www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diferenta Dintre Blackjack Si Hellraiser


Guest Imnrincopt
 Share

Recommended Posts

Guest Imnrincopt

Am inteles ca Hellraiseru' este mai bine construit. Ma gandeam ca le-a incercat cineva pe amandoua si-mi poate spune diferenta (doar pt cele cu 7 corzi)

In afara discutiei: la Blackjack poti apasa pe butonul de ton - la ce anume foloseste asta?

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca Hellraiseru' este mai bine construit. Ma gandeam ca le-a incercat cineva pe amandoua si-mi poate spune diferenta (doar pt cele cu 7 corzi)

In afara discutiei: la Blackjack poti apasa pe butonul de ton - la ce anume foloseste asta?

 

Ai inteles gresit. Sunt identice in principiul de imbinare si constructie. Legat de cnstructie, singurele diferente sunt legate de finish la grif si putin la corp. Ba chiar iti zic ca

binding-ul la BJ este mai reusit la grif decat la HR. Dar atat.

Diferenta majora dintre cele doua este ca Blackjack vine cu doze SD JB si 59, deci pasive, pe cand Hellraiser este construita in jurul a doua EMG active, evident, cu alta electronica, de unde si diferenta de pret.

Cat despre faptul ca poti apasa pe butonul de ton la Blackjack, ce sa zic.. poti, normal. Dar nu se intampla nimic decat daca il invarti.

Toate bune, sper ca te-am lamurit.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Cat despre faptul ca poti apasa pe butonul de ton la Blackjack, ce sa zic.. poti, normal. Dar nu se intampla nimic decat daca il invarti.

Toate bune, sper ca te-am lamurit.

 

Nu se referea la coil-tap?

Link to comment
Share on other sites

Construcțiile celor 2 modele sunt identice? Nimic mai neadevãrat!

 

1. Griful la Blackjack - Arțar (3-pc. Maple)

Hellraiser - Mahon (3-pc. Mahogany)

 

Inlays la Blackjack - Pearl dots, din 2009 Blackjack "21" cards la tasta 12

Hellraiser - Gothic Cross

 

2. Nici mãcar la corp nu sunt identice...

 

La Hellraiser-ul Black Cherry suprafața superioarã a corpului este din arțar (quilted maple top).

 

 

- Blackjack-ul are 5 way switch (excepție face modelul ATX cu doze SD active), iar începând cu modelele din 2009, butonul de TON are funcția de coil-tap.

- Hellraiser-ul începând din 2008 are 3 way switch, doze EMG splitabile (707-TW) ºi drept urmare ambele potențiometre de VOLUM au ºi funcția de coil-tap.

 

- La Blackjack C-7ATX cu doze active (SD Blackouts) locaºul pt. baterie se închide cu ºuruburi (click aici), pe când la Hellraiser capacul locaºului este rabatabil ºi clipsabil (click aici).

 

Informațiile sunt gratuite, o simplã cãutare ar fi rezolvat problema... :)

 

schecterguitars.com

Edited by Seru
Link to comment
Share on other sites

Construcțiile celor 2 modele sunt identice? Nimic mai neadevãrat!

 

1. Griful la Blackjack - Arțar (3-pc. Maple)

Hellraiser - Mahon (3-pc. Mahogany)

 

Inlays la Blackjack - Pearl dots, din 2009 Blackjack "21" cards la tasta 12

Hellraiser - Gothic Cross

 

2. Nici mãcar la corp nu sunt identice...

 

La Hellraiser-ul Black Cherry suprafața superioarã a corpului este din arțar (quilted maple top).

 

 

- Blackjack-ul are 5 way switch (excepție face modelul ATX cu doze SD) active, nu vãd rostul pt. care ar avea buton de VOLUM pt. coil-tap.

 

- Hellraiser-ul din 2008 are 3 way switch, doze EMG splitabile (707TW) ºi drept urmare ambele potențiometre de VOLUM au ºi funcția de coil-tap.

 

- La Blackjack C-7ATX cu doze active (SD Blackouts) locaºul pt. baterie se închide cu ºuruburi (click aici), pe când la Hellraiser capacul locaºului este rabatabil ºi clipsabil (click aici).

 

Informațiile sunt gratuite, o simplã cãutare ar fi rezolvat problema... :)

 

schecterguitars.com

 

Pai nu am fost eu fraier ca am raspuns..? Pai nu sunt eu inca fraier ca mai dau pe la acest forum de savanti..?

 

Foarte bine, domnule.

 

Pe vremea mea nu exista nici un ATX sau cum dracu le mai spune acum.

Cat despre tehnicalitatile expuse de tine mai sus, consider ca este exact in spiritul acestui

minunat forum care ajunge sa alunge din ce in ce mai multa lume. Raspunsurile mele au fost

conforme cu realitatea mea din 2006-2007 si nu aveam nevoie sa caut pe internet.

Oricum, un hint: un BJ o sa sune la orice ora mai bine decat un HR.

Word! Si nu mai dau pe aici ca nu stiu care e treaba cu lemnul si alte cacaturi.

Omg, dar treaba aia cu prinderea in suruburi e cea care face diferenta. Ok.

Link to comment
Share on other sites

Rãzvan... te integrezi perfect în spiritul acestui forum... acela de ceartã.

 

Nu m-am certat cu tine, DOAR am dat niºte detalii, ATÂT. Consider cã lemnul folosit constituie o diferențã majorã, iar prinderea aia cu ºuruburi o consider o chestie de discomfort.

 

BJ s-ar putea sã sune mai bine datoritã dozelor pasive ºi a grifului din arțar... nu te contrazic. Dacã vrei, oricând facem un review ºi o comparație între cele 2 modele :) . Nu am avut intenția sã supãr pe cineva.

Link to comment
Share on other sites

Hai Rãzvane, nu te enerva acum... Amândoi aveți dreptate în felul vostru.

Îs douã serii diferite totuși. Diferã lemnele (neck, maple top-ul de pe Hellraiser-ul cherry - cã pe ãla negru nu e), binding-ul, inlay-urile, electronica și dozele. Din punct de vedere al sound-ului, nu cred cã faptul cã dozele sunt splitabile ajutã foarte mult, având în vedere scopul unui 7-string. Nu cauți clean de single coil pe doze high output, eventual și active, pentru metal. Același lucru pentru switch: 3 way, 5 way, oricum nu conteazã. Doar așa, de dragul versatilitãții.

 

PS: Pãrerea mea...

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.