www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fretbuzz Chitara Electrica Schecter Omen 6


Christiansen
 Share

Recommended Posts

Salutare

Pe scurt, mi-am cumparat acu' ceva timp un schecter omen 6 de la mcmusic. Totul bine si frumos dar mi-am dat seama ca griful e cam stramb (adica pe linia lui lowE era drept si pe linia lui highE era incovoiat) si aveam si un fretbuzz foarte enervant. Am dat chitara in garantie si am primit alta in loc, cu cealalta au zis ca nu se mai putea face nimic. Acum, cu asta noua am coborat putin bridge-ul si am schimbat corzile (am pus elixir de 9mm) si iar a aparut un fretbuzz si mai enervant decat la cealalta si pe deasupra se aude si in boxe (bag chitara prin calculator si am un sistem de sunet genius 5+1 5005 si placa de sunet un creative audigy SE).

E de rau? se poate rezolva? sa o duc inapoi iar in garantie si sa-mi iau un ibanez in loc de schecter? dau o fuga pe la baietii din Botosani?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest blackpain
Salutare

Pe scurt, mi-am cumparat acu' ceva timp un schecter omen 6 de la mcmusic. Totul bine si frumos dar mi-am dat seama ca griful e cam stramb (adica pe linia lui lowE era drept si pe linia lui highE era incovoiat) si aveam si un fretbuzz foarte enervant. Am dat chitara in garantie si am primit alta in loc, cu cealalta au zis ca nu se mai putea face nimic. Acum, cu asta noua am coborat putin bridge-ul si am schimbat corzile (am pus elixir de 9mm) si iar a aparut un fretbuzz si mai enervant decat la cealalta si pe deasupra se aude si in boxe (bag chitara prin calculator si am un sistem de sunet genius 5+1 5005 si placa de sunet un creative audigy SE).

E de rau? se poate rezolva? sa o duc inapoi iar in garantie si sa-mi iau un ibanez in loc de schecter? dau o fuga pe la baietii din Botosani?

 

Multumesc

 

 

pai e de rau nu? :)

in primu rand, ma surprinde ceea ce spui, ptr ca schecter face chitari foarte bune; mai ales ca omen 6 am vrut eu sa mi-l iau, si m-am dus sa-l incerc si dealtfel m-a surprins placut. daca tot e in garantie du-o si ia-ti pana e buna, chiar daca nu inteleg cum o mai dai inapoi daca i-ai schimbat corzile, care probabil, alea sunt de vina...poate sunt prea groase si lovesc...nu stiu. sau poate e de la placa de sunet. ai incercat sa o bagi intr-un amp, la fel se aude? nu stiu ce inseamna ptr tine „baietii din botosani", dar daca vrei, poti sa-i vizitezi... :)

 

personal merg pe ibanez, tu faci ce consideri.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca-i neaparat de rau. Acuma depinde...cat de jos le-ai lasat? Ar trebui sa ceri parerea unui lutier. Poate trebuie pilite putin tastele. Adevarul este ca de cele mai multe ori chitarele vin setate ca **** din fabrica si ar necesita un setup serios, care poate insemna printre altele si pilirea unor taste. Vezi ce spune lutierul...daca este vreo problema constructiva (defect) din cauza caruia bazaie, o duci inapoi la garantie. Daca ii chestie de setup ii faci setup pe banii tai (ca asta nu cred ca intra sub incidenta garantiei).

Link to comment
Share on other sites

Am fost pe la baietii de la mcmusic si mi-au facut un setup serios la ea iar intr-un amp nu se aude buzz-ul doar la mine acasa in calculator. Acuma prin rabdarea si bunavointa baietilor de de acolo (ca tot i-am stresat cu chestia asta si sunt de treaba si au avut mare rabdare cu mine) am inteles ca la toate chitarile electrice se aude acest fretbuzz mai mult sau mai putin si nu ar trebui sa-mi fac probleme cu el iar acasa la mine tot se aude in calculator poate ar trebui sa-mi iau un amp mai repede...setup-ul e cel standard, la lowE distanta intre fret si coarda e de 2.0 iar la highE de 1.5. Am cautat un manual al acestor chitari dar nu am gasit nicaieri (mi-a venit fara manual).

