www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Pun Corzile?!:|


Guest Noxified
 Share

Recommended Posts

Guest Noxified

salut, aveam niste corzi de metal pe un reghin mai vechi, si mi s`a rupt o coarda.am decis sa`mi iau corzi de nailon deoarece sunt mai usor de cantat ...problema este insea....jos corzile sunt prinse de niste inele peste care era trecuta coarda si "impletita"adik era infasurata in partea cealalta...cum fac sa fac aceasi chestie la corzile de nailon?sau cum ar trebui sa le prin altfel?

Link to comment
Share on other sites

1. daca vrei neaparat sa pui corzi de nylon poti sa le faci un nod mai gros care sa fie un fel de inel din ala... sau sa le legi un fel de inel in coada (ca si cum ar avea chestia aia rotunda) (asa faceam si eu la inceput)

2. iti recomand totusi sa iei niste corzi de metal, insa mai subtiri... de 11 sau de 10. chiar si de 9. (sper totusi ca nu esti pretentios/a in privinta tonului :) ) si nu vei avea probleme... dupa o vreme...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

salut, aveam niste corzi de metal pe un reghin mai vechi, si mi s`a rupt o coarda.am decis sa`mi iau corzi de nailon deoarece sunt mai usor de cantat ...problema este insea....jos corzile sunt prinse de niste inele peste care era trecuta coarda si "impletita"adik era infasurata in partea cealalta...cum fac sa fac aceasi chestie la corzile de nailon?sau cum ar trebui sa le prin altfel?

 

depinde de ce fel de chitara ai...spaniola sau acustica...daca are griful lat inseamna ca e spaniola daca e subtire inseamna ca e acustica....daca ai acustica sa nu pui corzi de nailon si daca ai spniola sa nu pui corzi de metal...la clasica se poate strica cordarul daca pui corzi de metal..la acustica daca pui corzi de nailon cred ca asoneaza(nu stiu sigur...dar stiu ca se pun :)) ) ..si mai conteaza ce fel de cordar ai..cu butoni sau la care se face nod (nu stiu cum se cheama :) ) :)...

 

acum am inteles treaba cu inelele alea...adica ai cordar cu butoni...daca e vorba de asa presupun ca e acustica...nu am vazut pana acum nici-o clasica cu butoni :D...cumpara-ti corzi de metal...:P..spune-i vanzatorului ca ai cordar cu butoni...sunt corzi speciale pt ele...ai la sfarsit..inelul :D..daca nu gasesti...iei normale si faci tu un nod

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.