www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala De Bicicleta?(chitara Electrica)


Guest OsF

Recommended Posts

Am si eu nevoie de un sprijin de la cei care stiu inteleg si imi pot explica daca nu este prea mult!

Eu imi doresc mult un DS-1 Distortion!Si nu ca il doresc vreau sa il cumpar!

Intrebarea mea este cum si unde il cuplez la amplificator!

Ca am vazut cum arata cat costa si stiu de unde sa il cumpar...dar nu stiu daca il cumpare ce imi va mai trebui ca sa il pun in functiune!

De exemplu:Se conecteaza "pedala" la amplificator?

Imi trebuie un dispozitiv la care sa conectez "pedala" si dispozitivul se conecteaza la amplificator?

Da stiu ca Distortion face cam ashea

!

 

Lectii am de unde sa iau de pe rgc.ro sau de pe torrente de exemplu Metal Method - 1,2,3,4,5,6!

 

Va Multumesc Pentru Support!

Link to comment
Share on other sites

Si de baterie pentru pedala evident, de 9 volti.

 

Adica un cablu care iese din DS si se conecteaza la priza ca aici nu prea am prins faza....! :)

Link to comment
Share on other sites

Adica un cablu care iese din DS si se conecteaza la priza ca aici nu prea am prins faza....! :)

 

Pedala are o mufa mama de IN (intrare) si OUT (iesire). Pui cablul in chitara, celalalt capat al jackului (mufa tata) o conectezi in pedala la IN, alt cablu (tot de chitara, dar nu foartelung-1m e suficient) il conectezi in mufa OUT de la pedala si capatul celalalt in intrarea de la amplificator unde puneai in mod normal chitara.

 

Pedala o alimentezi cu baterie de 9V, cum s-a spus, sau cu transformator de 9V (cu cat e mai prost cu atat iti da zgomot de fond mai mult).

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

Am inteles cum functioneaza totul acum acum trebuie doar sa cumpar un DS-1 :)!

 

 

Multumesc pentru efortul depus petru a explica unui nou user si cineva care abea stie sa ce inseamna sa te doara degetele dupa exercitiu de "how to play a guitar"!

Link to comment
Share on other sites

A da inca o intrebare daca se poate , cei care canta rock de genu.....S.O.A.D. sau The Offstrings sau Muse!

Si ei folosesc DS-1 Distortion nu alte "pedale"!

 

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

nu mai face glume tampite.. nu mai pune intrebari aiurea.

 

muse mai ales sunt maniaci in materie de tehnologie deci sunetul ala al lor costa niste sute de mii de coco. daca folosesc vreun ds-1 e probabil modificat sau 'e si el p'acolo'.

 

in fn de ce scule ai acum ds-1 ala poate sa sune cum vrei sau sa nu sune deloc deci nu-ti face iluzii ca nu e ca-n filme :)

 

ce amp ai?

Link to comment
Share on other sites

EADGBE

 

Sugerezi sa folosesc un ds-2? pentru :):):) !!!!

 

 

Si cand ai zis proccesor la ce te-ai referit :D proccesor de pc sau ce.... scz :P

 

un link ceva sa ma dumiresc si eu!

Link to comment
Share on other sites

EADGBE

 

Sugerezi sa folosesc un ds-2? pentru :):):) !!!!

 

 

Si cand ai zis proccesor la ce te-ai referit :D proccesor de pc sau ce.... scz :P

 

un link ceva sa ma dumiresc si eu!

 

De aici va incepe discutia procesor/pedale.

 

Tu canta pe ce ai si daca vrei gain mai mult mai ia-ti o pedala de distors (Rocktron metal planet, Boss Metal zone etc, sunt o groaza; bani sa ai!)

Link to comment
Share on other sites

De aici va incepe discutia procesor/pedale.

 

Tu canta pe ce ai si daca vrei gain mai mult mai ia-ti o pedala de distors (Rocktron metal planet, Boss Metal zone etc, sunt o groaza; bani sa ai!)

+1

 

Mai bine lucreaza la mana si apoi sa te intrebi de ce nu suna . La un chitarist mana face mai totul . Pune mana si exerseaza :)

Link to comment
Share on other sites

Vezi Marshall JH-1 eu sunt foarte multumit de el..si canti orice pe el...de la poprock-la cel mai extrem metal :)

 

ceva de genul...suna in concert (pe langa pedala,nu mai folosesc decat un mic reglaj pe amp)

Mie imi place sunetul,acu gusturile nu se discuta,poate tie nu o sa iti placa.

 

 

HATHOR -after midnight

 

 

P.S.Conteaza enorm si chitara(dozele :) )

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Dimitriyus

Demos

Fictum

 

Multumesc de sfaturi :) urmeaza sa exersam!

:)

Si dupa aceea vedem ce facem cu pedalele!

 

Nu stiam ca Hator is din GL si eu is :) !

Edited by OsF
Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de un sprijin de la cei care stiu inteleg si imi pot explica daca nu este prea mult!

Eu imi doresc mult un DS-1 Distortion!Si nu ca il doresc vreau sa il cumpar!

Intrebarea mea este cum si unde il cuplez la amplificator!

Ca am vazut cum arata cat costa si stiu de unde sa il cumpar...dar nu stiu daca il cumpare ce imi va mai trebui ca sa il pun in functiune!

De exemplu:Se conecteaza "pedala" la amplificator?

Imi trebuie un dispozitiv la care sa conectez "pedala" si dispozitivul se conecteaza la amplificator?

Da stiu ca Distortion face cam ashea

!

 

Lectii am de unde sa iau de pe rgc.ro sau de pe torrente de exemplu Metal Method - 1,2,3,4,5,6!

 

Va Multumesc Pentru Support!

Daca mai vrei sa cumperi acel DS1 cauta-ma la id-ul de mess roacket_guitarist@yahoo.com !am eu unul ieftin! si putem vb mai multe acolo!nu lasa mesaj pe rgc!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.