www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Stiu Ce Sa Aleg. Incepator


Guest Rock&Ride
 Share

Recommended Posts

Guest Rock&Ride

Salve!

Demult vreau sa invat sa cant(bine) la chitara, am avut 2-3 tentative de-alungul timpului, dar dupa cateva acorduri m-am lasat. Mai mult, am si uitat putinul invatat si acum le incurc sau le pocesc(acordurile). Am avut un Reghin peticit.

Acum, mi s-a pus pata rau de tot si sunt sigur ca de data asta as duce la capat, numai ca nu ma pot hotara ce chitara sa-mi iau pentru inceput...pentru primul an, sa zicem.

 

Acustica - buna pt invatat, incepi cu ce-i mai greu, ieftina, nimic altceva necesar(poate tuner), usor de carat dupa tine si (important) ieftina ~350 ron.

Electrica - una la ~400-500 ron din gama ARIA sau Squier, urmand s-o folosesc pe-o statie de amplificare (linie-cas-tuner-pickup) Universum.

Pachet Electrica - unul nu foarte scump, maxim 650 ron.

Electrica USB - pentru 600 ron, cat dai pe un Jammate UG-1, scapi de amp , pedale, procesoare...bagi in calc si gata, cica poate fi folosita si ca o electrica normala. Problema e ca nu stiu cat de bune sunt, din ce-am vazut pe youtube, seamana oarecum cu niste jucarii, vreau totusi sa sune a chitara.

 

ca buget, maxim 650 ron, din pacate am de terminat restaurarea unei motocicleta si asta ma cam strange.

as dori s-o pot cara in spate(in husa, normal) pe motocicleta, fara sa-mi fie teama ca se strica... dar daca nu-i posibil si sunt atat de sensibile, iau masina.

 

ce imi recomandati?

Multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

si.. cum ai de gand sa inveti?

 

ca si chitara, pentru versatilitate, ti-as recomada o acustica mai 'rasarita', de genul fender cd60 (insa e vreo 600 ron). motivul este ca e mult mai usor sa canti pe ea decat pe o chitara ieftina de genul hora, stagg, etc (care ajung si pana la 350 ron), nu mai depinzi de cabluri (ceea ce face o mare diferenta cand o cari dupa tine) si e si mai usoara decat multe dintre electrice.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rock&Ride
si.. cum ai de gand sa inveti?

 

ca si chitara, pentru versatilitate, ti-as recomada o acustica mai 'rasarita', de genul fender cd60 (insa e vreo 600 ron). motivul este ca e mult mai usor sa canti pe ea decat pe o chitara ieftina de genul hora, stagg, etc (care ajung si pana la 350 ron), nu mai depinzi de cabluri (ceea ce face o mare diferenta cand o cari dupa tine) si e si mai usoara decat multe dintre electrice.

 

de invatat...singur, cu ajutorul internetului, tutoriale, etc + eventual si cu ajutorul unui prieten care canta de ceva vreme

(orice as cumpara, il iau dupa mine sa testeze)

 

la acustica ma gandeam si eu, numai ca pana in toamna, cand o sa-mi permit o electrica buna+amp, mi-e greu sa astept electricul:D

daca nu am alte variante o sa raman la acustica.

 

ca gen.... hard rock - heavy metal, blues, poate si putin grunge.

sa zicem... de la doors/pink floyd/zeppelin/purple .... via AC/DC, Motorhead,Judas Priest, Maiden ... pana la Pantera/Sepultura. Mai greu de atat nu ma pasioneaza(chestii gen black sau death).

La grunge...Pearl Jam :)

cam aici m-as integra ca gusturi muzicale.

 

de chitara aia USB ce ziceti?

Edited by Rock&Ride
Link to comment
Share on other sites

chitara aia usb, never tried it... dar nu prea ma atrage.

nu-ti fie greu sa 'astepti electricul' in timp ce inveti. oricum invatarea se face fara chestii electrice.. in cel mai bun caz pe clean.

in momentul in care bagi orice efect, nu mai stii daca esti tu sau e efectul ala care scoate sunetul, fie el bun sau rau :)

Link to comment
Share on other sites

ma fascineaza mult stilul care vrei sa il abordezi...

personal, desi mi-a placut de mult Pantera, mi-a trebuit mult timp ca sa capat experienta necesara;

 

asha ca , pentru inceput, nu te gandi neaparat la ce vrei sa canti; ci doar gandeste-te ca vrei sa canti;

 

Pe de alta parte, cred ca ar trebui sa iti iei electrica , dar...m... merge si o clasica (in mare, aproape orice...sa fie buna :) ), ca sa inveti acordurile mai intai, nishte ritm..ma rog... asta depinde de tn in final ;

 

Si cat de chitara usb...

pfff...

am trait sa o aud si pe asta :)

(plus, altul, a spus ca nu suna prea grozav.....)

