www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se Stramba Griful?


mosenache
 Share

Recommended Posts

Am citit din diverse surse ca daca pui corzi de metal pe o chitara clasica se stramba griful. Am un prieten care a facut asta pe o hora si se vad rezultatele. Numai ca al meu cumnat are tot o hora numai ca e acustica si la el la fel e griful stramb.Acuma omu o are de vreo 10 ani si nu mai tine minte daca asa era cand a cumparat-o. Exista riscul ca in timp sa se curbeze griful la orice chitara (ma refer la cele "reci") sau e un defect din fabricatie? Ori eu stiu marfa proasta.

Link to comment
Share on other sites

Am citit din diverse surse ca daca pui corzi de metal pe o chitara clasica se stramba griful. Am un prieten care a facut asta pe o hora si se vad rezultatele. Numai ca al meu cumnat are tot o hora numai ca e acustica si la el la fel e griful stramb.Acuma omu o are de vreo 10 ani si nu mai tine minte daca asa era cand a cumparat-o. Exista riscul ca in timp sa se curbeze griful la orice chitara (ma refer la cele "reci") sau e un defect din fabricatie? Ori eu stiu marfa proasta.

 

Nu.

 

Doar poate la chitarele classice , DAR nu gatul se va stramba ci corpul chitarei nu rezista la tensiunea prea mare.Nu are corpul/placa de rezonanta intarit ca si la chitarele "acustice" proiectate ptr corzi de otel. .Gatul este lat /gros si scurt ! daca este din material bun nu se va stramba .Adica nu se va incovoie sub tensiunea corzilor . Despre alte "strambaturi" rar se aude dar am vazut gat care s-a strambat in planul "orizontal" si nu se mai putea folosi .Probabil lemnul folosit nu era uscat si a "lucrat" dupa ce a ajuns "gat de chitara".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

trebuie doar sa verifici daca chitara ta are o iesire de imbus la unul din capetele grifului de la chitara.cateodata capul de imbus de afla inspre capatul grifului dinspre macarale(ascuns sub un mic triunghi prins in surubele care se pot scoate ca sa ajungi la el)alte dati se afla in capatul dinspre rozeta chitarei si trebuie sa te uiti prin gaura la capatul grifului si ai sa-l vezi.totul tine de modelul de chitara(de obicei cele mai mari au).daca ai,atunci foloseste un imbus de marimea corespunzatoare ca sa incordezi tija in sensul acelor de ceasornic ca sa obtii o tensiune contra corzilor(se indreapta gatul!).daca nu ai,atunci nu pune corzi de metal caci ai sa strici chitara,nu are importanta cat de uscat este lemnul caci nici un lemn nu va rezista tensiunii corzilor de metal,care este imensa si va curba orice gat de chitara!unde mai pui ca si chitarele clasice au si le tija metalica care nu are nici o iesire de imbus,dar tija exista pt siguranta,sa faca fata nylonului.in manuale spune chiar sa lasi corzile moi dupa fiecare cantare,daramite sa mai pui si metal pe o chitara fara iesire de imbus! deci nu este lemnul cel care "tine piept" actiunii corzilor, ci otelul(tija!)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.