www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Midi Switch


Messu
 Share

Recommended Posts

Cum ne construim un Switch MIDI ???

 

Da, cam de la aceasta intrebare, pe care mi-am pus-o, e drept cu ceva vreme in urma, a inceput totul.

Inceputul s-a cosumat aici pe forum sub forma unei intrebari in urma careia speram sa gasesc

ceva raspunsuri, eventual proiecte gata executate si testate de unii dintre voi.

Din pacate nu s-a intamplat asa. Singura idee a fost a user-ului Overdrive, insa propunea

o idee mai complicata decat ce cautam eu, la ora respectiva, iar varianta propusa era, dealtfel, imposibil de urmat.

Intre timp, pretentiile s-au mai schimbat...

 

Asadar, incercand sa aprofundez tema si totodata sa rezolz problemele de care ma loveam, am gasit un site care propunea o solutie

foarte asemanatoare cu ceea ce gandisem eu.

Site-ul este urmatorul: http://www.jimkim.de/html/guitar01_01.htm si contine doua aplicatii MIDI.

Un SWITCH si un LOOPER.

Eu am "atacat" switch-ul insa mi-am permis cateva modificari, nu neaparat esentiale, fata de proiectul prezentat acolo, insa zic eu

binevenite. Le voi prezenta, pe scurt, mai jos.

 

Schema electronica e foarte simpla si n-o sa intru in detalii de functionare. Defapt, mai simplu nu cred ca se poate :)

La astfel de aplicatii problema majora e legata, in general de elaborarea programului pentru microcontroler.

 

Pentru cei care au nevoie de asa ceva le recomand acest proiect cu cea mai mare caldura. E usor de realizat, ieftin

"ca braga" si functioneaza PERFECT !!!

Permite memorarea a 128 de patch-uri ceea ce, zic eu, e mult mai mult decat suficient.

Cine e mai pretentios poate sa foloseasca mai multe module, in cascada, si deci sa aiba mai multe loop-uri 8,12,16. Cate vrea fiecare !!

 

Pentru sectiunea anlogica eu am ales sa "ma complic" putin, asa cum am spus si mai devreme,

astfel incat sa pot comanda cu cele 4 relee, total independent, fie pana la 4

bucle de efecte fie pana la 4 switchuri de orice fel, fie orice combinatie intre ele. Totul bineinteles cu true bypass si buffer cu FET pe

intrare.

La buffer e o mica discutie. Schema e "clasica" si o puteti gasi (si) pe acest forum.

Ca detaliu, daca se doreste relizarea schemei de buffer prezentata pe forum, probabil datorita dispersiei mari a parametrilor n-am resusit

sa obtin rezultate cu BF245 C. Abia cand am utilizat un FET cu terminatia "A" treburile s-au indreptat. E bine de stiut...

Buffer-ul face treaba dar face si o mica amplificare, vreo 2dB, si o schimbare de faza a semnalului injectat.

Pentru cine vrea un buffer fara schimbare de faza,

cu amplificare unitara si cu impedanta de iesire foarte joasa poate sa incerce o schema "tot clasica" si in acelasi timp FOARTE SIMPLA,

cu AO in loc de FET. O sa incerc si eu un astfel de buffer. Deocamdata doar l-am simulat si "se misca" corect.

In sfarsit, asta a fost abordarea mea.

Pentreu cei care vor sa realizeze proiectul asa cum e prezentat le recomand doar grija la relee. Sa fie de

cat mai buna calitate.

Fata de schema prezentata eu am mai adaugat si led-uri, care sa permita o mai usoara "citire" a starii releelor.

 

Ce recomand insa cu toata seriozitatea este schimbarea optocuplorului de pe intrarea MIDI. Cu cel indicat de autor CNY17 n-am reusit sa ajung

la nici un rezultat. Asa ca am pus in loc, cu o modificare minima a schemei electronice, un optocuplor 6N139, cu care am rezolvat treaba 100%.

Asa ca vi-l recomand. Nu strica, zic eu, sa montati optocuplorul si MAI ALES microcontrolerul, pe socluri !

 

Pentru realizarea cablajelor, las la latitudinea fiecaruia sa aleaga ce i se pare mai convenabil.

 

Cutia, in cazul de fata, am realizat-o, dupa cum veti vedea in fotografii, dintr-un profil (montant) pentru tamplaria de aluminiu, pe care

l-am taiat, gaurit, vopsit si toate cele. Stiu ca multi vor rade de mine, si au tot dreptul. Din pacare a fost singura solutie la indemana

si, tot din pacate nu prea o recomand, deoarece spatiul interior e foarte limitat si echiparea se face destul de dificil .

In afara de fata cutiei, pe care mi-a facut-o cineva la un CNC, (nici nu stiu de ce m-am complicat cu CNC pentru o treaba atat de simpla care

se putea realiza manual la fel de bine si, in cazul meu, mult mai repede) restul e facut in bucatarie (la propriu). Cu bune si rele ...