 

un prieten bun, chitarist, mi-a spus : "keep it less digital"

...

acesta e si sfatul meu

 

mergi spre ceea ce te atrage, frate;

 

succes

 

 

PS:

daca ai electrica,

iti trebuie NEAPARAT

un amp si un efect BUN

-daca nu, mai bine nu o ai deloc ...crede-ma ...

mai bn o clasica...

sorry ...

-

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

poti incepe cu un second hand.. ai avea sansa sa il vinzi mai departe fara mare pierdere de bani daca te lasi sau iti iei ceva mai bun

 

roytekul care e acum la vanzare isi merita banii daca are freturile ok (e doar un exemplu)

apoi un amp ieftin faci rost.. sau iti iei un vox amplug, sau un procesor.. vezi tu.

 

daca vrei neaparat ceva nou... nu stiu ce sa zic.

in cazul firmei hora chitarile acustice/clasice proaste sunt doar CELE FOARTE IEFTINE. cele din gamele superioare sunt ok (parere personala aici).

 

ideea e sa mergi cu prietenul tau mai experimentat si sa verifici variantele cat de cat. bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

Personal...asa alege o electrica;dar doar pentru ca printre melodiile mele preferate majoritatea folosesc efecte sau distors.Tu stii ce iti place si ce te astepti de la o chitara...bafta!

Edited by eXtr3m3
Link to comment
Share on other sites

Guest Rock&Ride
PS:

daca ai electrica,

iti trebuie NEAPARAT

un amp si un efect BUN

-daca nu, mai bine nu o ai deloc ...crede-ma ...

asta mi-a zis si pretinu...ca degeaba am chitara buna daca ampu'i nu-i bun.

merci de sfaturi :)

 

poti incepe cu un second hand.. ai avea sansa sa il vinzi mai departe fara mare pierdere de bani daca te lasi sau iti iei ceva mai bun

 

 

ideea e sa mergi cu prietenul tau mai experimentat si sa verifici variantele cat de cat. bafta!

Chiar ma gandeam la un SH, o sa vad zilele astea una, nu stiu exact ce e, aflu maine.

Ma bazez mult pe parerea lui, sa vedem ce zice, ca o testeaza in seara asta.

Varianta cu VOX Amp, imi surade si mie, mai ales ca pot conecta castile.

Deh...pretina e studenta la medicina si invata 14 ore pe zi, cand o sa exersez cu ea acasa, tre' sa las incet :)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Frate, eu am 2 pareri :) :

 

1.Ori iti iei acustica si inveti bine acordurile, sa ti un ritm, etc.(asa cum am facut eu, timp de un an cantand numai Phoenix :) ).

2.Astepti pana in toamna si iti iei o chitara si un amp.Chitara nu stiu ce sa zic, care ar fi mai accesibila (prima mea chitara electrica fiind un Hohner), si de aceea nu pot sa te indrum spre o chitara gen Ibanez, Squire, sau mai stiu eu ce care ar putea fi buna pt un incepator, de chitara te pot sfatui cei care au, dar amp iti poti lua un Vox AD30 sau 50 sau mai mic sau mai mare, vezi si tu, pt ca alea au simulatoare de amp-uri si poti scoata sound-ul pt fiecare gen de muzica pe care l-ai enumerat.

 

Bafta!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Rock&Ride

am chitara! :D

 

Am luat un SH cu 150 RON - Delson (stiu, ca firma sunt prastie), dar...zic (cu urechea mea de inceparet) ca e buna pentru inceput, cel putin primele sase luni pana termin de bagat bani in fiare pe 2 roti.

Pretinul asta al meu zice ca-i tocmai buna - calitate/pret pentru ce vreau eu, adica sa invat baza.

Mi-a zis ca atat timp cat o acordez cat mai des, n-o sa am probleme.

 

am bagat si-un riff pe AmplitubeLive...dar am versiunea trial si sunt oprit la 20 sec.

nu radeti! :D

distors am bagat ca nebunu :)

 

http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-d1c5fccaed.zip

 

 

va multumesc de sfaturi si ne mai auzim :)

ma intorc la acorduri :D:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.