www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Virtuos La 11 Ani


Guest Paul MV
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Guest versATiL

DUDES!!!! Come on.... cat de impresionant e? Acum pe bune? Gandeste-te ca tacsu' poate l-a pus sa invete chitara de la 5 ani(cunosc si eu un pusti la 5 ani care canta la chitara pe un les paul mini. Ceva de genul asta http://www.guitarshop.net/GuitarImages_i/E...PeeWeeBurst.jpg .

 

    Bun deci asta de 11 ani foarte "virtuos" cum e el... daca s-a apucat de chitara la 5 ani.. si a exersat (cum ar trebuii) 4 ore pe zi in fiecare zi fara iesit cu mamica in parc si alte alea.. E LOGIC ca poate sa faca asta... Adica vrei sa imi spui ca daca tu ai exersa ca disperatu niste shreduri cativa ani nu ai putea sa canti asa? Mai e un pusti pe youtube care cica are tot 11 ani si canta cannon rock la perfectie.. nu are nici o greseala. Cineva a lasat post: il cunosc pe asta, e vecinu meu de pe strada... canta bine melodia dar asta pentru ca in fiecare zi sta si exerseaza la ea.. o canta intruna nici nu mai iese afara. (daca nu ar fi fost adevarat ar fi sters comentul..a.. si e in engleza dar am tradus relativ..)

 

   Ideea e ca daca o iei usor.. si exersezi mult si etc si etc... POTI sa faci si tu asa si chiar mai repede... nu se cheama talent se cheama reflexie sinaptica.... adica de la atata exercitiu creierul s-a obijnuit si deja ii merg degetele "singure" ca si mersul pe strada.. presupun ca nu te gandesti "acum dreptul.. acum stangul... acum putin mai sus sa trec pragul...."

 

PS din cate am observat yo..(nu am ascultat foarte mult) nu face decat niste shreduri.. mare lucru.. gandeste-te ca ritmica... melodicitatea si sufletul pe care il pui in piesa (tre sa simti muzica.. nu sa canti asa de parca nu te intereseaza... sa traiesti fiecare nota) sunt mult mai importante decat viteza.. exista nenumarate formatii celebre care prezinta un solo intr-o melodie odata la cativa ani.. si totusi sunt ascultati si placuti.... 

 

Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic... CE FACE EL E UN NIMIC!!.....ROCK ON :)

Link to comment
Share on other sites

DUDES!!!! Come on.... cat de impresionant e? Acum pe bune? Gandeste-te ca tacsu' poate l-a pus sa invete chitara de la 5 ani(cunosc si eu un pusti la 5 ani care canta la chitara pe un les paul mini. Ceva de genul asta http://www.guitarshop.net/GuitarImages_i/E...PeeWeeBurst.jpg .

 

    Bun deci asta de 11 ani foarte "virtuos" cum e el... daca s-a apucat de chitara la 5 ani.. si a exersat (cum ar trebuii) 4 ore pe zi in fiecare zi fara iesit cu mamica in parc si alte alea.. E LOGIC ca poate sa faca asta... Adica vrei sa imi spui ca daca tu ai exersa ca disperatu niste shreduri cativa ani nu ai putea sa canti asa? Mai e un pusti pe youtube care cica are tot 11 ani si canta cannon rock la perfectie.. nu are nici o greseala. Cineva a lasat post: il cunosc pe asta, e vecinu meu de pe strada... canta bine melodia dar asta pentru ca in fiecare zi sta si exerseaza la ea.. o canta intruna nici nu mai iese afara. (daca nu ar fi fost adevarat ar fi sters comentul..a.. si e in engleza dar am tradus relativ..)

 

   Ideea e ca daca o iei usor.. si exersezi mult si etc si etc... POTI sa faci si tu asa si chiar mai repede... nu se cheama talent se cheama reflexie sinaptica.... adica de la atata exercitiu creierul s-a obijnuit si deja ii merg degetele "singure" ca si mersul pe strada.. presupun ca nu te gandesti "acum dreptul.. acum stangul... acum putin mai sus sa trec pragul...."

