www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grif Stramb


Guest bcv
 Share

Recommended Posts

Salut. Am o chitara clasica (este mai mica) care este de prin 1999 cred.. nu sunt sigur, si avut pe ea corzi de chitara acustica..iar acum are griful destul de stramb incat sa nu poti canta prea bine la ea.(nu are tija)

Am o intrebare: cat costa indreptarea unui grif, cu aproximatie? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest KingAndrulici
Salut. Am o chitara clasica (este mai mica) care este de prin 1999 cred.. nu sunt sigur, si avut pe ea corzi de chitara acustica..iar acum are griful destul de stramb incat sa nu poti canta prea bine la ea.(nu are tija)

Am o intrebare: cat costa indreptarea unui grif, cu aproximatie? :)

 

e de rau dak nu are tija...eu as zice sa itzi iei alt grif(cam 400 RON :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Hannibal_flo
pai asta ziceam si eu :):)

rock on :)

 

 

nu chiar...tu ziceai sa isi ia grif. Dragule daca nu ai parte de atentie destula acolo de unde esti tu mai bine nu te mai baga in seama degeaba aici, daca nu ai ceva constructiv de zis... scuze de off-topic

 

on topic- bcv, sau oricine altcineva puteti sa spuneti un pret estimativ al unei operatii de aces gen?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca voi merge in brasov pe sambata la un om care are atelier de chitari.. am auzit ca lucreaza scump da bine. Un pret nu stiu... imi va spune cand ma duc acolo. :)

Cand aflu vin sa va spun :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum il cheama.. dar Einshenk scrie mare pe poarta de la intrare .. dar stiu ca e batran..

Nu mai merg maine la el.. imi pare rau. Poate sapt viitoare. :)

Stii vre-un pret ceva?

Edited by bcv
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

NEWS: :)

Da, Einshenk il chiama.

Pai am fost la el si i-am aratat chitara. S-a uitat la ea si mi-a dat cateva sfaturi.

-Sa pun carti (o greutate) in capatul grifului (unde sunt cheitele) si pe cutia de rezonanta (sa nu cada) si sa o tin asa (noaptea, sau dupa ce termin de cantat) .. cartile din capatul grifului apasa pe grif , iar el sta indoit spre podea.. si in timp a spus ca se indreapta.

 

El mai avea un intinzator de grifuri (suport ceva de genu), din lemn in care punea chitara, iar griful era tinut apasat spre podea de acel intinzator. (chitara fiind prinsa in intinzatorul acela). Spunea ca tinut in acest intinzator, in timp se va indrepta.. la fel si cu cartile.

Pe acest "intinzator" cerea 50 RON. Il facea el dupa dimensiunea chitarii. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.