www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

M-audio Fast Track Pro


Recommended Posts

Salut baieti, vreau sa imi cumpar cat mai curand o placa de sunet cu preamplificator, cum ar fi Fast Track Pro, aici este linkul: http://www.m-audio.com/products/en_us/FastTrackPro.html

 

Vreau sa il folosesc si pentru inregistrari, dar si sa ascult. Si vroiam sa va intreb: Accepta 5+1 ? As vrea sa conectez sistemul la el si d-asta intreb, vad ca nu scrie pe nicaieri, nici 2+1 nici 3 nici nimic...Aveti idee ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Cycler

Nu accepta 5.1. Are patru iesiri analogice, primele doua fiind dublate TRS/RCA si avand posibilitate de a face insert (pentru un compresor sau ceva) iar ultimele doua dublate ca SPDIF.

 

In rest e o placa bunicica, suna decent, reuseste sa scoata si phantom power fiind alimentata doar USB (util pentru inregistrari "in deplasare" fara sa mai cauti o priza).

Merge ok daca nu incarci prea mult sistemul cu VSTuri sau alte instrumente/efecte software, conexiunea USB 1.1 fiind putin cam lenesa (caz in care ti-as recomanda ceva pe firewire sau USB 2).

Din ultimul motiv as vrea sa o schimb in viitorul nu foarte indepartat,avand in vedere ca imi doresc sa folosesc mai multe VST/VSTi pentru prestatii in direct.

Edited by Cycler
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Leaveyou
Nu accepta 5.1. Are patru iesiri analogice, primele doua fiind dublate TRS/RCA si avand posibilitate de a face insert (pentru un compresor sau ceva) iar ultimele doua dublate ca SPDIF.

 

In rest e o placa bunicica, suna decent, reuseste sa scoata si phantom power fiind alimentata doar USB (util pentru inregistrari "in deplasare" fara sa mai cauti o priza).

Merge ok daca nu incarci prea mult sistemul cu VSTuri sau alte instrumente/efecte software, conexiunea USB 1.1 fiind putin cam lenesa (caz in care ti-as recomanda ceva pe firewire sau USB 2).

Din ultimul motiv as vrea sa o schimb in viitorul nu foarte indepartat,avand in vedere ca imi doresc sa folosesc mai multe VST/VSTi pentru prestatii in direct.

 

Salut. E binevenit review-ul tau, insa nu sunt foarte multumit de informatiile pe care le-ai oferit vis-a-vis de interfata. In primul rand viteza de transfer la USB 1.1 este suficienta pentru orice placa stereo cu samplerate 96 khz. iar interfata usb2.0, unei astfel de placi nu-i aduce nimic in plus, insa usb 2.0 permite samplerate-uri superioare. Firewire spre deosebire are un avantaj asupra amandurora:

 

Comparison to USB (wikipedia)

Although high-speed USB 2.0 nominally runs at a higher signaling rate (480 Mbit/s) than FireWire 400, data transfers over S400 FireWire interfaces generally outperform similar transfers over USB 2.0 interfaces. Typical USB PC-hosts rarely exceed sustained transfers of 280 Mbit/s, with 240 Mbit/s being more typical. This is likely due to USB's reliance on the host-processor to manage low-level USB protocol, whereas FireWire delegates the same tasks to the interface hardware. For example, the FireWire host interface supports memory-mapped devices, which allows high-level protocols to run without loading the host CPU with interrupts and buffer-copy operations.[4] Besides throughput, other differences are that it uses simpler bus networking, provides more power over the chain, more reliable data transfer, and uses less CPU resources.[24]

 

Altceva.. nu vad ce legatura are numarul de instrumente vst cu viteza de transfer. Daca nu ma insel, mixarea digitala nu este facuta hardware, plca de sunet primind un singur stream final ce trebuie convertit in analog. astfel, umila mea parere este ca daca adaugi instrumente vst, o sa ai nevoie de memorie si procesor, nu de o placa mai buna.

 

Pentru cei ce sunt interesati de fast track pro. am gasit un review foarte complet care... m-a convins sa... nu o cumpar.

Review Fast Track Pro

Mi-am luat in schimb un e-mu 0404 USB.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cycler
[...] In primul rand viteza de transfer la USB 1.1 este suficienta pentru orice placa stereo cu samplerate 96 khz. iar interfata usb2.0, unei astfel de placi nu-i aduce nimic in plus, insa usb 2.0 permite samplerate-uri superioare. [...]

Intocmai. Atat timp cat ne rezumam la inregistrare/playback.

 

Altceva.. nu vad ce legatura are numarul de instrumente vst cu viteza de transfer. Daca nu ma insel, mixarea digitala nu este facuta hardware, plca de sunet primind un singur stream final ce trebuie convertit in analog. astfel, umila mea parere este ca daca adaugi instrumente vst, o sa ai nevoie de memorie si procesor, nu de o placa mai buna.

Mai tii minte faza aia cu Firewire care nu incarca procesoru' spre deosebire de USB ? Ei, fix aia are legatura cu numarul de instrumente/efecte virtuale :)

 

Pentru cei ce sunt interesati de fast track pro. am gasit un review foarte complet care... m-a convins sa... nu o cumpar.

Review Fast Track Pro

De noise n-am testat-o, inregistrez putzin si in general dubiosenii ce urmeaza a fi macelarite radical, asa ca n-am de ca ma plange.

Cat despre driveri .. da, am avut o problema cu instalarea. De care am scapat dupa ce am dat afara versiunea de XP crackuita dubios pe care o aveam la momentul respectiv.

 

Eu voi lua ceva pe firewire sau PCMCIA cu prima ocazie, avand in vedere ca folosesc in continuare multa procesare real-time.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.