 

Cam asta e.

 

Ah, ... era sa uit :) cat a costat, nu ?

Sincer n-am calculat cu exactitate, insa costul pieselor insa totul depinde de relee (cca. 7 lei/buc) si de microcontroller (cca 15 lei).

Restul e "plevusca" :)

Hai sa zicem ca-ar costa vreo 100 lei, dar difera si functie de cum se doreste a se realiza.

Pe mine cred ca m-a costat vro 50 de lei, pentru ca am folosit majoritatea pieselor din recuperari.

La final sint si cateva fotografii cu rezultatul la care am reusit eu sa ajung.

Recunosc ca, estetic, e un rezultat modest, dar e functional 100% si se poate realiza cu cheltuieli, scule si

indemanare minima ! Cine e interesat, poate incerca proiectul.

 

Spor la treaba si succes !

Messu

 

P.S. Eu intre timp am revenit la constructia unui decodor MIDI pentru Ground Control (un fel de GCX)

pentru ca, asa cum am spus, intre timp pretentiile si echipamentul pe care-l utilizez, s-au mai schimbat.

Schema electronica e gata, dar cu softul e mai greu... Mult mai greu,... pentru mine...

Sper totusi ca, la un moment dat, desi n-am nici o idee cam cand, sa-l termin si sa-l prezint si pentru voi.

Numai bine !

post-3281-1236934692_thumb.jpg

post-3281-1236934700_thumb.jpg

post-3281-1236934712_thumb.jpg

post-3281-1236934722_thumb.jpg

post-3281-1236934736_thumb.jpg

post-3281-1236934749_thumb.jpg

post-3281-1236934775_thumb.jpg

post-3281-1236934784_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Maestre ? :)

Multumesc mult pentru apelativ, care SINCER ma onoreaza.

Nu sint deloc maestru, din pacate si nici cunostinte in ale electronicii n-am mai multe decat majoritatea oamenilor.

Cu descrierea, ma tem ca e mai greu, pentru ca,... de obicei, n-am vorbele ma mine... :)

Cu aparatul asta, ...ce sa zic... De comandat se pot comanda mai multe.

Sincer, nu fac nici un mister din faptul ca m-am inspirat in constructie din GCX-ul de la Voodoo Lab.

Eu,in mod particular, il folosesc legat de un procesor (via MIDI), si cand schimb un patch din procesor MIDI SWITCH-ul schimba

un canalul la amplificator.

O intelegere mai detaliata se poate face prin analogie cu GCX-ul, a carui descriere se gaseste pe site-ul Voodoo Lab.

Diferenta mare fata de GCX este ca tinicheaua facuta de mine n-are decat 4 loop-uri, ceea ce este un minus, dar un plus fata de GCX

este ca switch-ul asta poate fi "invatat" sa raspunda la ORICE mesaje MIDI Program Change (GCX-ul pare ca le stie doar p-ale lui).

Tot in particular, si eu ca mai toti instrumentistii mai mici sau mai mari (eu "joc" la mai mici) sint in cautarea unui "ton"

si avand cateva unitati de rack, prin "gospodarie" imi pot permite acum mai multe posibilitati de legare a lor si in consecinta

mai multe posibilitati de experimentare intr-ale tonurilor.

Si-ar mai fi o diferenta data de faptul ca eu am instalat cate un comutator DPDT care imi permite sa inseriez sau sa izolez

loop-urile, in timp ce GCX-ul face asta cu niste "patch cable-uri", dar crea ca asta a izvorat doar din lene in cazul meu :) , sau hai sa-i spunem incercarea de a simplifica , un pic , "cablaria".

Mie mi-a placut mai mult cu comutator...

Cam asta cred c-ar fi...

Daca pot sa va mai spun si altceva o voi face cu toata placerea.

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Da, softul e cel care e postat de catre autor pe site-ul lui.

Acolo e doar varianta compilata, pentra ca, din cate stiu, autorul nu a publicat si varianta in "c" sau assembler.

Oricum pentru cine vrea sa umble prin el se gasesc softuri de dezasamblare care pot returna codul ca fisier *.asm.

Eu insa "l-am lasat in pace" de data asta, si am folosit softul dat de autor, neschimbat.

Pentru "scrierea" softului in microcontroller se poate folosi un programator serial obisnuit. Internetul abunda de scheme. Daca dai o cautare dupa JDM Programmer rezultatele vor fi arhisuficiente. (exemple http://www.k9spud.com/jdm/ ; http://www.doug.h.rice.btinternet.co.uk/picprog/mypic.htm).

Iar ca soft pentru programator" Win PIC, IC Prog, Pony Prog, etc. Sint gratis si se gasesc usor pe internet.

 

Modificarea pentru optocuplor este, as spune banala si, dealtfel, am si inclus-o pe desenele de cablaj . O schema electronica clara n-am, insa pe desenul pentru cablaje apare modificarea deja facuta.

Daca nu e destul de clar, te rog sa-mi spui si voi detalia modificarea.

