www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Scap De Fret Buzz La Un Squier Strat?


Guest Ionutz
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Venisem si eu aseara fericit de la munca si cica sa mai zdrangan si eu si cand sa bat un Dmin, m-a zgariat ceva rau de tot pe timpan. Dupa o mica investigare mi-am dat seama ca MI-ul subtire bazaie cand tin la prima tasta...se pare ca atinge metalul de la a doua tasta... Ciudat mi se pare ca nu a mai facut pana acum treaba asta, adica a aparut spontan buzz-ul asta, ca doar observam daca bazaia si pana acum.

 

Acum intrebarea mea e cum scap de el...probabil ca trebuie sa mai inalt putin coarda dar cum fac treaba asta? Am un Squier Aff Strat cu punte vintage-tremolo si nu prea m-am prins eu cum se manevreaza puntea aia in sus si-n jos :).

 

Daca poate sa-mi explice si mie careva, v-as fi tare recunoscator!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Coarda o ridici din cele 2 mici imbus-uri de pe saddle-ul respectiv("sa"-ua peste care trece coarda cand vine deasupra dozelor).Ai mare grija insa, caci imbus-urile sunt foarte fragile!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Venisem si eu aseara fericit de la munca si cica sa mai zdrangan si eu si cand sa bat un Dmin, m-a zgariat ceva rau de tot pe timpan. Dupa o mica investigare mi-am dat seama ca MI-ul subtire bazaie cand tin la prima tasta...se pare ca atinge metalul de la a doua tasta... Ciudat mi se pare ca nu a mai facut pana acum treaba asta, adica a aparut spontan buzz-ul asta, ca doar observam daca bazaia si pana acum.

 

Acum intrebarea mea e cum scap de el...probabil ca trebuie sa mai inalt putin coarda dar cum fac treaba asta? Am un Squier Aff Strat cu punte vintage-tremolo si nu prea m-am prins eu cum se manevreaza puntea aia in sus si-n jos :).

 

Daca poate sa-mi explice si mie careva, v-as fi tare recunoscator!

Fenomenul acesta mai apare şi in cazul ia care corzile sunt uzate.Daca au mai mult de 3-4 luni incearca sa le schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Fret buzz-ul poate aparea si din cauza diferentelor de umiditate si temperatura, de la un sezon la altul - gitul instrumentului este din lemn, nu din grafit sau spuma carbonica, deci, este "viu". Un pic de fret buzz este, deci, normal sa mai apara din cind in cind, si nu este o problema atita timp cit se poate corecta ushor cu imbusuri sau cu mici ajustari de truss rod.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Multumesc de ajutor.

O sa-mi inalt putin puntea...acum daca reusesc sa-mi aduc aminte unde am pus cheitele de imbus :)

Grif-ul nu e stramb m-am uitat dar e posibil sa se fi uzat si corzile...le am cam de 3 luni si le-am tot omorat. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Multumesc de ajutor.

O sa-mi inalt putin puntea...acum daca reusesc sa-mi aduc aminte unde am pus cheitele de imbus :)

Grif-ul nu e stramb m-am uitat dar e posibil sa se fi uzat si corzile...le am cam de 3 luni si le-am tot omorat. :)

Sfatul meu e sa nu umbli la chitara acum. Cumpara-ti niste corzi (ca astea vechi de 3 luni s-au oxidat si si-au mai schimbat proprietatile) si monteaza-le. Apoi daca tot face buzz, ridici un pic corzile din bridge :).

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

De idee: uita-te sa nu ti se fi tocit nutul sau sa nu fi sapat coarda in el daca ai acordat-o si dezacordat-o des. Eu am patit asa odata.

Link to comment
Share on other sites

De idee: uita-te sa nu ti se fi tocit nutul sau sa nu fi sapat coarda in el daca ai acordat-o si dezacordat-o des. Eu am patit asa odata.

Pai daca foloseste si tremoloul excesiv.. atunci e posibil. Dar se poate rezolva cat de cat. Iei o hartiuta si o pui acolo.. cat sa se mai inalte coarda cu 0.5 - 1 mm.. sau cat ai tu nevoie ca sa nu mai bazaie :)

Link to comment
Share on other sites

Fret buzz-ul poate aparea si din cauza diferentelor de umiditate si temperatura, de la un sezon la altul - gitul instrumentului este din lemn, nu din grafit sau spuma carbonica, deci, este "viu". Un pic de fret buzz este, deci, normal sa mai apara din cind in cind, si nu este o problema atita timp cit se poate corecta ushor cu imbusuri sau cu mici ajustari de truss rod.

 

 

Subscriu cu mult respect acestei păreri! Mă bucur sincer că mai există şi oameni care se pricep! dar nu ştiu dacă şi ceilalţi pricep! Mai precis, dacă neajunsul este în primele poziţii, este posibil ca relaxând (deşurubând cu inbusul, cheia sau şurubelniţa, în funcţie de condiţiile constructive ale chitarei) puţin tensiunea din tija de ramforsare (truss rod) existentă în gât, corzile să se ridice uşor faţă de gât şi să dispară fret buzz-ul. Oricum, trebuie analizat "gap"-ul!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.