www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Difuzor Eminence - Senia


 Share

Recommended Posts

Treaba e cam asa: am cumparat de la Senia un difuzor Eminence de 300WRMS@8Ohm pt un cub de bas Hartke care scoate 140W@4Ohm. Dupa 2 repetitii, difuzorul s-a ars. L am dus la Senia, au zis ca sa-l lasam sa-l vada. Ne au sunat dupa cateva zile, spunandu-ne ca era ars, l-au reparat si ca ne costa aproximativ 90 roni. Cum ar veni, nici nu ne-au interbat inainte daca suntem ok cu pretul, lasandu-ne cumva sa credem, atunci cand l-am lasat la ei, ca nu ne va costa nimic, el fiind in garantie. Au zis ca daca se ard, difuzoarele nu-s acoperite de garantie, pt ca s-au ars din vina noastra, nu a lor. Cand am fost sa-l luam, au zis de asemenea ca daca se arde iar, iar trebuie sa platim, pt ca ei nu pot da garantie la difuzoare daca se ard. E adevarat ca teoretic eu pot sa iau un difuzor si sa-l bag intr o statie mult mai mare si sa-l ard si sa-i frec mereu la cap cu garantia. Totusi, as fi curios sa aflu daca stie cineva care-s politicile despre garantie la lucruri de genul asta si daca e normal sa procedeze asa. Ei pot sa vanda orice porcarie de difuzor cu specificatii mincinoase si daca nu face scrie acolo sa zica ca e din vina mea.

Ca sa nu mai zic ca acum, inainte sa-l bag in cutie, l-am masurat si are impedanta de 6 Ohm!!! M-as duce sa-i reclam la Protectia Consumatorului, dar inainte as vrea sa stiu daca cineva s-a mai lovit de astfel de probleme si cum se rezolva in mod onorabil o astfel de problema, sau cum e normal sa se procedeze in astfel de cazuri.

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

Nasoala faza, din cate stiu difuzoarele ar trebui sa aibe o garantie de minim 6 luni, insa nu stiu ce intra in garantie. Cu faza cu 6 ohm poti sa te duci direct la protectia consumatorului pentru ca ti-au reparat prost produsul care se afla in garantie si ti-au mai cerut si bani pentru asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest abracadaver

Daca ai un certificat de garantie citeste-l cu atentie si dupa aia actioneaza in consecinta....bafta

Link to comment
Share on other sites

Treaba e cam asa: am cumparat de la Senia un difuzor Eminence de 300WRMS@8Ohm pt un cub de bas Hartke care scoate 140W@4Ohm. Dupa 2 repetitii, difuzorul s-a ars. L am dus la Senia, au zis ca sa-l lasam sa-l vada. Ne au sunat dupa cateva zile, spunandu-ne ca era ars, l-au reparat si ca ne costa aproximativ 90 roni. Cum ar veni, nici nu ne-au interbat inainte daca suntem ok cu pretul, lasandu-ne cumva sa credem, atunci cand l-am lasat la ei, ca nu ne va costa nimic, el fiind in garantie. Au zis ca daca se ard, difuzoarele nu-s acoperite de garantie, pt ca s-au ars din vina noastra, nu a lor. Cand am fost sa-l luam, au zis de asemenea ca daca se arde iar, iar trebuie sa platim, pt ca ei nu pot da garantie la difuzoare daca se ard. E adevarat ca teoretic eu pot sa iau un difuzor si sa-l bag intr o statie mult mai mare si sa-l ard si sa-i frec mereu la cap cu garantia. Totusi, as fi curios sa aflu daca stie cineva care-s politicile despre garantie la lucruri de genul asta si daca e normal sa procedeze asa. Ei pot sa vanda orice porcarie de difuzor cu specificatii mincinoase si daca nu face scrie acolo sa zica ca e din vina mea.

Ca sa nu mai zic ca acum, inainte sa-l bag in cutie, l-am masurat si are impedanta de 6 Ohm!!! M-as duce sa-i reclam la Protectia Consumatorului, dar inainte as vrea sa stiu daca cineva s-a mai lovit de astfel de probleme si cum se rezolva in mod onorabil o astfel de problema, sau cum e normal sa se procedeze in astfel de cazuri.

 

mersi

 

4 ohmi are diful impedanta si nu ohmajul in curent continu deci la 1000 Hz are 8 ohmi , la 30 Hz poate avea si 3 ohmi iar la 5000Hz 15 ohmi impedanta!!

 

Impedanta este compusa din XL +XC +R insumate vectorial , tu ai masurat doar "R" celelalte doua componente de ractanta capacitiva XC si reactanta inductiva XL nu le poti masura numai in curent alternativ sunt marimi dependente si de frecventa curenntului alternativ.

 

 

 

Am mai scris ca puterea la care rezista difurile este de P (inscriptionat de firma)/10 deci P/10 in cazul tau 300/10= aprox 30W si acest lucru in regim sinusoidal.

 

Normal sa arzi un dif de 30W cu o statie de 140W mai ales daca apare si overdrive cand puterea efectiva creste mult peste cea sinusoidala.(RMS)

 

De dat la protectia consumatirfului s-ar putea da ptr inducerea in eroare a cumparatorului ..DAR 100% au spevcificatii exacte pe undeva din care-ti demonstreaza ca era clar ca diful in mod continuu rezista doar la 30W !!

 

La JBL de ex. jos in foaia de specificatii ( nu in toate foile) scrie cu litere mici mici mici.....

"TOATE MASURATORILE AU FOST FACUTE LA P/10 " !!!!!!!!! ASA cumparatorul a fost informat trebuia sa citeasca atent si sa se priceapa . si tot mic mic mic scrie : "Compresia de putere la puterea electrica maxima aplicata este de -3dB !!! adica din cei 300W suna doar 150 W ( hahahahaah) e smecherii .Adica diful are 300W cand nu functioneaza .

 

La statia ta daca-i dif. de 12" trebuiesc 4 bucati din acest difuzor .Sau minim doua dar atuncea trebuie sa fii atent sa nu treci peste puterea admisa de boxa cea ce este greu in timpul cantatului..

 

Daca e de 15" ar putea fi destul si cu doua buc deoarece s-ar putea sa reziste la putere mai mare de cat 30W difurile de 15" sub min 70W sunt foarte rare .Un singur Jensen de 15" am vazut de 25W.

 

care tip de difuzor ? exact ?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

mersi mult de raspunsuri. pusesem un hiperlink acolo cu ce difuzor e: http://www.and-roll.ro/product.php?&productId=1012 . 15'', 300W@8 Ohm, zic ei

 

si aici ar fi pagina cu specificatiile de la producator: http://www.eminence.com/pdf/gamma-15a-2.pdf

 

nu pare a scrie nicaieri de treaba cu P/10

Edited by andreias
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.