 

PS din cate am observat yo..(nu am ascultat foarte mult) nu face decat niste shreduri.. mare lucru.. gandeste-te ca ritmica... melodicitatea si sufletul pe care il pui in piesa (tre sa simti muzica.. nu sa canti asa de parca nu te intereseaza... sa traiesti fiecare nota) sunt mult mai importante decat viteza.. exista nenumarate formatii celebre care prezinta un solo intr-o melodie odata la cativa ani.. si totusi sunt ascultati si placuti.... 

 

Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic... CE FACE EL E UN NIMIC!!.....ROCK ON :)

 

 

Arata'ne ca poti tu mai mult sau mai bine de atat!...la instrument evident :)

Link to comment
Share on other sites

A auzit cineva de metoda Suzuki?

 

Este o metoda in cativa pasi simpli pe care daca o folosesti corespunzator faci un Paganini din orice pusti si din orice golan.

 

Cine stie engleza sa inteleaga romaneste.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Suzuki_method

http://www.suzuki-method.com/index.html

http://www.internationalsuzuki.org/method.htm

 

Copii aia sunt indobitociti pur si simplu. Daca vroiati niste virtuozi adevarati v-ati fi uitat la Hilary Hahn sau Alexander Markov. Aia mai zic si io virtuozi. Pe mine niste muci care freaca chitara nu ma impresioneaza.

 

Chestia asta cu virtuoz la 2 ani e zero barat. Ma mir ca niste chitaristi si mari forumisti internauti habar n-au la ce se uita pe youtube.

 

Suzuuuuuki method, ding, ding. Cititi si vb dupa. OK?

 

Vad ca si pentru tine strugurii sunt acrii.

Acum am citit si eu sa vad despre ce'i vorba (ce'i drept nu prea am avut rabdare sa citesc tot...cu suzuki asta ma refer)Zici ca sunt indobitociti?De cine si cu ce?Crezi ca e ceva rau in a canta/studia chestii de la altii sau ca ii imping parintii sa studieze, sau ca tocesc game si baga vitezizme,etc...?E rau ca'l incurajeaza sau il lauda lumea?Eu cred ca nu.Mai crezi ca lucrurile astea o sa'i dauneze ulterior?Pentru mine nu are vreo importanta ca pustiu X canta asa sau asa..ca are sau nu felling;ca cineva spune ca e virtuos iar tu zici ca nu.Pe pusti fac pariu ca l'ar durea la basca de ce zici tu sau altii pe aici...importat e ca studiaza si CANTA indiferent de ce/cum o face.Mai tarziu ii va fi folositor daca'si va mentine interesul si perseverenta si sunt convins ca va fi capabil sa creeze muzica si sa'si dezvolte un stil cu ajutorul cunostintelor dobandite acum mai tarziu formandu'si caracterul muzical(cu sau fara metoda suzuki).Nu o sa'l opreasca "virtuozitatea" sau cantatul mecanic de la asta.Este cred o chestie incurajatoare la adresa unui copil care merita tot respectul pentru munca;poate chiar dedicarea(pentru ca e posibil sa'i si placa) depusa in muzica,dar se pare ca multi nu sunt in stare sa treaca peste chestia asta :) iar saa'l compari cu Hilary Hahn sau Alexander Markov mi se pare o absurditate.

Apropo de metoda asta pe care tot o aduci in discutie.Dupa minte mea ;din ce am citit,esentialul metodei ar fi ca un copil care incepe sa cante la un instrument ar deveni un un om mai bun;un om de caracter,etc ...si as zice ca daca ai fi aplicat'o cumva si e asa cum zici, te'ar fi ajutat probabil sa fi macar un om mai bun,mai intelegator,etc... daca nu chiar un Paganini cum zici. Ori din postul tau pentru mine reiese clar faptul ca nu intrunesti nici una din cele doua conditii; de unde trag concluzia ca: ori ai citit'o doar (ca si mine); ori ai si aplicat'o dar in cazul asta ne putem sterge cu ea la fund. :)

Link to comment
Share on other sites

Ideea ta e interesanta doar ca unele lucruri inca nu reusesti sa le pricepi.

