www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Construire Chitara?


Guest Brainwasher Vlad
 Share

Recommended Posts

Guest Brainwasher Vlad

Buna ziua si salut tuturor.Vreau sa incep cu faptul ca am o cunostiinta tamplar care poate sa ma ajute.Ce vreau eu sa fac e sa iau o bucata de lemn si sa fac din ea o copie 1/1 a ibanezului meu.asta inseamna corp + griff dintr-o singura bucata ( nu stiu daca se poate numi neckthrought pt ca griffu va face parte din body).nu va avea probabil thrustrod ca daca e facut perfect drept nu ar fi probleme.gaurile pt doze si celelalte chestii se fac usor la fel si cele pt hardware.probabil tastele se vor pune la domnul G la fel si alte detalii.intrebarea este urmatoarea:

 

Pot face o chitara single cut body + griff o singura bucata,fara thrust rod si sa fie si corect conceputa pt a fi cantabila?

 

multumesc anticipat de ajutor si astept parerile voastre.Rog seriozitate(pareri ale persoanelor care se pricep ) , nu bagare de seama.

 

Cheers !

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa si canti cu ea, nu o poti lasa fara tija in neck ... si nu tamplaria e problema principala, dar daca zici ca vei copia ibaneju, ai sanse sa iasa. Depinde de ce lemn[e] alegi :) ... daca pui trussrod, iti va trebui si tastiera SI daca vrei sa canti pe ea iti va trebui trussrod.

Link to comment
Share on other sites

Salut,fara tija de ranforsaj muncesti degeaba, griff-ul se va curba ca drackqu! O potzi face dintr-unsingur lemn, cu consitzia sa fie de esentza tare (fereste-te, totusi, de fag si stejar!), dar tastiera fa-o dinalt lemn cumar fi abanosul sau palisandrul (rosewood), pe care o adaugiiulterior. One more thing: tija de ranforsaj nu e dreapta, ci curbata ca un arc de tir, curbura fiind usor asimetrica... Baphtaa pe toata linia!!!!

 

M.Marquis

Link to comment
Share on other sites

salut! foarte clar: fara thrusrod nu o sa fie folosita decat ca decoratie indiferent de lemnul folosit. parerea mea ar fi sa o faci din 3 buc : corp , grif shi fretboard ! daca vrei sa iti faci singurel dozele da-mi un pm shi iti pot fi de ajutor :) bafta !

Link to comment
Share on other sites

Guest Brainwasher Vlad

se subintelegea ca o sa ii pun mai tarziu fretboard....eu ma refeream doar la griff si body...ca as vrea sa fie dintr-o singura bucata.apoi detaliile cum ar fi gaurile pt cabluri,jack,toate astea le faceam la cineva profi....poate bogdan stanescu sau grosmann.deci urmatoarea intrebare....daca ii dau cuiva corpu asta facut deja....poate sa ii puna rod-ul ? sau asta se face inainte de corp ....pe undeva pe langa imbinarea griff-corp ?

 

a...si inca o intrebare....grifful ( fara tastiera ) poate fi la acelasi nivel ca si body ul ?

Edited by Brainwasher Vlad
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.