www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Covers


Shreder_DT
 Share

Recommended Posts

Incep cu Metallica - Fade to Black. Am inregistrat cu Cubase, fara sa editez nimic, ca nu ma pricep. La bass m-a ajutat un prieten.

Sunetu cam lasa de dorit, dar astept pareri si sfaturi eventual la recording. Chitarile le-am tras prin amp in Line in din PC.

 

In timp o sa mai adaug piese.

Fade_to_black.mp3

Link to comment
Share on other sites

ai grija la timp:)iti sare la un momendat.

 

basul e dezacordat tare:( dar se rezolva daca inregistrezi piesa din nou.si tu esti putin dezacordat(sau iti falseaza chitara).basul e pe langa tare la cateva pasaje

 

a 4-a nota de la inceputul solloului e falsa(si-ul ala sau ce e ...poate din cauza ca ai incercat sa-i faci un bend si ai tinut coarda prea sus:)

 

partea de sollo se aude prea tare(dar asta tine doar de masterizare)

 

felicitari pt ca ti-a ieshit piesa binishor:)daca o mai lucrezi oleaca o sa fie bine bine:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Am sa postez si eu un cover pt bass la o piesa de-a lui Malmsteen. Shreder_DT ca si mine suntem fani Malmsteen. :) Daca scrie Covers: Metallica and others, banuiesc ca nu deranjez pe fanii Metallica. Multi s-au mirat cand spuneam ca desi sunt bassist imi place muzica si stilul lui Malmsteen. Stiu ca de obicei, chitaristii sunt fani YJM deoarece sunt atrasi, cum e si normal, de hot-licks-urile facute pe scalloped-neck-ul Fenderului. Mie imi place Malmsteen pt orchestratiile pe care si le face la piese sale, si pe urma solo-urile de chitara. Stiu ca YJM in studio isi inregistreaza partile de bass si facand treaba asta il consider cel mai bun bassist cu pana. A facut niste linii de bass faine la Trilogy, Vengeance, Bedroom Eyes, Krakatau, Deja Vu, Now Your Ships are burned,Far Beyound the sun, Rising Force, Instrumental Institution, Arpeggios from Hell, si multe alte piese.

 

Coverul pe care l-am uploadat este Bedroom Eyes, de pe albumul Eclipse din 1990. Cu ajutorul unui soft am taiat linia de bass din original si am tras eu cu bassul meu, direct prin placa de sunet in locul lasat liber. Sper sa va placa si astept critici mai ales !!

bedroom_eyes_stm.mp3

Edited by stefan_moraru
Link to comment
Share on other sites

Am sa postez si eu un cover pt bass la o piesa de-a lui Malmsteen. Shreder_DT ca si mine suntem fani Malmsteen. :) Daca scrie Covers: Metallica and others, banuiesc ca nu deranjez pe fanii Metallica. Multi s-au mirat cand spuneam ca desi sunt bassist imi place muzica si stilul lui Malmsteen. Stiu ca de obicei, chitaristii sunt fani YJM deoarece sunt atrasi, cum e si normal, de hot-licks-urile facute pe scalloped-neck-ul Fenderului. Mie imi place Malmsteen pt orchestratiile pe care si le face la piese sale, si pe urma solo-urile de chitara. Stiu ca YJM in studio isi inregistreaza partile de bass si facand treaba asta il consider cel mai bun bassist cu pana. A facut niste linii de bass faine la Trilogy, Vengeance, Bedroom Eyes, Krakatau, Deja Vu, Now Your Ships are burned,Far Beyound the sun, Rising Force, Instrumental Institution, Arpeggios from Hell, si multe alte piese.

 

Coverul pe care l-am uploadat este Bedroom Eyes, de pe albumul Eclipse din 1990. Cu ajutorul unui soft am taiat linia de bass din original si am tras eu cu bassul meu, direct prin placa de sunet in locul lasat liber. Sper sa va placa si astept critici mai ales !!

