www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Daca Te Pricepi La Finisajele Chitarelor Si Nu Numai Te Rog Da'ti Cu Parerea


Guest a_punker
 Share

Recommended Posts

Guest a_punker

Cu ce se vopsesc in fabrica chitarile electrice ?? dar cele clasice? ma refer la fapt : e vopsea solubila (cea obisnuita la cutie pt lemn) sau e pulverizata cu compresor(adik tip spray) ?? voi(cei care ati facut) cum ati procedat?? ...

 

 

Dati'va cu parerea :)

Edited by a_punker
Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

Am vazut pe discovery la how it's made un Gibson si era vopsit prin pulverizare parca...si mai multe straturi;dar eu zic sa nu te bagi tu sa faci asta :) rock on :)

Link to comment
Share on other sites

Daca n-ai acces la un aerograf (pulverizare) 2-3 sprayuri cu vopsea sunt mai mult decat suficiente pentru a vopsi o chitara.

Dupa ce aplici vopseaua trebuie totusi aplicat un clear coat , tot spray dar care vopseste un soi de lac pe chitara care protejeaza vopseaua si ii da luciul ala frumos.

Daca ai de gand sa iti "re-tapitezi" vre-o chitara , trebuie sa o smirgheluesti bine mai intai , pana la lemn , toate chitarile fiind finisate cu lac pe care adera prea bine vopseaua.

Link to comment
Share on other sites

Guest a_punker

multumesc mult muse , pai tocmai eu ma tot documentez de ceva vreme, si de circa 5 zile am inceput un proiesct , bine putin cam mare dar super, o sa postez poze aici cu inainte si dupa ..... proiesctul e cam asa , o clasica care nu o sa mai dea a clasica nici prin gand ( chiar ca va duce spre "divin" :) ) , un LP care sper sa iasa pe masura asteptarilor si un fel de fat strat cu cornitele alea mai mici , si astea sunt doar inceputtul . Proiectul merge bine pana acum, maine - poimaine cel tarziu le vopsesc la cnv care are aerograf , o sa fie super, pentru mai multe detalii urmatiti topicul sau si mai bine cred ca o sa fac un topic nou cu asta :) . numai bine :D:)

 

experienta in vopsit am , am intrebat doar care ar fi cea mai buna medota din puctul vostru de vedere, ce imi sugerati + alte info doar pentru cultura generala ( ex extreme) :D

Edited by a_punker
Link to comment
Share on other sites

Guest a_punker

yup sthell , ms mult pentru sfaturi, si aza cu pfar/murdarie ...pai normal ca am grija ca nu vrei sa o gasesti dupa ce ai dat cu vopsea ca e toata plina de praf :) ,

 

p.s. 12 ore intre straturi ajunge ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.