 

Nu i-am comparat pe copii cu Hahn sau cu Markov cum ti s-a nazarit tie. Am folosti comparatia Hahn - Markov pt a ilustra diferenta intre metoda Suzuki si cea traditionala.

 

OK?

 

Daca ai priceput macar acum da bip.

 

In plus nu sunt foarte sigur ca ai inteles ce inseamna metoda Suzuki. Dar acum deh ... fiecare cu a lui.

Problema e daca ai priceput vreodata ce inseamna muzica, daca ai citit ceva de Bernstein sau Celibidache ca sa-ti faci asa macar o idee micutza despre ce inseamna muzica. A mai scris cate ceva si Menuhin sau Enescu.

 

Daca ai fi priceput intai muzica ai fi priceput mai apoi si methoda Suzuki si ce nu e bun la ea.

 

Nu am avut nici cea mai mica intentie sa jignesc sau sa supar pe cineva. E un concept care se trage din munca marilor titani ai muzicii. Daca ideea ta nu corespunde nu inseamna ca nu poate fi corecta.

 

Daca te-am suparat poti sa ma si injuri. Pot suporta asa ceva.

 

Multumesc anticipat.

 

Biiiip! ..asta in legatura cu prima idee (comparatia) unde imi cer scuze ca n'am inteles:)

Nu am pretentia ca am inteles muzica; tot incerc de multa vreme; (in principal cantand/studiind si ascultand muzica)unii imi spun ca s'ar fi prins ceva de mine...tu nu esti de acord (asta e-nu ma supar). In schimb imi dai de inteles ca ai prins esentialul si ce inseamna muzica citind la cei mentionati mai sus+metoda suzuki.

Nu stiu ce idee ai avut initial dar primul tau post tau era unul dpmdv rauvoitor si gratuit;deci imi mentin parerea initiala.

Nu o sa te injur pentru ca nu m'ai suparat pe mine si nici nu e frumos :) ,in schimb cu o atitudine de'asta cred ca ai fi capabil sa'i spulberi visele unui copil :)

Link to comment
Share on other sites

N-as fi asa sigur.

 

Nu as obliga un copil sa memoreze mecanic cantece grele la varsta aia. La varsta aia un copil se gandeste la joaca si la lucruri simple.

As incepe cu lucruri simple PE CARE LE INTELEGE.

 

Mai esti tot asa sigur ca as spulbera visele unui copil?

 

Eu cred ca acele cantece grele memorate mecanic spulbera orice telent muzical in mintea si in urechea unui copil.

 

Unde am gresit? Sa-ti recomand Freud, Jung sau Adler?

 

"As incepe cu lucruri simple PE CARE LE INTELEGE."-perfect de acord

 

"Eu cred ca acele cantece grele memorate mecanic spulbera orice telent muzical in mintea si in urechea unui copil."-eu nu cred ;din contra cred ca ii poate fi folositor pe viitor;chit ca atunci nu intelege mare lucru.

In plus mai cred ca viata si experientele lumea reala te invata mai multe dacat cartile;chiar si Freud si ce'mi mai recomanzi...

Deci pana la urma avem divergente in anumite privinte si nu cred ca mai are sens sa mai continuam discutia.

Link to comment
Share on other sites

Mai citeste o data. Nu ai citit tot.

 

Intr-adevar nu are rost sa continuam citesti numa ce vrei si intelegi numa ce vrei.

 

Sau poate doar atat poti sa pricepi.

 

In plus cred ca esti doar un cocalar care nu a citit nimik in viatza lui. Spun asta pt ca tampenia conforma careia experienta te invata totu si cartea nu spune nimik e scuza cocalarului pt a nu citi. Experienta unde? In satul tau? Ca sa inveti din experienta trebuie sa calatoresti cocalare.

 

In plus freud si jung au trait o viata reala cu experiente. Plus ca au avut o cunoastere mai profunda a lucrurilor ce tin de natura umana. Ei vorbesc despre pacientii lor despre oameni reali la care au observat niste lucruri. Tu ai impresia ca aia care scriu carti stau in pat si scriu din imaginatie? asta e valabil doar in cazul scriitorilor de mana 15 gen Sandra Brown si altii ca ea.

