www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Trebuie Pentru O Trupa?


Guest JeeFo
 Share

Recommended Posts

incepand de saptamana viitoare incepe modernizarea pivnitei >:) :)

puteti invata sa cantati si cu un mixer si un amplif de vre-o 4-10W pe a carui iesire sa puneti mai multe casti printr-un circuit simplu cu rezistoare .

Tobe electronice si puteti sa repetati.

Asa repeta multe trupe ca sa invete piesele sa le cante cursiv si fara greseli.Pe statie la putere cu tobe se exerseaza dupa ce stiti repertoriul pregatit.

 

Eu de sute de ori am repetat cu basistul la rece cu acustice sau electrice ca sa nu nderanjam toata casa .Sa inveti partile sa fixezi progresia armonica sa inveti trecerile sa fii in sincron nu trebuie altceva.Mai foloseam cateodata si tobe electronice sau BT facut pe PC.

 

.Asa nu mai incurcam bateristul la sala cu opriri si greseli ne concentram numai pe sincronizarea cu tobarul.

 

Iar cu casti si acum mai repet cu colegi ,de multe ori.

 

Ideal ar fi sa va indrume un muzicant cu experienta sa nu pierdeti timp .

Link to comment
Share on other sites

Da bine in videoclip.

 

Multe sfaturi pe topic-ul asta, dar tare ma tem ca urmatoarea intrebare va fi "am luat X si Y, acum ce fac cu ele?" si raspunsul "pai X nu merge cu Y, tre' sa-ti iei un Z".

Asa ca hai sa raspundem la cateva intrebari inainte sa ne ducem la cumparaturi:

- ai zis ca ai un procesor si doua amplificatoare; care si cum canta? Cum v-ati construit fiecare sunetul?

- basul suna bine? Aveti nevoie de efecte si pt. el?

- bateristul cunoaste notiunea de dinamica sau bate tobele ca pe covoare?

- cat cascaval aveti de cheltuit :) ?

 

1-la chitara momentan sunt doar eu...cealalta chitarista...trebuie s-o invat...eu am ibanezul, procesorul si amplif de 20 W si ea fender-ul si amplif de 60 W

2-basul suna bine...nu prea cred ca-i trebuie efecte momentan

3-da..cunoaste... :)

4-nu stim...strangem si in functie de parinti..e de precizat ca avem 14-15 ani cam toti :D ...acum avem cam 10 milioane(care nu ne ajung pentru prea multe)...si daca strangem asa mai bine...facem cam 1 milion de fiecare la 1-2 saptamani...cu asta ne descurcam cat de cat...ne mai dau parintii :P:)

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

yup , dati-i bataie! :D

pivnita aveti ( tre' sa fie sau la subsol , mansarda sau garaj...nu? ) , sfaturi bune ati primit deja , chitarista aveti :) , mai piese faine sa faceti trebe ;)

 

din cate am inteles eu..orice loc e bun...atata timp cat nu este prea mare...si este antifonat :)

 

ah..nu am inteles bine la ce te-ai referit cu ceea ce ai scris in paranteza..da..e la subsol :P..dar pana fac pivnita o sa cantam intr-o camera frigorifica(oprita normal :))..pana prin martie..cand inep sa aduc inghetata acolo)...apoi ma mut in pivnita :D...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.