www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

100 De Chitaristi Si 100 De Note...se Baga Cineva?


Fictum
 Share

Recommended Posts

Am tot stat si m-am gandit...cum ar fii ca 100 de chitaristi sa cante o piesa in felul urmator:

-Fiecare sa cante numai o nota...dar la timpul ei.

-o partitura normala de solo.

-primul chitarist sa cante prima nota,al doilea a doua nota....etc...si in final al 100-lea chitarist sa cante a o suta nota.

-totul pe rand si conform soloului :)

Nu ar fii tare?Oare putem sa facem asta? :)

 

 

 

P.S.Ca sa elimin alte comentarii,da,sunt dus cu capul si mai am idei dinastea :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Am tot stat si m-am gandit...cum ar fii ca 100 de chitaristi sa cante o piesa in felul urmator:

-Fiecare sa cante numai o nota...dar la timpul ei.

-o partitura normala de solo.

-primul chitarist sa cante prima nota,al doilea a doua nota....etc...si in final al 100-lea chitarist sa cante a o suta nota.

-totul pe rand si conform soloului :)

Nu ar fii tare?Oare putem sa facem asta? :)

 

 

 

P.S.Ca sa elimin alte comentarii,da,sunt dus cu capul si mai am idei dinastea :P

Îmi place ideea! :D:)

 

ªi o glumã: Prim sã fac nota care sã strice totul! =))

Link to comment
Share on other sites

Daca te selectam prima persoana ...lovesti numai o nota...nu prea ai ce sa strici :)

 

Cum ar suna oare asta:

:D

Nu-s sigur cã intru ºi eu în proiect... Dar e interesantã ideea. :P

Dacã pun ºi eu o notã va fi alta decât prima. Nu-mi place sã încep proiecte pânã nu am un reper.

 

ªi nici nu am electricã... Numai electroacusticã...

 

Hehe, aici nu conteaza chitaristul ci mai mult sunetistul care le imbina :)

Corect! :D

- Avem nevoie de C, D, E, G, D, etc...

- Gata! Fã puzzle-ul... :)

Edited by Ghita B
Link to comment
Share on other sites

Hehe, aici nu conteaza chitaristul ci mai mult sunetistul care le imbina :)

 

Nu are nici o treaba...fiecare chitarist legat la un mixer(doua daca e nevoie) cu 100 de canale(volum egal-nu trebuie reglaje extraordinare) distors general din mixer ca sa nu sune fiecare in alt fel si o boxa.

Totul sa fie live :)

Nu ar fii tare? :)

 

Poate citeste cineva de la un magazin de muzica si poate sa organizeze asa ceva...isi face si reclama cu ocazia asta :D

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Pai Fictum tu ar trebui sa pui prima nota .

Ma bag si io la nota 99 (suna bine :D )....can't go wrong there

Daca e "the right note" toti o sa zica ....ce bine a fost...si chiar inaintea lui cristi.....

Daca nu ....maiii , .e mai greu sa canti inainte de cristi gram......

Just kiddin' :)

Ar fi fain 100 de chitaristi pe scena si 10 oameni in public...... :)

 

Asta ar fi G100...... :)

Link to comment
Share on other sites

Pai Fictum tu ar trebui sa pui prima nota .

Ma bag si io la nota 99 (suna bine :D )....can't go wrong there

Daca e "the right note" toti o sa zica ....ce bine a fost...si chiar inaintea lui cristi.....

Daca nu ....maiii , .e mai greu sa canti inainte de cristi gram......

Just kiddin' :)

Ar fi fain 100 de chitaristi pe scena si 10 oameni in public...... :)

 

Asta ar fi G100...... :)

 

 

iar 8 din aia 10 spectatori sa fie niste gura casca - care mananca seminte mecanic si privesc tamp ceea ce se intampla pe scena, clipind ritmic la fiecare 10 note date de noi

Link to comment
Share on other sites

Pai Fictum tu ar trebui sa pui prima nota .

Ma bag si io la nota 99 (suna bine :D )....can't go wrong there

Daca e "the right note" toti o sa zica ....ce bine a fost...si chiar inaintea lui cristi.....

Daca nu ....maiii , .e mai greu sa canti inainte de cristi gram......

