www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Citirea Partiturii


archDude
 Share

Recommended Posts

De curand am inceput sa cant la chitara clasica (fara profesor) in paralel cu chitara electrica. Si am inceput sa prind drag de muzica clasica. Stapanesc bine tehnici de ciupire (arpegii , ciupire cu degete alternante) , tremolo cu 3 degete (I-M-A) tehnici de flamenco etc. Cant in pozitie corecta (cu degetele arcuite fara sa ating cu palma griful chitarei, mana dreapta moale etc).

Insa as vrea totusi sa invat sa citesc de pe partituri , doar ca nu stiu de unde sa incep. Daca puteti da niste sfaturi sau material didactic as fi recunoscator. Pe pian imi e mai simplu notele fiind impartite pe maini, iar intervalele sunt usor de interpretat.

 

O piesa care o cant fluent la tempo destul de ridicat (100-120 bpm ) este matteo carcassi - op.60 no.7 in Am. Stiu mai multe insa asta mi se pare genial de buna pt exercitii de tremolo/arpegii/ciupiri alternante :).

 

Am sa postez cand am sa fac rost de un microfon piese cantate de mine la classica.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Paul_Constantin

o sa-ti trimit eu metode de chitara,dar ca sa citesti cursiv trebuie sa faci solfegii si dureaza mult pana ce te vei obisnui cu ele, dar macar sa stii asa cat de cat, da-mi un mesaj cu mail-ul tau

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Ameretat

Cea mai buna metoda pentru a invata sa citesti mi s-a parut urmatoarea:

 

Alege doua note, de exemplu do si re. Apoi alege doua valori ritmice, de exemplu patrimi si optimi. Apoi scrie cateva exercitii (scurte, 8 masuri sunt arhisuficiente) folosind doar do si re, ca patrimi sau optimi - doar in metru de 4 patrimi. Dupa ce faci cateva d-astea si iti ies fluent, adaugi o nota, de exemplu mi. Scrii alte cateva exercitii, de data asta folosind doar do, re si mi - cu limitarile referitoare la ritm si masura inca valabile. Cand stapanesti astea fluent, adaugi o nota, de exemplu fa... intelegi cam ce urmeaza, nu? :) Oricum, dupa cateva saptamani, cand poti sa te plimbi cu suficienta siguranta de sine in prima pozitie (adica iti pleaca degetele din reflex inspre notele nealterate de pe tastele I-IV) merita sa te ocupi un pic si de ritm. Adauga la exercitiile tale 16-imi. Apoi trioleti. Apoi valori cu punct. Si tot asa, pas cu pas, scrii exercitii din ce in ce mai pretentioase, asigurandu-te ca stapanesti bine elementul nou adaugat inainte de a trece la urmatorul. Cand te-ai familiarizat ceva mai mult cu diverse ritmuri, adauga alteratii. Merita sa compui suficiente exercitii de acelasi fel incat sa te tina ocupat 2-3 zile - ca sa fii sigur ca nu treci mai departe prea repede. Cand stapanesti bine astea, treci la intervale armonice, apoi la acorduri... Daca ai ajuns pana aici, sigur poti sa-ti imaginezi ce e de facut in continuare.

 

PS: Este foarte important sa citesti zilnic, mai ales la inceput. Cu 5-10 minute pe zi faci treaba buna in cateva luni - atata timp cat insisti ca acele 5-10 minute sa fie zilnice.

Edited by Ameretat
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest cyb3rman

salut

eu pana acum am facut chitara clasica 4 ani

dar nu inteleg ce inseamna acele cifre dein portativul TAB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.