 

P.S: cand am zis de baietii din Botosani ma refeream la http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3...mp;#entry305168

Edited by Christiansen
Link to comment
Share on other sites

Guest blackpain
Am fost pe la baietii de la mcmusic si mi-au facut un setup serios la ea iar intr-un amp nu se aude buzz-ul doar la mine acasa in calculator. Acuma prin rabdarea si bunavointa baietilor de de acolo (ca tot i-am stresat cu chestia asta si sunt de treaba si au avut mare rabdare cu mine) am inteles ca la toate chitarile electrice se aude acest fretbuzz mai mult sau mai putin si nu ar trebui sa-mi fac probleme cu el iar acasa la mine tot se aude in calculator poate ar trebui sa-mi iau un amp mai repede...setup-ul e cel standard, la lowE distanta intre fret si coarda e de 2.0 iar la highE de 1.5. Am cautat un manual al acestor chitari dar nu am gasit nicaieri (mi-a venit fara manual).

 

P.S: cand am zis de baietii din Botosani ma refeream la http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3...mp;#entry305168

 

 

da, dupa cum am spus, s-ar putea sa fie de la pc ptr ca astia fac chitari f bune. ma bucur ca s-a rezolvat :)

il gasesti pe net manualul, da-i search pe google

am inteles si cu baietii tai :)

bft cu amp.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

De 2 zile tot caut in google manual pentru ea dar nu gasesc, in fine asta e. Setup-ul ala pare ok deci am sa raman cu asta, am sa-l schimb cand am sa-mi pun corzi de 10mm. Deci fretbuzz-ul ala e normal sa inteleg da? e destul de tare dar in fine, daca toata lumea zice ca e normal am sa incerc sa-l suport si sa ma obisnuiesc cu el. In rest, chitara suna foarte bine pe amp si sunt foarte multumit de ea si mai trebuie sa vad ce amp sa-mi iau dar mai incolo sa mai strang niste bani.

 

multumesc, :)

Edited by Christiansen
Link to comment
Share on other sites

De 2 zile tot caut in google manual pentru ea dar nu gasesc, in fine asta e. Setup-ul ala pare ok deci am sa raman cu asta, am sa-l schimb cand am sa-mi pun corzi de 10mm. Deci fretbuzz-ul ala e normal sa inteleg da? e destul de tare dar in fine, daca toata lumea zice ca e normal am sa incerc sa-l suport si sa ma obisnuiesc cu el. In rest, chitara suna foarte bine pe amp si sunt foarte multumit de ea si mai trebuie sa vad ce amp sa-mi iau dar mai incolo sa mai strang niste bani.

 

multumesc, :)

 

1. Nu exista manual Schecter nicaieri pe net. Doar sectiunea FAQ pe site-ul oficial, din care afli si cu ce corzi vin chitarele din seria Diamond din fabrica.

2. Fretbuzz-ul nu e normal, in cazul in care chitara e reglata bine, actiunea nu e exagerat de joasa si fret-urile is in regula.

Link to comment
Share on other sites

Am fost pe la baietii de la mcmusic si mi-au facut un setup serios la ea iar intr-un amp nu se aude buzz-ul doar la mine acasa in calculator.

 

 

Am uitat sa specific ca acest fretbuzz il am pe coarda libera nu cand apes pe o tasta...nici nu mai stiu ce sa mai cred....multi zic ca si chitarile de mii de euro au fretbuzz acum tu zici ca nu e normal...care e pana la urma?

 

Pai mai ai fretbuzz sau nu? Cum adica ai fretbuzz pe calculator dar pe amp nu? E fretbuzz sau e altceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Verifica urmatorul lucru: sa nu fie vorba de zdranganitul bucatii de plastic de pe headstock, cea care acopera lacasul de reglat truss rod-ul. La mine face urat uneori si trebuie mutata bucata de platic putin spre stanga sau dreapta pana nu mai vibreaza odata cu corzile.

Link to comment
Share on other sites

depinde de fiecare cum isi regleaza chitara...eu am corzile foarte aproape de grif,acordat mai jos cu un ton...zbarnaie corzile cand cant cu ea la rece dar in amp nu se aude nimic din acele zbarnaituri...deci nu ma deranjeaza.Daca in amp nu se aud,care e problema? :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Pai, la mine acasa daca dau tare se aude in boxe acea zbarnaiala a corzii (pe liber), pe un Peavey si un Vox AD100VT (cred ca era de ala) nu se aude, dar pe un vox AD15VT si un Laney nus de care se aude....am fost pe la baietii din Botosani si chitara nu are nimic se pare ca sunt eu cu capul ca pe ampul lor nu se auzea nimic.... :)

Stiu ca pe chitara electrica nu se canta tare, dar cand dau pe coarda lowE putin mai tare se aude acel fretbuzz...nu stiu cum sa va explic dar am sa incerc sa pun un sample cu acel zgomot dar dupa cum am zis poate sunt eu prea pretentios

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.