_blue_eyes.mp3

Bogdan_live___under_the_bridge.mp3

Bogdan_Live___Knocking_on_heaven__s_door.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest ccpascu

Nu stiu cum auzeai tu negativul, dar de aici se aude naspa. Tu ti-ai facut treaba destul de bine, iar daca ai mai dat chics, se prea poate sa fie din cauza negativului. Iti doresc sa iti gasesti niste baieti cu care sa cantati simtindu-va cu totii in largul vostru ca stil, ritm si volum.

 

Mult success in continuare!

Edited by ccpascu
Link to comment
Share on other sites

Am ascultat, sunt ok dar realizezi ca asta nu e voce plina nu ?Nu are suficienta rezonanta, canti cu 10% din voce. Stiu ca exact acelasi lucru faceam si eu acum 3-4 ani. E vocea cea mai apropiata intr-un fel de cea vorbita(fac pariu ca vorbesti destul de sus) insa e produsa cu laringele sus. Intradevar poate fi comoda si acutele pot veni usor dar nu e sanatoasa. E de asemenea foarte subtire si bleaga si din cauza modului in care canti mai dai pe langa note(nu e de ureche treaba ci strict de productia vocii). Practic tu ca sa treci de pasaj subtiezi vocea ridicand laringele, fix contra cum ar trebui sa se intample(nu sa se ingroase artificial ci sa maresti spatiul din faringe cascand in interior si . Grija si cu respiratia, dai senzatia ca ramai fara, nu te umfla de aer inainte de fraze ci din contra expira aerul pe care-l ai in plamani. Respiratia va veni automat dupa. Oricum, ai cu ce! Ideea e insa sa inveti sa folosesti ce ai. Nu te mai baga la Chris Rea am impresia ca n-ai ce cauta atat de jos(acolo e fabricata ..grosimea, se vede dupa ce overtone-uri ai), esti tenor. C3-C5 e locul tau de joaca(stiu ca acum zona C3-C4 e muuuult mai comfortabila, e normal, trebuie sa inveti sa abordezi pasajul sa-ti pui bine la punct mijlocul). Multa bafta !

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

@ ccpascu: Am trupa, dar la acea cantare am fost chemat decat eu Sunetistul nu era de profesie, asa ca era un fel de bataie pentru volum. Cand trebuia sa ma aud mai tare, cantam mai tare, si ala imi dadea volumul mai incet ca nu ii placea lui cum suna.

 

@ hix: Merci pentru sfaturi si observatii. Intradevar, am deschidere de tenor. Dar mi-am dat seama de asta fiindca fac canto de cateva luni. Eu cant de vreo 6 luni si fac canto cam de 4. Melodia aceea de la Chris Rea am facut-o fiindca efectiv nu credeam ca pot canta mai sus. Nici nu visam sa cant ceva de la Guns and Roses sau Led Zeppelin. Inca lucrez la voce, am norocul de a avea un profesor extraordinar. Imi mai trebuie probabil inca 6 luni ca sa mai capat inaltime pe voce, sa sune mai "plin" cum ai spus, si sa trec peste Do Natural :) Din cate imi amintesc ultima data am atins un La sub Do Natural.

 

Judas Priest, here I come.

Link to comment
Share on other sites

Tu esti fix acelasi tip de voce ca si mine, probabil tenor liric lejer(am ascultat niste inregistrari mai vechi cu mine). Astfel cu o tehnica buna o sa atingi D5 sau E5 in voce cat se poate de plina :)(nu falsetto intarit). Iti urez multa bafta si sper ca profesorul de canto sa fie bun. O sa canti bine in 5-6-7-8 ani. Nu trebuie grabit procesul. Cine spune ca a facut canto 1 an si suna bine mananca ***** si suna prost. Dureaza foarte mult sa-ti dezvolti tehnica. Practic dezvoltandu-ti tehnica te descoperi pe tine ! Postez o inregistrare de cam acum 2 ani si ceva cu mine. Cantam prost si incorect dar dau ceva mai multa voce ca tine. Probabil o sa sesizezi si tu asemanarea. Eram fan Axl asa ca am urcat pe refren(prost si de ***** pot sa adaug) :)). Lasa naiba Judas Priest si concentreaza-te pe cantat bine !!!

Biro_Knockin.mp3

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Da, observ asemanarea. Interesant falseto-ul pe care il faci. Incercai sa imiti vocea rashcaita a lui Axl? :) Chestia asta merge, pana cand simti ca nu mai poti de laringe :)

 

PS: Scuza-ma dar aduc iar vorba de Judas Priest. La melodia "Painkiller", domnul Rob face falsetto, cel putin cand o canta live. Iti dai seama ce laringe are omul ala? De fier :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Cristiana

Si eu pot sa cant..Asta e de la Festivalul-Concurs Tinere Talente din Mioveni..Am luat locul II

 

Am cantat urat, stiu:)

Link to comment
Share on other sites

Falsetto-l poate sa fie foarte comod si foarte ok pt. corzi. Rob insa face un falsetto intarit pe care-l poti face doar dupa o anumita nota in mare. Eu puteam sa folosesc falsetto intarit intre C5 si F#5. Explica tipul asta mai mult : http://www.youtube.com/watch?v=imTKsZE3U9Q...feature=related . Ignorati ce-am postat aseara, eram beat si mi-am adus aminte de inregistrarea amuzanta cu mine :)).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.