www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Standarde Jazz


Guest Paul_Constantin
 Share

Recommended Posts

Guest Paul_Constantin

Iata cateva piese jazz cantate de noi. Asteptam mesajele voastre, si va multumim anticipat pentru rabdarea de a le fi ascultat.

 

Daca nu aveti mult timp la dispozitie, ascultati o singura piesa

binecunoscuta Blue Bossa, interepretata in maniera proprie:

http://www.youtube.com/watch?v=uoWnj2I0zT8

 

Celelate pot fi gasite aici:

http://www.youtube.com/view_play_list?p=2A9ED24A3895D35C

Link to comment
Share on other sites

Guest Paul_Constantin

Nu ma supar deloc, in meseria asta nici nu trebuie sa te superi daca vrei sa faci ceva. Apoi observatiile tale sunt pertinente. Cu toate astea unele se afla la limita dintre exigente si chestiuni de gust. Accentuarea pe up-beat nu o mai folosesc deocamdata ca sa nu-mi afecteze interpretarea muzicii clasice. lipsa de cunostinte armonice, corect si aici, eu cant "dupa ureche", deocamdata. Multumesc ca ai ascultat si ai scris un mesaj atat de lung, care fara indoiala ti-a consumat mult timp. Nu incerc sa ma scuz, dar studiez in primul rand chitara clasica, cand o sa ma concentrez pe jazz o sa se vada. Uite la defecte poti adauga lipsa frazariolor specifice in jazz. Sa nu crezi ca nu stiu ce fac gresit, stiu eu foarte bine caci e usor de observat, mai greu e sa faci bine. Dincolo de toate acestea, piesele acelea merita ascultate!;mai ales ina tmosfera muzicala care salasluieste acum peste tot. Mersi inca o data.

 

 

 

PS: multumesc pentru votul de incredere!

Link to comment
Share on other sites

Pai bro, imi pare bine ca nu ai luat postare mea ca un atac gratuit dar ca o simpla parere personala, care poate sau nu sa se tina in considerare si sa fie discutata.

Mi am dat seama ca canti din urechea, si ca ai postura clasica de la primul video. Pentru acente te inteleg, daca studiezi clasica...in paralel cu jazu este foarte greu. De obicei musicieni de 'classica' 90% din cazuri sunt PURISTI..adica persoane dedicate numai la asa ceva.

Oricum bro, ai dreptate, merita ascultat. Ascultat am ascultat cu placere si invit toti prieteni de la forum sa asculte pentru ca este placut si este super ce ati facut acolo, si mai mult, apreciez faptul ca ati luat un drumul foarte greu, inseamna ca pasiune e!! astept noe video, si de aceasi standard, si cum pot o sa postez si eu cateva, sa ma luati cu rosi un pic si voi. ADU AMINTE, mai bine unu care te zice BRE uite ca e ceva in neregula (eu personal las aprecia, cum am apreciat toti prieteni RGC care in cursul anilor mau sfatuit si ajutat aratanduma greseli cum ar fi karpi ,corraxe, art, bolly, doctor x , dejeko si multi alti care i place sa zica clar ceva.) decat cine zice mereu, tare FRATE!! Culme sunt uni care sunt multumiti cu din astea...

Te aures numai bine si daca pici prin ploiesti si vrei sa facem un jam pe tema standarde sau sa facem un jam pe rgc eu sunt aici. numai bine, respect.

 

'Cu toate astea unele se afla la limita dintre exigente si chestiuni de gust' ....aici ai perfect dreptate, cu scuse de rigoare anticipate, ma bucur ca ai evidentiat un lucru asa important, mai mult, VOTUL de incredere este meritat pe deplin,mult inainte!

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

COSU, am mai recitit ce am postat mai deasupra si am impresia ca am postat cu o tenta de nerespect fata de baiat, chiar un pic de atitudine stil bucurestean, un pic nesimtit, asa ca cer scuze pentru toate prostie pe care le am scris si te rog eu sa stergi toate postarile mele de pe topic acest. MERCI, scuze inca o data.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.