www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Test De Inteligenta


mihaitarta
 Share

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

La 39 urmareste ce se intampla cu grupurile de doua figuri cand se muta pe imaginea din dreapta pe fiecare linie (de exemplu cele doua x-uri din prima imagine aflate in stanga jos). Nu vreau sa-ti stric pacerea de a te prinde singur:) Daca totusi nu si nu, spune. E destul de nasoala.

Mersi. La teste de genul asta intotdeauna m-am mirat ce greu e sa-ti dai seama si ce "usor" pare dupa ce stii logica dupa care merg.

 

La 39 m-a derutat si faptul ca blocurile se rotesc atunci cind se schimba linia (primul bloc de pe linia a doua este exact ultimul bloc de pe linia 1, rotit cu 45 de grade in sens orar; primul bloc de pe linia 3 este ultimul bloc de pe linia 2, rotit cu 45 de grade in sens orar). Drept urmare, am tot cautat rotiri cind de fapt trebuia sa ma uit dupa altceva.

 

In alta ordine de idei, foloseste la ceva sa intri in mensa? (in afara de faptul ca poti sa te lauzi ce destept esti)

Link to comment
Share on other sites

Mersi. La teste de genul asta intotdeauna m-am mirat ce greu e sa-ti dai seama si ce "usor" pare dupa ce stii logica dupa care merg.

 

La 39 m-a derutat si faptul ca blocurile se rotesc atunci cind se schimba linia (primul bloc de pe linia a doua este exact ultimul bloc de pe linia 1, rotit cu 45 de grade in sens orar; primul bloc de pe linia 3 este ultimul bloc de pe linia 2, rotit cu 45 de grade in sens orar). Drept urmare, am tot cautat rotiri cind de fapt trebuia sa ma uit dupa altceva.

 

In alta ordine de idei, foloseste la ceva sa intri in mensa? (in afara de faptul ca poti sa te lauzi ce destept esti)

 

true. acelasi lucru mi sa intamplat la 37.

nu am observat faza cu rotirea pana acum, interesant dar nu cred ca putea fi folosita. ma mai uit.

sa intri in MENSA, in romania, foloseste sa te dai/sa te poti da mare. E mai mult o chestie de genul "hai sa vad daca pot". In tari cu filiale puternice presupun ca e altfel.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.