www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Xpt700


Vampire
 Share

Recommended Posts

am cantat pe ea, mi se pare o ghitara foarte ok, are doze bune, este neck-trough, corp mahon si in ciuda formei sale este destul de comoda.

un minus mare pentru aceasta ghitara este floating bridge-ul, e Edge Pro III, se vede de la o posta ca e de calitate slaba , dupa un an sau doi banuiesc ca ar deveni inutilizabil daca e folosit cu regularitate.

Link to comment
Share on other sites

am cantat pe ea, mi se pare o ghitara foarte ok, are doze bune, este neck-trough, corp mahon si in ciuda formei sale este destul de comoda.

un minus mare pentru aceasta ghitara este floating bridge-ul, e Edge Pro III, se vede de la o posta ca e de calitate slaba , dupa un an sau doi banuiesc ca ar deveni inutilizabil daca e folosit cu regularitate.

 

Pana la urma nu stiu cum e cu termolo dar care e cel mai bun ? isi merita bani chitara ?

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat

O mica intrebare: Iceman-ul acesta e mai reusit decat Xiphos-ul respectiv? Inteleg ca au fost mai multe variante de Iceman, exemplu ICT400 dar din cate am auzit nu se mai fabrica, in plus avea doze IBZ, mai slabe oricum. Eu intreb de varianta ICT700. Din fuga se vede ca Iceman-ul si Xiphos-ul au aceleasi caracteristici, dar intrebarea mea ar fi: care e mai avantajoasa si de ce? Rog sa nu mi se raspunda cu "vezi ca e diferenta de pret de 2 milioane" ci daca a avut cineva ocazia sa cante pe asa ceva.

Multumesc pentru bunavointa

Link to comment
Share on other sites

pai e facut din material prost si dupa ceva timp se tocesc cutitele cu care el se "ancoreaza" de ghitara, daca se tocesc cutitele atunci acordaju nu o sa tina si o sa se dezacordeze la cea mai mica atingere a manetei.

pentru o ghitara neckthrough din mahon la pretz e chiar accesibila, tocmai din aceasta cauza tremolo-ul este prost pentru a nu ridica pretul ghitarii.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

ehe sa cam stricat treaba a ajuns ghitara de la 23 de la mil la 29 si nu prea mai e tentant adica simnt ca 6 milioane ii arunc asa aiurea sa vedem ce e pana la vara :) ....... nu e bine ca scumpesc produsele pe timp de criza financiara.... daca stiti siteuri cu instrumente muzicale dati-mi....

 

Salutare

Link to comment
Share on other sites

Salut, daca te intereseaza numai forma, am vazut un XP300FX, varianta bolt-on si cu bridge fix ( http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page09...p;series_id=229 ) la M&C, la vre-o 12-13 mil, parca. Acum faza e ca asta difera extrem de mult fata de XPT700: nu e neck-thru si nu are DiMarzio, si probabil nici hardcase inclus :).

 

O propunere de-a mea ar fi chitara asta: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=712

Am si XPT si un LTD EX351, si ca forma si confort, sunt apropiate (LTD-ul e mai confortabil si cu cureaua jos). LTD-ul e set-neck, care se propie mult de nexk-thru ca sustain, mai ales ca are bridge fix. Si am uitat sa zic ca are si split-coil. Deci daca mai ai ceva bani mai incolo, ii pui nishte Seymour Duncans, si cu 21 mil ai super-chitara :).

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut, daca te intereseaza numai forma, am vazut un XP300FX, varianta bolt-on si cu bridge fix ( http://www.ibanez.co.jp/products/eg_page09...p;series_id=229 ) la M&C, la vre-o 12-13 mil, parca. Acum faza e ca asta difera extrem de mult fata de XPT700: nu e neck-thru si nu are DiMarzio, si probabil nici hardcase inclus :) .

 

O propunere de-a mea ar fi chitara asta: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=712

Am si XPT si un LTD EX351, si ca forma si confort, sunt apropiate (LTD-ul e mai confortabil si cu cureaua jos). LTD-ul e set-neck, care se propie mult de nexk-thru ca sustain, mai ales ca are bridge fix. Si am uitat sa zic ca are si split-coil. Deci daca mai ai ceva bani mai incolo, ii pui nishte Seymour Duncans, si cu 21 mil ai super-chitara :) .

 

Salut, nu mi se pare mult 21 de mil tot ce vreau este o chitara buna nu ma intereseaza numai forma...... dar era preferabil ceva de genu xpt700. Ma intereseau si dozele in mod special ca pana la urma sunetul conteaza cel mai mult ms pentru propunere

Link to comment
Share on other sites

Salut, nu mi se pare mult 21 de mil tot ce vreau este o chitara buna nu ma intereseaza numai forma...... dar era preferabil ceva de genu xpt700. Ma intereseau si dozele in mod special ca pana la urma sunetul conteaza cel mai mult ms pentru propunere

 

Salut, dozele se pot schimba oricand, mai important decat dozele mi se pare materialul din care e facuta chitara, si neck joint-ul, care daca e set-neck sau neck-thru asigura si aces mai usor la fret-urile de la 17 in sus.

Eu daca mi-as lua chitara m-as uita la urmatoarele:

- body: mahogany, alder sau korina

- neck: set-neck sau neck-thru (maple sau mahogany), la forma prefer thin U gen ESP/LTD, dar e okay orice care e cle putin la fel de subtire

- frets: jumbo

 

La doza m-as uita ultima data, dar nu e rau daca chitara include ceva doze decente din start, macar Duncan Designed sau EMG-HZ :)

 

BTW, DiMarzio DActivator suna foarte fain, au output destul de mare pt metal, dar raman foarte clare si pe clean, deci XPT700 isi merita banii foarte bine la 23 mil, avand DiMarzio, neck-thru si hardcase inclus, pacat ca a sarit asa de mult pretul...

 

P.S.: si la mine conteaza mult forma, dar mai mult sa fie ceva colturos si evil looking, nu neaparat o singura forma anume.

Link to comment
Share on other sites

Salut, dozele se pot schimba oricand, mai important decat dozele mi se pare materialul din care e facuta chitara, si neck joint-ul, care daca e set-neck sau neck-thru asigura si aces mai usor la fret-urile de la 17 in sus.

Eu daca mi-as lua chitara m-as uita la urmatoarele:

- body: mahogany, alder sau korina

- neck: set-neck sau neck-thru (maple sau mahogany), la forma prefer thin U gen ESP/LTD, dar e okay orice care e cle putin la fel de subtire

- frets: jumbo

 

La doza m-as uita ultima data, dar nu e rau daca chitara include ceva doze decente din start, macar Duncan Designed sau EMG-HZ :)

 

BTW, DiMarzio DActivator suna foarte fain, au output destul de mare pt metal, dar raman foarte clare si pe clean, deci XPT700 isi merita banii foarte bine la 23 mil, avand DiMarzio, neck-thru si hardcase inclus, pacat ca a sarit asa de mult pretul...

 

P.S.: si la mine conteaza mult forma, dar mai mult sa fie ceva colturos si evil looking, nu neaparat o singura forma anume.

 

 

 

 

 

 

 

Tocmai aia era problema la xpt700 sa scumpit de la 23 de mil la 29..... a fost si 20 de mil.... daca era 23 de mil o luam cu siguranta. Acum sa vad ce o sa mai fie pana la vara ....poate o sa scada preturile

Edited by Vampire
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.