 

In afara faptului ca se aude foarte bine,(deci tot :) -ul )

intrebarea care ne toca pe multi e : "CUM AI FACUT ?"

Cum naiba ai reusit sa scoti bassul dintr-un fisier mixat deja ?

De mult timp caut un soft cu care sa scot chitara de la ce vreau si sa cant eu peste...da n-am noroc;

 

pls, help all :) !

numai bn; suna foarte bn bassul tau :D

Link to comment
Share on other sites

In afara faptului ca se aude foarte bine,(deci tot :) -ul )

intrebarea care ne toca pe multi e : "CUM AI FACUT ?"

Cum naiba ai reusit sa scoti bassul dintr-un fisier mixat deja ?

De mult timp caut un soft cu care sa scot chitara de la ce vreau si sa cant eu peste...da n-am noroc;

 

pls, help all :) !

numai bn; suna foarte bn bassul tau :)

 

Hmm, nu e mare secret. Eu nu folosesc cubase, folosesc cool edit pro ver 2.1. Sunt acolo niste setari de masterizare: Mastering-> Simple Bass Cut, ºi te joci cu valoarea de la gain, undeva la -4db -6db. Astfe, se taie cam 80-90% din bass, si afecteaza un pic si din bassul tobelor, dar asta e, nu are fiecare studio de inregistrari acasa. Linia de bass din original nu dispare total, dar cand te apuci sa inregistrezi cu instrumentul tau nu se mai aude deloc si nici nu se suprapun. Din pacate nu am incercat metoda la alte instrumente, la bass e mai usor ca deja exista setarea in setarile default ale softului. Dupa ce inregistrezi tot, iei fisierul wav- si ii dai diferite efecte, amplify-> noisy guitar, incepi sa-i scoti hiss-ul si alte sunete. Am inregistrat cu ajutorul softului guitar fx box. Ma ajuta mult sa fac niste reglaje klumea pt un ton de bass. Plus ca are si posibilitatea sa-ti pui piesa in background, si pe urma sa inreg la comun tot.

Bassul e din categoria low-price, a fost de fapt bassu lui fakebuyer, dar s-a nimerit a fi un produs foarte ok, l-am mai reglat la action si am putut obține un ton foarte bun. Am gãsit ºi imbus pt reglarea tijei, chiar îs foarte mulțumit. Pe viitor, adica prin vara-toamna sper la un Warwick Thumb bolt-on cu 4-5 corzi, in functie de buget.

 

Ok, merci de aprecieri si voi veni si cu alte piese Malmsteen.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, nu e mare secret. Eu nu folosesc cubase, folosesc cool edit pro ver 2.1. Sunt acolo niste setari de masterizare: Mastering-> Simple Bass Cut, ºi te joci cu valoarea de la gain, undeva la -4db -6db. Astfe, se taie cam 80-90% din bass, si afecteaza un pic si din bassul tobelor, dar asta e, nu are fiecare studio de inregistrari acasa. Linia de bass din original nu dispare total, dar cand te apuci sa inregistrezi cu instrumentul tau nu se mai aude deloc si nici nu se suprapun. Din pacate nu am incercat metoda la alte instrumente, la bass e mai usor ca deja exista setarea in setarile default ale softului. Dupa ce inregistrezi tot, iei fisierul wav- si ii dai diferite efecte, amplify-> noisy guitar, incepi sa-i scoti hiss-ul si alte sunete. Am inregistrat cu ajutorul softului guitar fx box. Ma ajuta mult sa fac niste reglaje klumea pt un ton de bass. Plus ca are si posibilitatea sa-ti pui piesa in background, si pe urma sa inreg la comun tot.

Bassul e din categoria low-price, a fost de fapt bassu lui fakebuyer, dar s-a nimerit a fi un produs foarte ok, l-am mai reglat la action si am putut obține un ton foarte bun. Am gãsit ºi imbus pt reglarea tijei, chiar îs foarte mulțumit. Pe viitor, adica prin vara-toamna sper la un Warwick Thumb bolt-on cu 4-5 corzi, in functie de buget.

