www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Strap-lock


Guest Ellso
 Share

Recommended Posts

De unde pot cumpara(preferabil in Bucuresti) strap-lockuri? Si de asemenea de care recomandati?

 

De mentionat ca nu sunt din capitala, deci cateva detalii despre locatia magazinului(ma rog, Muzica, ProGuitar stiu unde sunt :)) sunt apreciate.

 

Craciun Fericit tutoror! :)

Edited by Ellso
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Rayvann

Am avut Dunlop, nu am avut probleme cu ele, dar le-am dat la schimb pentru un set de Warwick, pentru ca alea de la Dunlop mi se pareau mult prea mari/lungi. In alta ordine de idei, Schaller is teh bomb, arata bestial si par mai de incredere. Desigur, poti incerca si un cliplock de la DiMarzio, cu ala chiar nu mai ai nici o grija.

Link to comment
Share on other sites

Pentru StratMan si ceilalti care recomanda Jim Dunlop: puteti da mai multe detalii?

 

Eu am avut si am doar Schaller - am inspectat niste Dunlop Straplok la ochi, nu mi se par la fel de sigure ca Schaller, pentru ca:

  1. Dunlop se pot deschide accidental (pentru ca trebuie apasate, nu trase pentru desfacere). Un coleg de trupa mai glumet, sau o lovitura accidentala intr-un stativ de microfon sau in cureaua chitaristului poate duce la dezastru.
  2. Chiar daca s-ar desface accidental un Schaller, cupa in care sta agatatoarea de strap ("strap button") poate sustine chitara in continuare.
  3. Un Schaller tine chitara in 2 puncte: cupa de pe strap, si capatul metalic care intra in agatatoare. Dunlop tine chitara intr-un punct, si acolo cu bile mici tip rulment (nu stiu cum a fost gandit mecanismul exact, o fi posibil sa se defecteze "in actiune"?).
  4. Daca nu esti atent(a), si nu verifici ca un Dunlop a intrat corect in agatatoare, cade chitara. E imposibil la un Schaller sa nu fie conectat daca trece doar testul vizual.

Singurul aspect neplacut la care ma pot gandi in legatura cu Schaller e ca pe masura ce se uzeaza sistemul pot scartai cele doua componente, si singurul lucru realmente superior la Dunlop imi pare modelul Dual Design care poate trece si ca agatatoare de strap normala. Argumente legate de instalarea pe chitara nu se accepta :).

 

Nu mi s-a intamplat niciodata, dar unii zic ca Dunlop li s-au desfacut. Nu prea vad cum, dar ma rog. Mie mi se parea ca sta cureaua prea departe de chitara, dar s-ar putea sa fie iluzie. Acum am Schaller si nici cu astea nu am avut probleme. Scartaitul nu cred ca il percepi la volumul la care trebuie sa canti cu toba. Si la Schaller poti folosi o curea normala. Estetic imi plac mai mult Schaller dar e vorba de gust. Oricum, e o disputa nesfarsita intre ele, nu cred ca sunt unele mai bune ca altele.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma interesa in primul si in primul rand: tot restul de lucruri fiind egale, care sunt mai sigure? Inclin spre Schaller, insa recunosc ca nu le-am incercat pe amandoua.

Pai... din Dunlop nu vad cum ar putea cadea decat poate daca nu le bagi cu atentie. Din Schaller mi se pare imposibil sa cada pentru ca daca nu le bagi cu atentie nu le bagi deloc, nu vad cum le-ai putea baga doar pe jumatate. Eu am ales Schaller, dar nu te lua dupa mine, vezi si alte pareri.

Link to comment
Share on other sites

Pentru StratMan si ceilalti care recomanda Jim Dunlop: puteti da mai multe detalii?

 

Eu am avut si am doar Schaller - am inspectat niste Dunlop Straplok la ochi, nu mi se par la fel de sigure ca Schaller, pentru ca:

  1. Dunlop se pot deschide accidental (pentru ca trebuie apasate, nu trase pentru desfacere). Un coleg de trupa mai glumet, sau o lovitura accidentala intr-un stativ de microfon sau in cureaua chitaristului poate duce la dezastru.
  2. Chiar daca s-ar desface accidental un Schaller, cupa in care sta agatatoarea de strap ("strap button") poate sustine chitara in continuare.
  3. Un Schaller tine chitara in 2 puncte: cupa de pe strap, si capatul metalic care intra in agatatoare. Dunlop tine chitara intr-un punct, si acolo cu bile mici tip rulment (nu stiu cum a fost gandit mecanismul exact, o fi posibil sa se defecteze "in actiune"?).
  4. Daca nu esti atent(a), si nu verifici ca un Dunlop a intrat corect in agatatoare, cade chitara. E imposibil la un Schaller sa nu fie conectat daca trece doar testul vizual.

Singurul aspect neplacut la care ma pot gandi in legatura cu Schaller e ca pe masura ce se uzeaza sistemul pot scartai cele doua componente, si singurul lucru realmente superior la Dunlop imi pare modelul Dual Design care poate trece si ca agatatoare de strap normala. Argumente legate de instalarea pe chitara nu se accepta :) .

 

+1

si eu am schaller si mi-am luat din motivele enumerate de tine....cupa aia care tzine button-ul si "bila" care intra la randu ei in buton m-au convins..

am citit niste pareri pe forumurile "de dincolo" si multzi au zis ca sistemul ala pe care apesi ca sa scotzi strap-ul nu e bun... se mai intampla accidente sa-tzi pice chitara cu tot cu strap-lock..

asa ca recomand si eu schaller :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.