www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jamvox


CernoBill
 Share

Recommended Posts

Nume echipament - JamVOX - jam and practice tool for guitar

 

 

 

 

Pret - nu e al meu, e imprumutat de la un prieten, care l-a luat cu 200 $

 

 

 

 

De unde a fost cumparat – Canada

 

 

 

 

Caracteristici - JamVOX este prezentat ca “an integrated monitor and software system”, si este, asa cum sugereaza si numele, o scula care iti permite sa “jam-uiesti” impreuna cu piesele preferate. Treaba asta se relizeaza cu ajutorul unui software ce contine o groaza de simulari de amplificatoare, cabinete, si efecte, printr-un monitor, care, dupa mine, seamana mult cu un cabinet de chitara in miniatura :D

Chestia interesanta la aceasta jucarie vine din partea software-ului, care nu numai ca te ajuta sa obtii o gramada de tonuri excelente, dar iti da posibilitatea sa “decupezi” partea de chitara dintr-o piesa pentru a putea improviza pe langa ea.

 

 

Componenta hardware, monitorul, prezinta, pe panoul frontal, doua intrari: una jack, pentru chitara, si una XLR, balansata, pentru microfon. Mai gasim si niste potentiometre pentru reglarea inputului de la microfon, pentru output, si pentru volumul monitorului, plus o iesire pentru casti, foarte folositoare.

Pe panoul din spate al monitorului, se gasesc doua intrari, una pentru pedala de expresie si una pentru foot switch, o intrare si o iesire, ambele stereo, si, bineinteles, mufa USB pentru conectarea la computer.

 

 

Software-ul contine peste 15 simulari de amplificatoare si cabinete legendare, si o gramada de efecte celebre, de la pedale de overdrive, pana la delay-uri, chorus-uri, flanger-e, si alte chestii pe care le visam in pedalboard-ul nostru :P De asemenea, contine si un tuner, care mie mi s-a parut chiar foarte precis.

Pe langa toate aceste bunatati, programul ofera posibilitatea unica de a inlatura, cu ajutorul unor filtre, partea de chitara lead dintr-o melodie, sau de a izola chitara. Pe langa asta, te poti inregistra cantand peste piesele tale favorite, poti controla tempo-ul melodiilor, pentru a putea tine pasul cu ele, sau poti modifica pitch-ul pieselor.

 

De asemenea, pachetul vine si cu un CD cu cateva piese arhicunoscute pe care te poti juca si le poti invata.

 

 

 

 

Cum suna, cum se comporta - In primul rand, vreau sa mentionez ca JamVOX nu este o scula dedicata aplicatiilor profesionale, live sau de studio, cu toate ca s-ar descurca decent si la asa ceva, ci este o scula pentru studiu si pentru repetat, care iti permite sa te si distrezi un pic.

Apoi, produsul este bazat pe un software, deci procesarea sunetului este digitala, asa ca nu trebuie sa te astepti la sunet de lampa sau ceva de genul, insa, in general, simulatoarele suna chiar foarte bine.

 

Prima chestie care mi-a placut la el, cand am vrut sa-l instalez pe computerul meu, e ca se alimenteaza prin USB, si nu mai ai nevoie de inca o priza, plus ca nu iti faci probleme in privinta impamantarii :)

 

In al doilea rand, programul, odata instalat, e incredibil de simplu de folosit, foarte intuitiv, are interfata prietenoasa drag-and-drop, si poti obtine din el niste tonuri foarte frumoase, in cateva minute. La asta ajuta si constructia monitorului, cum spuneam, asemanatoare cu un cabinet, care suna foarte bine si e destul de puternic pentru dimensiunile lui, si, nu in ultimul rand, latenta infirma a sunetului.

 

Functia de eliminare a partii de chitara, Guitar Xtracktion, e chiar foarte interesanta si folositoare. Stiu ca de multe ori cand ma apucam sa cant impreuna cu computerul, trebuia sa dau mai incet muzica, pentru a acoperi linia de chitara, dar asa nu mai auzeam bine percutia si bassul, si pierdeam ritmul :) Acum, cu jucaria asta nu mai am probleme. In plus, pot izola un solo, de exemplu, pentru a percepe mai bine notele.

 

Inca o treaba tare mi s-a parut controlul tempo-ului, care iti permite sa il incetinesti pe domnul Malmsteen si sa canti impreuna cu el :D

 

Acun, intrebarea pe care o pun eu e: la ce te poti astepta de la VOX, o firma cu traditie in fabricarea amplificatoarelor pentru chitara, si de la Korg, un lider in zona procesoarelor de sunet digitale...?

In primul rand, la un produs cu un enorm potential comercial. In al doilea rand, o jucarie foarte high-tech, capabila sa iti transforme computerul intr-un amplificator de studiu foarte versatil. Si, nu in ultimul rand, o scula cu care poti invata tot felul de piese, si cu care poti inregistra la o calitate mai mult decat decenta a sunetului.

 

 

 

 

Parti bune, parti rele - Partile bune le-am mentionat mai sus, in mare parte. As putea mentiona calitatea mea preferata, si anume versatilitatea produsului si faptul ca este foarte simplu de folosit, nefiind nevoie de cine stie ce cunostinte avansate.

 

O parte mai putin buna la aceasta scula mi s-a parut pretul, un pic cam ridicat din punctul meu de vedere. Insa, daca stam sa ne gandim la renumele celor doua companii care au creat jucaria, este o chestie normala. Pachetul ar fi putut, totusi, sa contina si un foot switch, eventual o pedala de expresie.

 

 

Impresia generala - o scula foarte buna pentru scopuri personale, adica studiu, eventual home-recording.

 

 

Nota - un 9 cu steluta :)

 

JamVOX este excelent pentru ce a fost proiectat. Parerea mea este ca ar fi un cadou excelent de Sarbatori ;)

Link to comment
Share on other sites

intr-adevar... softu' nu e mult diferit de Guitar Rig, sau AmpliTube, sau mai stiu eu ce...avantaju' e dat de latenta (da, iar latenta :) ) foarte mica a semnalului, datorata interfetei audio USB... asadar n-o sa mai ai nevoie de alta placa de sunet, mai performanta, care te-ar costa undeva pe la 100 de euro :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.