www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The Dead Ceausescus


Guest

Recommended Posts

The Dead Ceausescus

 

24.01.07 21:00

Fabrica

 

Proiectii video din “epoca de aur”, interludii patriotice precum si aparitia Coanei Leana la voce.

 

In concluzie, un proiect foarte interesant, care merita vazut live, atat pentru piesele pe care le (re)interpreteaza cat si pentru showurile originale si pline de energie.

 

Proiectul “The Dead Ceausescus” este o tragi-comedie punk-rock, cu o singura reprezentatie pe an, de ziua lui Nea’ Nicu.

 

Intrarea 15 lei

Ora 21:00

 

 

dead-ceausescus.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sigur :) ...Mai ne trebuie semintze....

 

anyway....Romantic Jurgen canta in deschidere

E o trupa interesanta din Timisoara....Check it out.....

 

edit : ma rog sunt invitati....

 

Poi luam 1 kg de seminte si vreo 4 l de vin fiert si ne punem sa jucam carti :)

 

Am sa ma uit acum sa vad ce gasesc de la Romantic Jurgen :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Evil Uadafac

ot :vreau si eu posturi moca ( spam ,spam :) )

 

Deci revenind la subiect :) Mie sincer mi se pare interesant... desi nu stiu daca as fi dispus sa dau 15 lei... si nici nu-s din Bucuresti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Sigur :) ...Mai ne trebuie semintze....

 

anyway....Romantic Jurgen canta in deschidere

E o trupa interesanta din Timisoara....Check it out.....

 

edit : ma rog sunt invitati....

Romantic Jurgen e o trupa misto de tot... poate chiar prea misto pt a canta doar "in deschidere"

Check out pagina lor de myspace. Nu-s consumator mare de post-punk/industrial/dipshit, dar vocea imi aduce aminte de Hazel O`Connor!

Cat despre Ceausesti... Omorul are ce cauta in muzica, vba lui nea Frank :) Anyway, logo-ul lor e fain de tot!

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa fie interesant...sua s-ar putea sa fie un fiasco urias...oricum distractia e oarecum garantata de ambele posibilitati :))

Link to comment
Share on other sites

Bleah!

 

Mai bine fa-mi rost de niste bilete la Sting.

Multumesc,

 

eu nu inteleg de ce te caci pe tine, tu si multi altii... iti dai cu parerea fara sa fi fost acolo, prin urmare fara sa sti despre ce e vorba. dom'ne, sti cum e, nu iti place nu te duci, dar nu arunca cu noroi degeaba.

 

mie mi se pare un proiect interesant, daca as fi in bucuresti as merge cu siguranta.

Link to comment
Share on other sites

Romantic Jurgen e o trupa misto de tot... poate chiar prea misto pt a canta doar "in deschidere"

Check out pagina lor de myspace. Nu-s consumator mare de post-punk/industrial/dipshit, dar vocea imi aduce aminte de Hazel O`Connor!

Cat despre Ceausesti... Omorul are ce cauta in muzica, vba lui nea Frank :) Anyway, logo-ul lor e fain de tot!

 

Am ascultat trupa e super merita ascultata :)

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg de ce te caci pe tine, tu si multi altii... iti dai cu parerea fara sa fi fost acolo, prin urmare fara sa sti despre ce e vorba. dom'ne, sti cum e, nu iti place nu te duci, dar nu arunca cu noroi degeaba.

 

mie mi se pare un proiect interesant, daca as fi in bucuresti as merge cu siguranta.

 

Adevarul este ca nu ma c..c pe mine ci mai degraba pe tine.

Eu si multi altii am fost acolo. Voi n-ati fost doar ati citit.

 

Iar trupa asta are un nume interesant dar care este substratul? Niciunul iti spun eu doar o incercare de marketing ieftin. (Pe de alta parte trupa punk care sa cante covers? bleah...)

Link to comment
Share on other sites

Adevarul este ca nu ma c..c pe mine ci mai degraba pe tine.

Eu si multi altii am fost acolo. Voi n-ati fost doar ati citit.

 

Iar trupa asta are un nume interesant dar care este substratul? Niciunul iti spun eu doar o incercare de marketing ieftin. (Pe de alta parte trupa punk care sa cante covers? bleah...)

 

 

te c**i pe mine....hm, flame flame....