 

Ok, merci de aprecieri si voi veni si cu alte piese Malmsteen.

 

Si eu folosesc tot cooledit pro 2...dar ma indoiesc ca va merge cu chitara : frecventa chitarii e mai peste tot...exemplu : am incercat cu un program idiot sa scot vocea dintr-un cantec si am scos si chitara , fara sa vreau ...deci, nu prea am ce face...pan' la urma :)

 

Frate, in legatura cu basul tau:deci a sunat foarte bine, plus. te pricepi cu adevarat :)

 

Si iti doresc tot succesul sa capeti ceea ce iti doreshti !

 

(aaa...daca tot suntem la malmsteen...fac si io arpegios from hell...sau o tentativa de el :D) ...sper sa nu obsedam lumea de pe forum cu Malmsteen :)) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am pus o piesa de la Opeth - Ending Credits, o melodie foarte linistita de-a lor. Mi-ar fi placut sa inregistrez ceva mai heavy de la ei, dar inca nu am timp, poate pe viitor.

BT-ul nu are aceeasi structura ca piesa originala, dar e pe aproape si e singurul pe care l-am gasit.

Astept pareri, critici.

Enjoy!

Opeth_Ending_Credits.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am pus o piesa de la Opeth - Ending Credits, o melodie foarte linistita de-a lor. Mi-ar fi placut sa inregistrez ceva mai heavy de la ei, dar inca nu am timp, poate pe viitor.

BT-ul nu are aceeasi structura ca piesa originala, dar e pe aproape si e singurul pe care l-am gasit.

Astept pareri, critici.

Enjoy!

 

Klumea piesa, mai ales cã e trasã cu noua chitarã.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Umilul meu cover dupa Steve Vai - For the love of God.

Sunt destule greseli de timing si unele note ratate, dar l-am lasat asa din lipsa de timp (si skill :) ).

 

Sariti cu rosiile.

 

..ce roºii, bã ?? mai bine sãrim cu berile. E interesant, nu tre sã copii tot notã cu notã. Niciodatã nu mi-a plãcut sã cânt un cover identic 100%. Liniile definitorii ale piesei într-adevãr trebuie respectate, dar detaliile nu prea.

Link to comment
Share on other sites

Incep cu Metallica - Fade to Black. Am inregistrat cu Cubase, fara sa editez nimic, ca nu ma pricep. La bass m-a ajutat un prieten.

Sunetu cam lasa de dorit, dar astept pareri si sfaturi eventual la recording. Chitarile le-am tras prin amp in Line in din PC.

 

In timp o sa mai adaug piese.

 

super tari coverurile:D bassu e cantat cu pana?

Link to comment
Share on other sites

Da, a folosit pana daca nu ma insel. Asa e Stefule?

 

Nu, la Fade to Black am cântat fãrã panã. Doar la Bedroom Eyes, am folosit pana, cã deh, aºa e bassul la Malmsteen, cântat cu pana cã altfel nu obții groove-ul specific pieselor lui. Fiind date condițiile precare în care s-au fãcut înregistrãrile la Fade to Black, nu prea poți sã ºti dacã piesa suna la fel la fiecare placã de sunet.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest szekely

Pentru master of puppets : al 2-lea solo nota 10 , prima voce m-a amuzat tare ... nu prea seamana cu a lui james hahaha

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Umilul meu cover dupa Steve Vai - For the love of God.

Sunt destule greseli de timing si unele note ratate, dar l-am lasat asa din lipsa de timp (si skill :) ).

 

Sariti cu rosiile.

 

 

Uite, pun si eu coverul meu la for the love of the god, nu pot so cant pe toata, pt ca ma depaseste :)

Neo_for_the_love_of_god.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.