www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Progresiv


valdostana
 Share

Recommended Posts

Postez si eu una bucata progresiva , inceputa si neterminata!

 

 

 

Sunt fan progresiv!Imi place Dream Theater si alte cateva!

 

Progresivul mi se pare cea mai permisiva si completa muzica!

piesa.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"Progresivul mi se pare cea mai permisiva si completa muzica!"

 

Tot respectul pentru efortul tau, dar, daca progresivul este pentru tine cea mai permisiva si mai completa muzica, de ce o explorezi in mod manierist si banal?

Sau mai degraba compozitorul trebuie sa fie "permisiv si complet muzical"?

 

Sunetul este destul de ok, chitara chiar imi aminteste de sunetul lui Dan Andrei Aldea din anumite portiuni ale albumului "Zalmoxe" al Sfinx.

 

Scuze pentru interventie, in mod normal imi tin gura cind se vorbeste despre muzica, dar afirmatia ta naiva m-a stirnit - prea voiai progresivul cu orice pretz...

Link to comment
Share on other sites

Pai am un Triaxis ,am un Eventide H3000SE si un Ibanez K7!

 

 

Pai tineti-o! :)

Glumeam!

Nu e o zicala sau o maxima!E ceea ce cred eu despre progresiv!

 

 

Si as prefera sa-mi spui la obiect ce crezi despre piesa!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am ascultat si eu...Se aude bine, dar din pacate, asa cum a spus si Gix, cam prea mult altele si prea putin progresiv... :)

Link to comment
Share on other sites

am ascultat de cateva ori "piesa" si chiar imi place. iar tipu nu canta deloc rau la chitara, e acolo si tehnica si feeling care se simte direct in vibrato, etc. tonul chitarii mai mergea putin "deschis", dar e oricum foarte bun asa cum e si mai ales pt cum se vrea a fi. zic astea pt ca baiatu asta vrea comentarii directe la piesa asta (nu despre progresiv sau abordari mai generale, ci pe principiul "las' ca stiu sa pescuiesc, nu mai am nimic de invatat, zi ce crezi despre pestele asta pe care tocmai l-am prins" :) ).

 

totusi, ceea ce m-a facut sa scriu in threadul asta este - si s-a mai remarcat - intelegerea absolut gresita a categoriei "progresiv". chestie destul de generalizata, din pacate. in primul rand, prin "progresiv" se intelege "rock progresiv" (gen muzical definit in anii '60 de ELP si VAN DER GRAAF GENERATOR, marcat de "albume concept" etc etc etc), ceea ce e oleaca altceva, bucata asta nu e nici pe departe rock progresiv. eu o incadrez, dupa judecata si cunostintele mele, la HEAVY METAL PROGRESIV A LA DREAM THEATER. ca sa fiu exact :) . treaba asta fiind-mi clara, pot spune ca piesa lu valdostana imi place :)

Link to comment
Share on other sites

Exact,METAL PROGRESIV!

 

M-am exprimat gresit cand am folosit termenul de progresiv!

 

Chitara e trasa cu Triaxisul direct in calculator!La mine suna destul de deschis!Cred ca e o chestie subiectiva care depinde de boxele fiecaruia!la mine are e destul de deschis!

 

Mai postez o chestie!Pasajul instrumental de la My dying soul,DT,Train of though!

dying.mp3

Link to comment
Share on other sites

:) la mai multe.

 

Dying suna la incredibil de bine (e THIS nu MY),se vede o oarecare diferenta da' parca nu pot sa cred ca tu canti. nu-i ceva GP5 pe acolo , fundalu.. orice ?

 

Prea stai pe timp! Eu nu cunosc pana acu nici unu care poate sa cante constant 192 si 7/8.

 

zi drept esti ala din avataru meu ?

Edited by Iustin
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Bravo domnule... foarte misto. Atat am de spus ( daca imi permiti) piesele nu prea au cap si coada...( cel putin in conceptia mea....asta as putea spune si despre dream ... :) si dincolo de virtuozitate , eu as face si ceva linii melodice mai simplute ca sa am de unde sa izbucnesc apoi... ) bravo inca odata :)

Link to comment
Share on other sites

Valdostana,

Părerea mea despre piesele tale nu ştiu cât conteaza pentru tine. Eu cred că tu compui şi cânţi aceste piese pentru ca-ţi face ţie plăcere. Şi mai cred că eşti tânăr şi din fericire ai şi resurse. Eu ţi-aş dori ca dacă muzica şi chitara sunt pentru tine pasiuni mari să nu rămâi aici (aici = la acest stadiu, nu România, deşi... se potriveşte şi asta :) ). Dacă îţi doreşti în viitor să faci din astea şi un mod de a trăi atunci ar trebui să te desprinzi de a imita atât de apoape pe DT (perioada de glorie, că acuma...). Noi nu putem decât să te felicităm că reuşeşti asta, dar crede-mă că te-aş admira mult mai mult pentru ceva original, ceva care să dea un „ceva” deosebit. După ce am ascultat DT de foarte multe ori am rămas până la urma cu altceva de la ei decât „şocul” produs de precizia şi perfecţiunea interpretării sau de măsurile lor atipice, adică am rămas cu mult mai puţin, un fel de esenţă. Eu ţi-aş dori să iei şi tu esenţa şi s-o interpretezi într-o manieră proprie.

Dar revin la prima idee: dacă ţie îţi face placere acum să cânţi astfel atunci e OK!