 

ok, ai vazut trupa asta live, sti despre ce e vorba, atunci spune-ne despre ea, ceva ce sa ne intereseze, nu ca de banii aia preferi sa-ti iei corzi sau prezervative etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Iata si o recenzie (via numarul trei):

 

Un show tragi-comic de exceptie a fost prezentat ieri, printre fum si cantece patriotice, pe scena clubului Fabrica. Dead Ceausescus au parut intr-adevar niste fantome, prea punk-rock pentru anii 2000, re-interpretand intr-o maniera impresionanta piese celebre ale celor de la Black Flag, Dead Kennedys, Ramones, The Clash, Dead Boys sau Molotov Cocktail.

 

Atmosfera a fost inclazita de Romantic Jurgen, o aparitie destul de ciudata, la prima vedere. Cei trei componenti ai trupei - Sandra (voce), Victor (beats, synth, keyboard) si Alex (chitara), au stat aproape nemiscati, cufundati in intuneric, singura sursa de lumina fiind proiectiile realizate de Anke, in perfecta armonie cu muzica acestora.

 

Piesele repetitive, neobisnuite, lipsa tobelor si a basului, vocea neobisnuita au cam speriat o parte din public, care parea ca nu intelege exact ce se intampla pe scena. Oricum, timisorenii au cantat bine, muzica lor fiind cu adevarat unica si inconfundabila.

 

Dead Ceausecus si-au facut aparitia pe scena intr-un mod de-a dreptul sinistru. Fabrica a fost lasata in bezna totala, apoi umpluta cu fum pana in punctul in care nu se mai vedea nimic, totul avand pe fundal cantece ale Epocii de Aur. Gabby & co. si-au facut apoi aparitia in costume corespunzatoare perioadei, cu paltoane, esarfe rosii, caciuli de astrahan si urme de sange pe fetele alb-vinetii. Nu a lipsit din decor nici Leana, intr-o costumatie corespunzatoare, cantand doua piese alaturi de ceilalti tovarasi si primind ovatiile poporului.

 

Pe parcursul intregului concert, Dead Ceausescus au parut, intr-adevar, veniti din alta lume si alte vremuri. Fabrica a luat instantaneu foc, toate piesele fiind insotite de un pogo sustinut, cum ii sta bine unui show punk-rock. Intre piese, Gabby a condamnat dezordinea din sala, invitandu-i pe tovarasi sa se aseze la locurile lor. Alo! Alo!

 

Dinamismul nu a fost insa numai in public, ci si pe scena. Rezistand cu paltoanele si caciulile pana la sfarsit, in ciuda caldurii sufocante (mai putin Nicusor, care a fost mustrat in repetate randuri pentru atitudinea sa huliganica), Dead Ceausescus au avut o miscare scenica demna de orice trupa de punk din anii '70/'80. Gabby a intretinut publicul in permanenta, plonjand de cateva ori, nu tocmai prietenos.

 

Playlist-ul a fost si el unul de zile mari, cine ar fi visat vreodata sa auda Six Pack, I Fought The Law, Should I Stay Or Should I Go, TV Party etc. intr-o interpretare atat de apropiata de realitate, nu numai muzical ci si ca atmosfera si atitudine? Piesele Molotov Cocktail (Police Navidad, Part Time Punks, United Colours Of Poverty And Shame) au fost si ele bine-venite, line-up-ul Dead Ceausecus fiind cel putin la fel de bun ca cel Molotov Cocktail; oricum Gabby este omul de baza.

 

Dupa un asemenea concert, aproape ca iti vine sa exclami: punk's not dead! Tot ce s-a intamplat aseara a fost, insa, o sceneta jucata de fantome venite din alte epoci, politice sau muzicale.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Si pentru ce militati voi acolo?

Ca punk-ul esste o muzica cu mesaj nu?

Mai bine faceti un gratar si niste mici, sa sfaraie carnatii.

 

Cateodata are, cateodata nu...oricum, nu trebuie generalizat...

 

Adevarul este ca nu ma c..c pe mine ci mai degraba pe tine.

Eu si multi altii am fost acolo. Voi n-ati fost doar ati citit.

Iar trupa asta are un nume interesant dar care este substratul? Niciunul iti spun eu doar o incercare de marketing ieftin. (Pe de alta parte trupa punk care sa cante covers? bleah...)

 

E un fel de ironie..."Dead Kennedys" and stuff...

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.