 

Crezi ca's cocalar? Tare mi'as dori sa ne intalnim odata sa te cocalaresc bai maimuta proasta.Cum banuiam de la inceput mi'ai si confirmat ca esti un nesimtit fara limite care se pare ca ai crescut cu vaca la pascut indiferent de cate carti ai citit.Eu am pastrat un ton civilizat in discutie lucru care pentru tine se pare ca e imposibil de realizat.

Link to comment
Share on other sites

Ma baieti in loc sa petreceti voi 3-4 ore si mai mult exersand stati si visati la copii. Pai mai degraba va apucati de facut unul si folositi metoda spusa de Orochimaru.

Era un documentar numit "My Brillian Brain" pe Discovery Channel, in care tatal primei campioane mondiale la sah (pana la ea se credea ca jocul de sah este doar pentru barbati), a invatat-o sa joace sah din pricina ca fetita gasise jocul in casa si curioasa fiind ca orice copil a vrut sa invete.

Tatal ei fiind psiholog el a vrut sa demonstreze ca geniile nu se nasc. Ocazia perfecta pentru a isi demonstra teoria.

Astia au aratat in documentar ca fata in loc sa retina lucruri normale varstei ei in memoria de lunga durata (papusi barbie, case ptr papusi etc) ea a invatat si studiat jocuri de sah. Ziceau ca avea peste 200.000.

Da omul acela nu a facut lucrul asta numai cu ea ci si cu surorile ei si la fel fiica lui cu baiatul ei.

 

Nu stiu care citeste ce am scris dar va spun de pe acum: Daca sunteti sau veti fi tata, puneti in mana copilului orice lucru fie ca este instrument, tabla de sah etc.

Edited by Blitz423
Link to comment
Share on other sites

Ma baieti in loc sa petreceti voi 3-4 ore si mai mult exersand stati si visati la copii. Pai mai degraba va apucati de facut unul si folositi metoda spusa de Orochimaru.

Era un documentar numit "My Brillian Brain" pe Discovery Channel, in care tatal primei campioane mondiale la sah (pana la ea se credea ca jocul de sah este doar pentru barbati), a invatat-o sa joace sah din pricina ca fetita gasise jocul in casa si curioasa fiind ca orice copil a vrut sa invete.

Tatal ei fiind psiholog el a vrut sa demonstreze ca geniile nu se nasc. Ocazia perfecta pentru a isi demonstra teoria.

Astia au aratat in documentar ca fata in loc sa retina lucruri normale varstei ei in memoria de lunga durata (papusi barbie, case ptr papusi etc) ea a invatat si studiat jocuri de sah. Ziceau ca avea peste 200.000.

Da omul acela nu a facut lucrul asta numai cu ea ci si cu surorile ei si la fel fiica lui cu baiatul ei.

 

Nu stiu care citeste ce am scris dar va spun de pe acum: Daca sunteti sau veti fi tata, puneti in mana copilului orice lucru fie ca este instrument, tabla de sah etc.

 

Bine spus :)

Daca e de acord sora-mea, o voi invata pe nepoata-mea la chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Ma baieti in loc sa petreceti voi 3-4 ore si mai mult exersand stati si visati la copii. Pai mai degraba va apucati de facut unul si folositi metoda spusa de Orochimaru.

Era un documentar numit "My Brillian Brain" pe Discovery Channel, in care tatal primei campioane mondiale la sah (pana la ea se credea ca jocul de sah este doar pentru barbati), a invatat-o sa joace sah din pricina ca fetita gasise jocul in casa si curioasa fiind ca orice copil a vrut sa invete.

Tatal ei fiind psiholog el a vrut sa demonstreze ca geniile nu se nasc. Ocazia perfecta pentru a isi demonstra teoria.

Astia au aratat in documentar ca fata in loc sa retina lucruri normale varstei ei in memoria de lunga durata (papusi barbie, case ptr papusi etc) ea a invatat si studiat jocuri de sah. Ziceau ca avea peste 200.000.

