www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

3 Cover-uri Si`n Blues


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Frumos ...

E ceva care vad rar :4 melodii postate deodata in acelasi topic ! Tare !

O sa-mi dau cu parerea in cele ce urmeaza; voi incerca sa dau si sfaturi (desi nu cred ca sunt eu in masura de a te critica pe tine ... in fine : zic si eu cam cum cred :D )

 

- Missisipi queen (si sunt convins ca nu asa se scrie "Missisipi"; da' habar n-am) : PARERE: mishto; Sfaturi: nici unul, ca nici macar nu stiu cine canta melodia .. scz)

 

-Highway to hell (asta e :) ) : PARERE: cea mai buna din toate:sound si piesa strong (nu trebuie sa crezi neaparat ce zic, caci e o piesa care-mi place foarte mult oricum ...) ; SFATURI: 1)Daca ai putea sa faci sa nu se mai auda metronomul acela la inceput (rezolvi cu CoolEdit, si e un bun program si de mixat; cred ca e ce-ti trebuie:poti sa tragi mai multe track-uri de chitara si sa le alegi mai apoi volumul, EQ, cat si sa adaugi efecte -dar probabil deja stii asta); 2)Chitara suna foarte bine, dar din cauza reverbului suna ca si cum ar fi live (da, suna excelent, dar parca nu se amesteca cu BT-ul)

 

-Smoke on the water : nu prea am ce sa zic, caci am auzit-o foarte putin originala ... nu sunt un fan DeepPurple, tot ce-am mai ascultat a fost "Space trucking" si "Into the fire" ; in fine, e ok

 

-Blues in G7 : (daca zici tu e in G7 ... eu te cred, ca nu prea ma pricep :D ) PARERE: fain, o improvizatie buna, si imi place si pianu ; foarte klumea; SFAT: tine-o tot asa; as zice sa incepi mai soft, cu benduri lungi, pe neckpickup; apoi pe masura ce treci sa arati din ce in ce mai mult de ce eshti capabil cu adevarat, ca sa spargi gura targului; da de fapt, aici e vorba de gust;

e marfa

 

SFAT GENERAL: Bagate la un Jam (iti explic mai tarziu :P )

 

foarte bine, :)

 

pai, mai ashteapta sfaturi de la altii, mai experimentati!

:)

Link to comment
Share on other sites

Frumos ...

E ceva care vad rar :4 melodii postate deodata in acelasi topic ! Tare !

O sa-mi dau cu parerea in cele ce urmeaza; voi incerca sa dau si sfaturi (desi nu cred ca sunt eu in masura de a te critica pe tine ... in fine : zic si eu cam cum cred ;) )

 

- Missisipi queen (si sunt convins ca nu asa se scrie "Missisipi"; da' habar n-am) : PARERE: mishto; Sfaturi: nici unul, ca nici macar nu stiu cine canta melodia .. scz)

 

-Highway to hell (asta e :D ) : PARERE: cea mai buna din toate:sound si piesa strong (nu trebuie sa crezi neaparat ce zic, caci e o piesa care-mi place foarte mult oricum ...) ; SFATURI: 1)Daca ai putea sa faci sa nu se mai auda metronomul acela la inceput (rezolvi cu CoolEdit, si e un bun program si de mixat; cred ca e ce-ti trebuie:poti sa tragi mai multe track-uri de chitara si sa le alegi mai apoi volumul, EQ, cat si sa adaugi efecte -dar probabil deja stii asta); 2)Chitara suna foarte bine, dar din cauza reverbului suna ca si cum ar fi live (da, suna excelent, dar parca nu se amesteca cu BT-ul)

 

-Smoke on the water : nu prea am ce sa zic, caci am auzit-o foarte putin originala ... nu sunt un fan DeepPurple, tot ce-am mai ascultat a fost "Space trucking" si "Into the fire" ; in fine, e ok

 

-Blues in G7 : (daca zici tu e in G7 ... eu te cred, ca nu prea ma pricep :P ) PARERE: fain, o improvizatie buna, si imi place si pianu ; foarte klumea; SFAT: tine-o tot asa; as zice sa incepi mai soft, cu benduri lungi, pe neckpickup; apoi pe masura ce treci sa arati din ce in ce mai mult de ce eshti capabil cu adevarat, ca sa spargi gura targului; da de fapt, aici e vorba de gust;

e marfa

 

SFAT GENERAL: Bagate la un Jam (iti explic mai tarziu :D )

 

foarte bine, :)

 

pai, mai ashteapta sfaturi de la altii, mai experimentati!

:)

 

Multumesc pt sfaturi.Sa o luam pe rand.

 

1)Pe BT asa scrie Mississippi, si este cantata de Mountain, foarte misto trupa, te sfatuiesc sa asculti melodia.

2)Tot ce am tras a fost tras cu Cool Edit Pro, insa nu ma prea deranjat metronomu.

3)Faza cu nu se prea amesteca chitara cu BT-u mi-sa parut si mie, dar am crezut ca ii doar imaginatia mea.

4)Mersi inca odata pt sfaturi si pt cat ai scris ;):) .

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

esti formidabil...ii o placere sa te ascult...dar din cate stiu eu o piesa nu poate fi in G7 pt ca G7=acord de sol major cu senibila(sol-si-re-fa)...sper ca nu te superi ca m-am bagat si eu in seama :)

Link to comment
Share on other sites

Wow :D Holly S**t !!!!! Ce misto suna...5 stele din start, am ascultat toate melodiile si toate imi plac, mai ales Smoke On The Water :)

Mai asteptam covaruri, sau chiar melodi propri ;)

 

Mersi.Melodi propri inca nu am :D .

 

esti formidabil...ii o placere sa te ascult...dar din cate stiu eu o piesa nu poate fi in G7 pt ca G7=acord de sol major cu senibila(sol-si-re-fa)...sper ca nu te superi ca m-am bagat si eu in seama :)

 

eu am scris G7 pt ca asa am gasit la titlul BT-ului :P;) .

 

canti foarte misto. bravo

 

Thanx :) .

Link to comment
Share on other sites

e misto. umbla un pic la metrica si e beton. imi place tonul, in general.

la blues, mai bine nu fortezi...lasa chitara sa sune cat mai natural, "vocea" ei trebuie ajutata, nu gatuita. eu cred ca poti sa exprimi mai mult folosind mai putin (si mai bine).

in prima faza m-am blocat, la MSS Queen, ca n-auzisem asa vocal in Romanica...zic "frate, cum canta asta..." :)

:)

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.