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

subscriu la ce a spus gix dar completez cu faptul ca in ziua de azi este foarte foarte greu (dar nu imposibil) sa compui ceva original. oricum, e mai bine sa fii influentat de elita rockului progresiv decat de alte trupe, cu o muzica mai putin "complexa", atat ca mesaj cat si ca abordare muzicala in general...cred, dupa cum a zis si gix, ca atata timp cat pastrezi esenta si ai si tu un aport, cat mai personal, things can only get better (na ca iar am dat-o pe limba lui sexpir ala)

Link to comment
Share on other sites

Clapele suna un pic prea strident. Considerand ca asta e doar un fragment, adaugand pasaje de voce ai finisand (cu putin smirghel) pasajele de clape, poate iesi o piesa destul de buna. Oricum, felicitari!

Link to comment
Share on other sites

Intotdeauna mi-am dorit sa pot face piese de factura asta!Adica asta am simtit ca vreau si pot sa fac!

Insa nu aveam tehnica si cunostintele necesare!Acum ca le am le si aplic!Parerea mea este ca fara

influente nu te poti dezvolta!

Eu fac si alte tipuri de piese insa cele progresive imi ofera cea mai mare satisfactie!

Intradevar influenta DT este foarte mare si nu pot scapa de ea!Sunt inca in cautarea unui stil propriu!sper sa se iveasca cat mai curand! :)

Link to comment
Share on other sites

Excelent..........nu mai incap prea multe sfaturi pe langa demonstratia pe care ai facut-o.Eventual ia in considerare sfatul lui arosulescu pentru ca stie ce spune.

Observ totodata o oarecare retinere din partea unora , de a recunoaste calitatile acestui chitarist.Nu-i nici o RUSINE sa recunosti si sa apreciezi eforturile cuiva care demonstreaza ca merita acest lucru.Mai bine puneti mana pe chitara si incercati sa va apropiati de nivelul la care evolueaza omul acesta. Bafta valdostana .

Link to comment
Share on other sites

excelent si jos palaria. Nu credeam ca exista chitaristi asa de valorosi pe la noi. Da cum de nu s-a auzit inca de tine? sau poate nu am auzit eu? De ce stai tot in underground?. As vrea daca putem sa discutam putin in particular despre sound-ul care il folosesti ca e cam beton. Din ce oras esti?. Eventual lasa-mi un email sau ceva.

Edited by flavius
Link to comment
Share on other sites

excelent si jos palaria. Nu credeam ca exista chitaristi asa de valorosi pe la noi. Da cum de nu s-a auzit inca de tine? sau poate nu am auzit eu? De ce stai tot in underground?. As vrea daca putem sa discutam putin in particular despre sound-ul care il folosesti ca e cam beton. Din ce oras esti?. Eventual lasa-mi un email sau ceva.

 

Mi-am facut o trupa de prog! Sper sa iesim curand!Vei fi primul invitat la concert!

 

Cat despre sound, e simplu:Ibanez K7,Triaxis by Mesa Boogie,Eventide H3000SE!Tras direct in placa de

 

sunet!Dar se mai poate lucra oricum la sound!

 

Momentan stau in bucuresti!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Postez si eu una bucata progresiva , inceputa si neterminata!

Sunt fan progresiv!Imi place Dream Theater si alte cateva!

 

Progresivul mi se pare cea mai permisiva si completa muzica!

 

Mie nu imi place Progressive Metal in afara de primele 3 albume DT si primele 3 Symphony X.

In schimb ador RUSH (da, cu litere mari) si sunt fericit ca i-am vazut live.

 

Parerea mea despre tine si materialul tau e urmatoarea:

CINCI STELE!!!

 

(pe care dealtfel ti le-am si acordat, in rating - ma mir ca eu am fost primul :) )

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Postez solou de la fatal tragedy (dream theater) pantru ca e solou meu preferat de la petrucci

 

si pentru ca a fost un challenge foarte mare pentru mine sa-l scot si sa-l interpretez! :)

 

E tras pe vremea cand nu prea aveam scule asa ca suna carton!plm :)

Link to comment
Share on other sites

Postez solou de la fatal tragedy (dream theater) pantru ca e solou meu preferat de la petrucci

 

si pentru ca a fost un challenge foarte mare pentru mine sa-l scot si sa-l interpretez! :)

 

E tras pe vremea cand nu prea aveam scule asa ca suna carton!plm :)

Bine..., da nu vad pe nicaieri solo-ul de la fatal tragey... :) ca si mie i-mi place( favoritul meu e cel din blind faith si as vrea sa ma apuc de el poate-mi recomanzi niste link-uri sau taburi ca pe guitar pro mi se par cam 'trase de par').Oricum felicitari pentru bucata de mai sus si bag un 5 stele ca le meriti din plin... :( chiar ca zicea cineva sa nu mai aruncam cu 5 stele, da' asta e...Cine merita, merita! B)

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa postez!Scuze! :)

 

 

Si pentru scos solouri eu folosesc "urechea muzicala" :) si unde nu sunt sigur si e prea repede

folosesc TRANSCRIBEul care e foarte bun pentru ce nu modifica prea mult sunetul oricat de mult

micsorezi tempoul!

fatal_tragedy.mp3

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa postez!Scuze! :)

Si pentru scos solouri eu folosesc "urechea muzicala" :) si unde nu sunt sigur si e prea repede

folosesc TRANSCRIBEul care e foarte bun pentru ce nu modifica prea mult sunetul oricat de mult

micsorezi tempoul!

Meserie... :( Aproape identic. Am avut ipresia ca la partea de ascending din F# (sper ca nu ma insel) ai fugit un pic, dar la viteza aia...si Petrucci cred ca a avut de 'lucru' pana sa-i iese cum trebuie.Inca o data: FELICITARI! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.