Da omul acela nu a facut lucrul asta numai cu ea ci si cu surorile ei si la fel fiica lui cu baiatul ei.

 

Nu stiu care citeste ce am scris dar va spun de pe acum: Daca sunteti sau veti fi tata, puneti in mana copilului orice lucru fie ca este instrument, tabla de sah etc.

f adevarat... pana la urma cu ce te ajuta papusile barbie si masinutele sau figurinele cu batman mai tarziu in viata? amintirile frumoase nu prea tin de foame..

 

in mintea copiilor e acolo un potential, e un "gol" acolo care trebuie valorificat sau "umplut" pentru binele lor de mai tarziu si nu trebuie pierduta vremea cu cine stie ce prostii efemere(nu zic sa nu se joace, e si asta o lectie de viata da zic sa nu se piarda vremea calumea cu jocuri pe calculator sau stat pe mess sau alte prostii)... eu zic sa se inceapa cu chestii simple pt mintea copiilor gen melc melc codobelc, care sa li se para si lor interesante, si de-abia dupa aia cand ajung la pubertate si inteleg si ei ce e aia sa fii gelos, sa te enerveze ceva, de-abia atunci sa inceapa sa invete si ei chestii care evoca sentimente mai complicate.. asa aproape sigur o sa inceapa sa vada si ei chitara ca pe un mod de a te exprima.

 

perfect ar fi ca la un moment dat(pe la 12-13 ani cel mai bine) sa ajunga sa zica: "AHAAAA cantecu asta ma face fericit/trist/etc, vreau sa induc si eu asta oamenilor cu chitara/vocea/pianul/etc!", nu doar ca joaca(melc melc codobelc)...

 

eu zic ca ce fac oamenii aia cu metoda suzuki sau mai stiu eu ce sa ajunga copiii shredderi mecanici e exagerare, un fel de "fata mea este model" dus la extrem, copiii poate vad cantecele ca pe o joaca deocamdata, pt ei sunt doar sunete. ei nu inteleg prea bine ce fac ei acolo, desi se distreaza.

 

de exemplu Crazy Train, nu intelege copilul ca e de fapt un cantec despre vreun drog sau paranoia sau stiu eu despre ce e(nici Ozzy nu cred ca stie), ei vad cantatu ca pe un fel de sport, si probabil ca o sa se plictiseasca de atata "joaca" la un moment dat(cand nu li se mai pare distractiv pentru ca au invatat sa cante mecanic totu si nu li se mai pare interesant, nu mai se simt ei "cool" sau nu mai ii vede lumea ca fiind "cool" pt ca deja de la 14-15 ani nu mai prezinti atata interes ca sa te posteze lumea pe forumuri in topicuri de gen "vai sa moara ma-sa ia uite copilu shredder!") si probabil ca o sa se lase si nu vor intelege muzica la nivelul muzicienilor care s-au apucat din proprie initiativa sau au inceput cu chestiile simple pt copii..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
hai bai gogilor mai lasati-ne cu d-astia... sunt "n" copii de genul asta, pe toate stilurile si in toate colturile lumii... doar tre sa dai un search...

 

si daca are tehnica perfecta? so fucking what ... teoretic, wes montgomery nu avea nici jumatate din tehnica aia... pt ca, practic, nu avea nevoie de ea...

chiar atat de frustrat esti incat, daca tu nu poti, vrei sa ne arati pe altul care poate astfel incat si noi sa iti spunem ca nu putem? te simti mai bine acum cand ai aflat ca nu esti singurul impotent?

are dreptate asta :):)

dau o bere cand treci prin cluj :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Multi de pe acest topic au zis: vai saracii copii, metoda suzuki, zombie care canta mecanic... Eu doar ma gandesc cat de rau imi pare ca mama m-a iubit prea mult si mi-a facut toate poftele, in loc sa imi puna un instrument in mana. Poate cine stie, pustiul e un fel de Mozart modern, sau poate o sa se plictiseasca la 15 ani :). Vom vedea, desi, daca Paul Gilbert se va ocupa de el, am incredere ca vom mai auzi de el :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.