www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Ma Ajuta La Acorduri


Guest loris234

Recommended Posts

Guest loris234

deci va rog... am o chitara clasica deoarece sunt incepator .... okay... imi este foarte greu sa schimb intre acorduri....si cred k una din probleme ar fi degetele . care stie o metoda foarte buna ca sa inveti sa schimbi acordurile bine ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Play3r

le grupezi cate doua si le repeti de cat mai multe ori.....apoi gasesti o melodie simpla cu 3, 4 acorduri (margineanu - a fost odata) si incerci usor usor sa le schimbi.

 

eu asa am invatat.

Link to comment
Share on other sites

deci va rog... am o chitara clasica deoarece sunt incepator .... okay... imi este foarte greu sa schimb intre acorduri....si cred k una din probleme ar fi degetele . care stie o metoda foarte buna ca sa inveti sa schimbi acordurile bine ? :)

uita un site ce te poate ajuta cu acordurile.spor la munca

Link to comment
Share on other sites

Exercitiu, exercitiu si iar exercitiu. Toti am avut degetele blegi la inceput. Nu exista nici o scurtatura ca sa prinzi bine acordurile. Ca sa iti fie mai usor, incearca sa prinzi acordul nu deget cu deget, ci ca si o unitate intreaga. Si fa cat mai multa economie de miscare.

 

Exerseaza si iar exerseaza 3-4 ore pe zi, si intr-o luna doua, o sa prinzi foarte multe acorduri fara probleme.

 

Exerseaza si iar exerseaza.

 

PS: No pain, no gain.

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

Ce mai recomand eu este sa nu depui mai mult efort in apasarea corzilor decat este nevoie. Experimenteaza vezi ce forta trebuie depusa sa sune o coarda si nu depasi acea fortza si iti va fi mai usor apoi. Dar cum ziceau si ceilalti trebe sa le exersezi ca in timp vor iesi acele schimbari.

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt la inceput acum, si am ajuns si eu la punctul in care pot sa tin cateva acorduri aproape perfect, si trebuie sa invat sa schimb intre ele. Ce fac eu e sa imi gasesc un ritm mai lent si bat corzile de 4 ori in jos pe fiecare acord. Cand vine momentul, schimb acordul. Ok, stiu, e foarte simplu si probabil ca asa faci si tu. Trebuie doar sa nu te frustrezi, si sa exersezi din ce in ce mai mult pana cand iti obisnuiesti degetele cu pozitiile lor pentru fiecare acord. O sa devina din ce in ce mai simplu pe masura ce exersezi mai mult, o sa vezi.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
Exercitiu, exercitiu si iar exercitiu. Toti am avut degetele blegi la inceput. Nu exista nici o scurtatura ca sa prinzi bine acordurile. Ca sa iti fie mai usor, incearca sa prinzi acordul nu deget cu deget, ci ca si o unitate intreaga. Si fa cat mai multa economie de miscare.

 

Exerseaza si iar exerseaza 3-4 ore pe zi, si intr-o luna doua, o sa prinzi foarte multe acorduri fara probleme.

 

Exerseaza si iar exerseaza.

 

PS: No pain, no gain.

perfect deacord :)

 

ps: faza cu "no pain, no gain." e valabila in mai multe situatii :)

Link to comment
Share on other sites

@ chitaristul_innascut: Yep, este aplicabil in mai multe situatii legat de chitara si de viata in general. Bine ca efortul pe care il investim in chitara este deseori placut.

 

Acum, revenind la topicul initial. Tinand cont ca sunt si baietii de acord cu mine, ce ar fi sa faci o inregistrare cu tine acum, cand schimbi acorduri. Si sa faci una dupa o luna lucrand mult la schimbarile astea. Si sa compari inregistrarile.

 

Le poti posta aici daca vrei.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.