Just kiddin' :P

Ar fi fain 100 de chitaristi pe scena si 10 oameni in public...... :)

 

Asta ar fi G100...... :)

 

 

OK, eu prima nota ca sa nu ma complic sa imi astept randul....dar totusi nota 69(nu va ganditi la prostii,ca eu ma gandesc) suna mi bine decat 99 :)

deci cel mai tare o sa fie cel care da ultima nota ca o sa aibe 109 spectatori (fara el si cu cei 10 din public :D )

Link to comment
Share on other sites

Interesanta chestia respect.gif, dar trebuie sa se faca repeptitii, si tinand cont ca e vb. de 100 de chitaristi, pana alegem fiecare ce nota face, pana repetam, trece o gramada de timp, si live nuprea merge, fiindca 100% cineva va gresi...si de unde 100 de chitaristi?. Cum o sa repete 100 de chitaristi....cu alte cuvinte, greu de facut treaba asta, dar in orice caz e calumea chestia rulez.gif.

Link to comment
Share on other sites

ideea e misto. la scara mai mare, chestia s-a facut deja:

 

citez: "Quality ad for the new range of Walkman products by Sony. Take 128 musicians, give them all only one note to play and you get a complete tune. Sony are trying to bring this to life with an online project getting people to play just one part of the track, then mixing them together to create 'complete' versions performed by four artists in different places."

 

bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa fie si armonizat!

 

+solo de clapa la unison.

+solo de bass la unison

+un solist care urmareste soloul cu vocea

+solo de tobe la unison folosind kitul lui Terry Bozzio cu cate un tom pentru fiecare nota.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

POLAND: '1st of May - World Guitar Day'.. Guinness record again!

 

Author Halina Bednarz 2008-05-01

 

S7304517ax_s.jpg

Image: Halina Bednarz

 

May 1st 2008: GUITAR GUINNESS WORLD RECORD in Wroclaw.. and “Thanks Jimi Festival 2008”.

 

This biggest guitar event in the world is located in Wroclaw, Poland. Last year 1800 guitarists played Jimi Hendrix "Hey Joe" and broke our own Guinness record as the greatest rock orchestra in the world.

 

But today, this record was beaten again! 1940 guitars! People came from all over Poland and even from abroad.

 

There was live TV transmission and live internet broadcast at about 4 pm. The Jimi Festival started at 12.00 am in the center of town.

 

Movie

Photo-reportage:

http://www.youngdiplomats.zsei.info/photo/...p?album=89&;page=5

 

.

Leszek Cichoñski - the inventor and organizator of the Guinness record

p.gif

S7304445ax_s.jpg

Image: Halina Bednarz

 

S7304480ax_s.jpg

Image: HB

 

S7304486ax_s.jpg

Image: HB

 

plakat1x_s.jpg

Image: HB

 

*****************

Photo-reportage

http://www.youngdiplomats.zsei.info/photo/...m=89&page=5

Our movie report on official Radio Ram site!

<a href="http://www.radioram.pl/articles/view/6374/zobacz-jak-wroclaw-bil-rekord-guinnessa"'>http://www.radioram.pl/articles/view/6374/zobacz-jak-wroclaw-bil-rekord-guinnessa" target="_blank">http://www.radioram.pl/articles/view/6374/zobacz-jak-wroclaw-bil-rekord-guinnessa

 

and Radio Wroclaw

http://prw.pl/articles/view/6374/zobacz-ja...ekord-guinnessa

 

City Wroclaw

http://www.wfp.pl/wroclaw-miasto/news.php?id=10154&;PHPSESSID=dfd18118a210c8bc561a8943b53f701f

Link to comment
Share on other sites

ei bine...lasa ca ma gandesc eu la alta chestie :)

 

Mai era o treaba dar e prea fictiune trebuie prea mult banet si prea multe scene...20 de trupe sa cante in acelasi timp aceeasi piesa

 

Nu trebuie neaparat 20 de scene, ci o scena pt. chitaristi, o scena pt. bassisti, o scena pt. vocalisti [asta in caz ca vrem vocalisti], si cel mai naspa va fi pt. tobosari, ca 20 de seturi de tobe nu stiu cat ar ocupa, dar ocupa....laugh.gif. Oricum, ar merge treaba, numa cum ai spus si tu, e nevoie de prea mult banet....sad.gif

Edited by Chaos_AD
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.