www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boxe Active Sau Pasive?


Guest JeeFo

Recommended Posts

care boxe sunt mai bune?cele active sau cele pasive?

am gasit boxe active la 740 lei(2x250W)

sau

boxe pasive(2x200W) la 440 lei si un amplificator(150W pe canal) la 380 lei in total 820 lei

 

ce recomandati?

Link to comment
Share on other sites

ma intereseaza pentru repetitii...si poate le voi folosi si daca vom canta in vreo sala mai micuta..un pub ceva..dar asta mai incolo :)... in special pentru repetitii cu trupa ma intereseaza

Link to comment
Share on other sites

care boxe sunt mai bune?cele active sau cele pasive?

am gasit boxe active la 740 lei(2x250W)

sau

boxe pasive(2x200W) la 440 lei si un amplificator(150W pe canal) la 380 lei in total 820 lei

 

ce recomandati?

 

 

Daca respectivul amplificator este defapt un power mixer, eu as merge pe varianta pasiva...

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Daca respectivul amplificator este defapt un power mixer, eu as merge pe varianta pasiva...

 

 

:):):)

 

nu stiu ce sa zic..are si 3 intrari...pe care le voi folosi in loc sa mai cumpar mixer momentan...la fiecare intrare am setare pentru inalte,bass...si altele

 

 

oricum o sa le incerc pe ambele ca le iau din oras...ma duc acolo si conectez chitara.. :D ..si vad care suna mai bine

 

 

pe mine m-ar fi interesat ca generalitati daca unele sunt mai bune decat celalalte..din cate am mai citit prin alta parte..cele pasive sunt mai bune...si am avantajul sa ies mai ieftin cand iau boxe mai puternice sau amplificator mai puternic...

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Activele sunt mai practice.

 

Pentru pasive se recomanda un amplificator cam x1,5 puterea RMS a boxelor (adica mai mare).

Daca aplificatorul este mai mic ai tendinta sa mergi cu el in maxim, de aici fenomenul de "clipping" care iti arde driverele de inalte foarte repede.

 

Activele sunt calculate de la mama lor sa nu se intample fenomenul, si pertotal iesi mai ieftin.

Iti mai trebuie un mixer.

 

Am de vanzare un mixer rusesc "SONOR" ieftin, daca te intereseaza spune-mi.

 

Ieftin adica aproape cadou.

Link to comment
Share on other sites

Pentru repetitii - active. Nu are rost sa te mai complici cu inca un amplificator. Strict din ce ai spus tu vad ca iesi mai bine si la bani. Evident, mai conteaza si calitatea fiecareia dintre solutii.

 

Subscriu. Chiar si pentru mici concerte cu incaperi nu prea mari gen birt/pub sau cum vrei sa'i spui cu un mixer acceptabil ar trebui sa sune ok, depinde si de restul sculeor care le aveti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.