www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ceriatone Jmp Plexi Lead 50


tib
 Share

Recommended Posts

Head Ceriatone Plexi Lead 50 - copie HandWired dupa celebrul Marshall Plexi

este facut la comanda, in 2008 fabricat in Kuala Lumpur, Malaysia

 

Pret:(New) headul + transport + vama(neasteptat de mult) 3700 RON

constructia a durat 1 luna si transportul 5 zile

 

Am vorbit cu Nik de la Ceriatone pe e-mail si am adaugat FX Loop si PPIMV* (Master Volume) amandoua pe

panoul din spate pt ca fata sa pastreze aspectul original

de asemenea i-am adaugat si Bias (jack-uri si potentiometru)

 

*PPIMV (Post Phase Inverter Master Volume) transforma butoanele de Vol 1 si 2 (erau volume/gain adica pe masura ce il dadeai tare venea si overdrive-ul,

fiind un model Non-Master Volume) in Gain iar PPIMV devine Master, iar dat la maxim iese, circuitul devenind original

 

Lampi: a venit cu JJ 2x EL34 si 3x 12AX7

Panou Frontal: ON/OFF, Standby/ON, Presence, Bass, Middle, Treble, Volume 1(High Treble) si Volume 2(Normal), apoi 4 INPUTS, 2 pentru fiecare volum (Hi/Lo)

 

Ampul este foarte bine construit, finisat, detaliat etc, arata bine

 

De sunat, eu sunt foarte multumit; suna gen Hendrix, merge super AC/DC, Sabbath, Led Zepp

in schimb nu se impaca cu Guns N Roses (probabil nu am gasit o setare buna)

ca sa obtin tonul lui Randy Rhoads am pun in fata un MXR Distortion+ insa bazaie si cred ca trebuie sa mai pun si un booster sau un EQ pt a ridica nivelul

dar in afara de bzzz e ok.

Am observat ca PPIMV mananca mult gain si atunci cand il folosesc cu PPIMV trecut de jumatate pedala devine insesizabila si inutilizabila.

Suna bine Crazy Train :)

Merge si Zakk Wylde; eu sunt foarte incantat de cum suna

 

Parti bune: hand wired, foarte bine lucrat, finisat, sunet demential, are traf cu 110/220/230V, producatorul (Nik) mi-a spus ca ajunge la 75w RMS

Parti rele: nu poti scoate clean decat la volume mici, inca ma gandesc ce pedale sa-i pun in fata pt a-l face higain (pt solo etc), e greu, nu e Marshall original si inca odata suna f. bine :)

 

Nota 10 sunt f multumit, e roacker rau :)

il folosesc cu un cabinet Marshall 1969A

 

Intrati si voi pe Ceriatone

 

Imi spuneti si mie ce pedale ii pot pune, da?

 

 

> poza nu e relevanta, o sa fac unele mai detaliate

post-4618-1235249534_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Foarte fain, sa-l canti cu bucurie, interesant este faptul ca eu am unul original si nu reusesc sa scot din el numai clean, ce-i drept nu am trecut nici o data cu volumul de jumatate, mi se pare "imposibil" dar tot clean a ramas si inca unul la care chiar si unele fenderele ravnesc.

 

 

Mersi

eu am clean pana la vol/gain 3 poate 4 (PPIMV off) ceea ce e destul de zgomotos (in casa) dar clean, insa acordurile totusi le distorsioneaza putin, iar dupa vol 4 nu se mai numeste clean, deja poti canta riffuri AC/DC; probabil si din cauza dozelor cu output mare (EMG)

oricum le am pe alea doua de jos pt clean si restu (Marshall&Digitech din poza)

Link to comment
Share on other sites

Sa-l canti sanatos!:)

Eu am un marshall JMP MK II super lead modificat cu Master volume. Ce-i drept, preampul meu modificat difera de al tau prin faptul ca mai am doar un singur canal functional (cu hi&lo). Folosesc pe Hi input un BB Preamp pt boost si extra gain si suna exact asa cum trebuie (ca si cum ai avea un canal de lead cu mai mult gain, sustain si boost de volum). Daca ai posibilitatea incearca unul si seteaza gain-ul pe la ora 9-10, volumul la ora 11 si eq dupa gust:) Eu unul sunt foarte multumit de rezultate.

 

P.S. Nu te chinui cu cleanul...nu cred ca merge. Mai bine folosesti alta scula pt clean(asa cum vad in poze). Eu am pus un Fender Hotrod Deluxe pe clean si le folosesc A/B. In felul asta si cleanul suna foarte bine.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

@mihaitarta am mai auzit de acel BB Preamp, o sa il incerc(face zgomot?) Mersi

 

Si restul de poze:

am desfacut si capacul din spate si am facut cateva poze inauntru

 

post-4618-1235311470_thumb.jpgpost-4618-1235311485_thumb.jpg

post-4618-1235311496_thumb.jpgpost-4618-1235311516_thumb.jpg

post-4618-1235311535_thumb.jpgpost-4618-1235311549_thumb.jpg

 

cu baterie e mut, cu alimentator depinde de care si de curentul de la priza, dar cu un alimentator decent este aproape inexistent zgomotul. Merita sa il incerci, dar neaparat in combinatie cu head-ul tau ca sa vezi exact cum se comporta impreuna.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Nu stiu daca merita diferenta, dar de auzit se aude, Fuchs are sunetul mai bogat, la Ceriatone parca lipseste cevam ambele suna foarte bine, mi imiplace mai mult Fuchs. Bineinteles este doar parerea mea.

Eu zic ca diferenta e aproape inexistenta (cel putin din cate se aude pe clipul atasat) Cred ca obtii o diferenta mult mai mare inlocuind o lampa in preampul aceluiasi amp si faci o comparatie de tip before/after. Am vorbit pe mail cu proprietarul celor doua (si autorul clipului) care evident este un pic mai in cunostinta de cauza decat noi si mi-a scris asa:

 

"

mihai tarta wrote:

> Hi, i was wondering how does the ceriatone ots compare to the fuchs. Is the fuchs worth the extra bucks?

> Thank you!

 

 

Hi,

Hard to say...both are great amps.

Fuchs has great effect loop and reverb so if that is important ... otherwise

amps sounds quite the same. Fuchs resale value may be little better

but IMO ceriatone price-quality relation is unbeatable.

 

thanks

sami "

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Ca instrumentisti (deci nu ca ascultatori de muzica) eu zic ca ar trebui cantat fiecare dintre ele inainte sa exprimam o parere competenta, chiar si in nume propriu. Si ma refer aici la modul in care raspunde fiecare amp la tehnica pe care o foloseste fiecare. Dupa asta fiecare poate sa spuna, pentru mine ar fi mai buna asta, la mine merita diferenta de bani, sau nu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.