www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Es335


Guest CristiZgarieNori
 Share

Recommended Posts

Guest CristiZgarieNori

Acum aproximativ un an, mi-am cumparat o chitara aria pro II, forma ES335, sunt foarte multumit de aceasta chitara, am ramas socat cat de bine poate sa sune pe distors, pana atunci consideram chitarile astea mai mult pentru cleanuri, jazzuri, bluesuri linistite, dar dimpotriva se arata mult mai buna pe riffuri.

 

De ce e titlu Gibson ES335, nu, nu ca sa captez atentie, as fi vrut sa stiu daca are cineva aceasta chitara pentru o eventuala comparatie cu a mea, sa imi fac o idee mai buna despre ce am.

 

Daca o are cineva, as vrea sa ne intalnim intr-o zi cu chitarile!

 

poze:

post-9094-1227265222_thumb.jpg

post-9094-1227265239_thumb.jpg

post-9094-1227265256_thumb.jpg

post-9094-1227265370_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest CristiZgarieNori
Poate ca inainte sa faci o comparatie intre chitari ar fi bine sa schimbi dozele stoc Aria (daca nu le-ai schimbat inca) cu Gibson Classic 57 cum are ES335 pentru ca diferentele de snet vor fi mari din cauza dozelor.

 

Nu le-am schimbat, imi plac dozele care sunt pe ea, plus ca am niste experiente proaste cu schimbatul dozelor la chitari, si sunt un pic reticent.

 

Am vazut multi care isi cumpara de exemplu un epiphone, si ii pun doze de gibson asteptandu-se la o cu totul alta chitara, nu stiu cat de buna este ideea asta, cel putin eu consider dozele un amanunt mai putin important decat alte detalii ale chitarii, acum nah, nici varza sa nu fie :)

 

Oricum mersi de sfat :)

Link to comment
Share on other sites

Nu le-am schimbat, imi plac dozele care sunt pe ea, plus ca am niste experiente proaste cu schimbatul dozelor la chitari, si sunt un pic reticent.

 

Am vazut multi care isi cumpara de exemplu un epiphone, si ii pun doze de gibson asteptandu-se la o cu totul alta chitara, nu stiu cat de buna este ideea asta, cel putin eu consider dozele un amanunt mai putin important decat alte detalii ale chitarii, acum nah, nici varza sa nu fie :)

 

Oricum mersi de sfat :)

 

Daca merge bine nu are rost sa schimbi nimic pe ia , ca si dozele nu se pun asa ca sa fie puse ci se iau in calcul mai multe conditii

stii ca mai bine decit bine .....e foarte rau

ar fi frumos un Bigsby daca tine tabla

Link to comment
Share on other sites

Eu sincer am schimbat dozele pe mai multe chitari si am avut in mare parte experiente pozitive, singura negativa pentru gusturile mele a fost cand mi-am pus un set de EMG active pe un Epiphone Les Paul si ma asteptam sa sune ca un Gibson adevarat, din pacate nu suna deloc de rau, doar ca nu aducea cam deloc cu am vrut eu atunci. Pana la urma am rezolvat problema cu un set de Seymour Duncan.

 

In alta ordine de idei sunetul de Gibson ES335 vine si de la dozele pe care le are (Classic 57, pe care multi le considera cele mai ok doze Gibson).

Link to comment
Share on other sites

Guest CristiZgarieNori

dai un ban, da stii ca nu-l mai ai

 

 

sau cum mi-a zis cineva zilele trecute "ti-ai luat chitari, mananca chitari"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.