Cam asta e ...

 

Aaa, si pentru scrierea microcontrollerului mai e e posibilitate. Daca treci prin Campina, dai un semn si o rezolvam. Nu dureaza decat cateva minute si e gratis ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Ce ar presupune un simplu controller cu 4-6 footswitchuri care sa trimita semnale midi catre procesor? Ma refer la ceva gandit ca un foot controller, 1-4 patchuri si bank up/down; nu trebuie sa memoreze patchurile in sine, ci doar sa produca semnalul midi necesar si sa trimita procesorului cele cateva comenzi. Procesorul in cauza este un Vox Tonelab. Atat timp cat procesorul poate primi de la orice controller inclusiv de la calculator prin placa de sunet, softul necesar nu ar fi unul standard? Repet, in afara de cele 6 footswitch-uri, mufa midi out si alimentare curent electric, aparatul nu ar trebui sa contina altceva. Cu siguranta nu este mai complicat decat cele doua proiecte oferite la situl respectiv, insa este suficient de simplu cat sa presupuna doar desenarea circuitului, gasirea catorva componente si lipirea lor pe placa pcb?

Link to comment
Share on other sites

Hehehe... :)

Mda, rationamentul e corect, ... in principiu....

Schema electronica pentru o astfel de aplicatie e INTR-ADEVAR FOARTE SIMPLA.

Problema, in toate aplicatiile care contin microcontrollere, este legata de programarea lor.

In zilele urmatoare voi prezenta un astfel de controler MIDI, tot din surse publice, pe care s-ar putea sa-l gasesti util.

Din pacate el este mai limitat, ca posibilitati, decat ceea ce propui tu.

Eu am inceput realizarea lui cu ceva vreme in urma dar, intre timp, echipamanetul meu s-a mai complicat asa ca acum folosesc un controler MIDI mult mai performant. Asta, precum si faptul ca timpul meu este destul de limitat, probabil ca va face ca relizarea unui controler de tipul celui solicitat de tine sa mai intarzie sa sa nu se mai produca niciodata...

Stai totusi pe receptie pentru controlerul MIDI pe care-l voi prezenta zilele urmatoare. E desul de simplu si s-a putea sa-ti placa !

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

In primul rand mmi s-ar parea deplasat sa obiecteze cineva in legatura cu aspectul pedalei. Arata de parca ar fi proaspat iesita din fabrica si pusa in vitrina la magazin.

In al doilea rand, din pacate, operarea lui, pentru ce am eu nevoie, imi seamana cu scarpinatul urechii stangi trecand mana dreapta peste crestetul capului. Speram sa gasesc ceea ce am propus: 4 switchuri pentru patchuri si 2 pentru bankuri, am crezut ca poate a mai propus cineva aceasta idee dat fiindca majoritatea procesoarelor au patchurile organizate astfel.

Un alt lucru m-a intrigat: Vox foloseste, pe langa MIDI, un sistem de transmitere de date printr-un cablu de retea, asemanator celui de la Line6. Vox ofera un singur pedalier care e imens si costa aproape cat procesorul, insa Line6 ofera seria FBV de controlere, din care unele sunt suficient de mici cat sa faca ce am eu nevoie. Nu stiu daca a incercat cineva, dar ar fi interesant sa stiu daca exista compatibilitate intr controlerele de la cele doua firme.

Link to comment
Share on other sites

Da, softul e cel care e postat de catre autor pe site-ul lui.

Acolo e doar varianta compilata, pentra ca, din cate stiu, autorul nu a publicat si varianta in "c" sau assembler.

Oricum pentru cine vrea sa umble prin el se gasesc softuri de dezasamblare care pot returna codul ca fisier *.asm.

Eu insa "l-am lasat in pace" de data asta, si am folosit softul dat de autor, neschimbat.

Pentru "scrierea" softului in microcontroller se poate folosi un programator serial obisnuit. Internetul abunda de scheme. Daca dai o cautare dupa JDM Programmer rezultatele vor fi arhisuficiente. (exemple http://www.k9spud.com/jdm/ ; http://www.doug.h.rice.btinternet.co.uk/picprog/mypic.htm).

Iar ca soft pentru programator" Win PIC, IC Prog, Pony Prog, etc. Sint gratis si se gasesc usor pe internet.

 

Modificarea pentru optocuplor este, as spune banala si, dealtfel, am si inclus-o pe desenele de cablaj . O schema electronica clara n-am, insa pe desenul pentru cablaje apare modificarea deja facuta.

Daca nu e destul de clar, te rog sa-mi spui si voi detalia modificarea.

Cam asta e ...

 

Aaa, si pentru scrierea microcontrollerului mai e e posibilitate. Daca treci prin Campina, dai un semn si o rezolvam. Nu dureaza decat cateva minute si e gratis ! :)

 

Multumesc pentru raspuns si pentru ajutor. cred ca o sa trec prin Campina. Macar sa fac cinste cu o bere :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.