www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

The Ultimate String Battle


Guest NoSignal
 Share

Recommended Posts

Guest NoSignal

Salut. M-am gandit sa fac un topic in care vom putea descrie experientele noastre cu corzile de chitara, fie ele acustice sau electrice.

 

Si iata ca voi incepe eu. Primul set de corzi pe care l-am luat a fost un GHS Vintage Bronze. Corzile aveau un sunet foarte full si bright. Dupa 1-2 luni de cantat zilnic pe ele, sunetul a inceput sa devina din ce in ce mai estompat, si ruperea corzilor Mi subtire si Sol m-a determinat sa le schimb. Totusi, le-am pus deoparte, nu le-am aruncat.

 

Urmatorul set a fost un Fender Phosphor-Bronze. Le am de vreo 2 luni, si inca suna extrem de bine, si-au pastrat calitatile sonore. Cantand, s-a rupt coarda Sol, asa ca am mers la cel mai apropiat magazin si am cumparat un Sol de la Hora Reghin (doar de alea erau la bucata). Well, aceasta coarda coarda a rezistat 2 zile, dupa care s-a mancat aproape total invelisul de bronz. Apoi, mi-am adus aminte ca mai am un set de corzi vechi (cele GHS), pe undeva prin dulap. Cum nu aveam coarda Sol nici la setul acela vechi, m-am gandit sa fac un experiment. Am luat coarda Si de la setul vechi si am pus-o in loc de Sol. Si vreau sa va spun, dragi forumisti, ca aceasta coarda sta de vreo 2 saptamani acordata la tensiuni muuult mai mari decat ea a fost conceputa ca sa reziste. Inca sunt uimit. Sunetul e foarte rich si luminos ca la inceput.

 

Din motive de uzura, mi s-a rupt si Mi-ul subtire de la setul Fender, si asa ca m-am gandit sa inlocuiesc coarda cu... una Hora Reghin. Am facut stretching la coarda, ca de obicei, si parea sa sune bine. Totusi, am incercat un acordaj mai inalt putin, dar nu am reusit sa urc coarda Mi subtire mai sus decat un semiton (Mi#), ca s-a rupt.

 

Bilant:

 

Reghin: coarda Mi subtire: 1 semiton higher

GHS: coarda Sol: 6 tonuri higher!

 

(avand in vedere ca aceste corzi au miezul cam de aceeasi grosime, dupa micrometrul meu).

 

So, GHS & Fender pwnz Hora.

Edited by NoSignal
Link to comment
Share on other sites

Guest NoSignal
Voi va dati seama ce aberatii s-au spus in acest topic? :)

 

Ma rog, am incurcat denumirea corzilor... Era vorba de coarda Re nu Si... Nu stiu ce aveam in minte.

 

Oricum, se poate sterge.

Link to comment
Share on other sites

Guest NoSignal
Da, tocmai a mai fost expusa inca o teza de doctorat da' nu'i bai ca mai sunt destule...

 

Oh c'mon guys, intentiile au fost nobile. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.