www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Mixer/chitara/microfon


Guest Juno
 Share

Recommended Posts

Stie cineva cum imi fac DAW-ul, respectiv softul de efecte, sa-mi recunoasca fiecare canal in parte dintr-un mixer, nu mixul lor? ex chitara si microfon

 

Scopul meu este sa pun (prin softuri gen fruity loops) un efect de delay pe microfon, si unul de distorsionare pe chitara ... nu toate efectele pe microfon sau toate pe chitara.

 

Setup:

Microfonul respectiv chitara sunt bagate direct in mixer. Main out-ul de la mixer pleaca spre linein-ul de la placa de sunet si in final boxe (pentru ca nu am boxe separate, folosesc cele de la calculator). Mixerul mai e conectat la calculator si prin cd/tape in si out cu ajutorul unui hub rca/usb.

 

Banuiesc (pt ca nu ma pricep prea bine), ca semnalul care pleaca din mixer catre placa de sunet e cumulul canalelor... mai departe e pe ghicitelea.

 

Ajutor? :)

Edited by Juno
Link to comment
Share on other sites

Daca mixerul are inserturi si daca tu ai destule intrari si iesiri poti.

Mic -> can1mixer -> insert -> in1 pc -> efecte -> out1 pc -> mixer out

Chitara -> can2mixer -> insert -> in2 pc -> efecte -> out2 pc -> mixer out

Apoi mixer out (stereo) -> in 3&4 pc -> out 3&4 pc -> boxe

Asta inseamna ca ai nevoie de o placa de sunet cu cel putin 4 intrari si 4 iesiri; desigur, mi se pare stupid sa faci asa pentru ca o sa ai pierderi de calitate la fiecare conversie ADA

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.