www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Mic "ajutor"...


Coddy

Recommended Posts

mi`am luat recent un ibanez grg270b cu floyd, miam schimbat corzile si am inteles ca trebuie acordata chitara inainte de a bloca corzile si dupa sa faci fine tuning, dar nu reusesc sa o acordez... acordez mi2 ajung pe la sol... scade mi2 si invers tot la fel am incercat sa acordez asa: mi2 primu ... mi 1 - si - la - sol- re ... si tot nu se acordeaza cand o intind pe una se lasa alta :| ce sa fac?

Link to comment
Share on other sites

pai blocheaza si tu floydul in pozitia normala cu o coada de lingura, cum probabil ai vazut pe youtube si apoi pune corzile ca la o chitara normala

 

plus ca daca ai corzi cu bile la capete, poti pune capatul cu bila la cheie si celalalt capat la floyd

 

 

parerea mea despre pusul butoiaselor la chei e urmatoarea:

e dezavantajos, pentru ca odata coarda rupta, poti sa o arunci la gunoi, ca devine prea scurta ca sa o poti pune din nou pe chitara...cel mai bine e sa tai butoiasul si sa pui capatul ala in floyd, iar la chei sa dai 5-6 spire, pentru ca in 90% din cazuri, coarda se rupe acolo la floyd, unde face unghi de 90 grade, si daca s-a rupt, cel mai avantajos e sa mai derulezi de sus de la cheie si astfel ai mai salvat niste bani aruncati :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.