www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prs Se Custom


mirceab
 Share

Recommended Posts

- Nume: “PRS SE Custom” (Paul Reed Smith)

- Preț: 2430 RON

- De unde a fost cumpãrat: MC Musical Bucureºti

 

- Caracteristici:

22 de taste pe un grif foarte bun. (Griful este lipit de corpul chitarei.) Corzi 0.009, 0.011, 0.016, 0.024, 0.032, 0.042”.

Potențiometre de reglaj volum ºi ton. Comutator cu trei poziții pentru selectarea/combinarea celor douã doze (humbucking pickups).

Bridge “wraparound-stoptail”: aceeaºi piesã ține ºi capãtul corzilor, este ºi cãluº (La acelaºi preț existã ºi “PRS SE Custom” cu tremolo.)

Culoare: “Cherry Sunburst” (vezi foto).

 

- Cum sunã: Sustain-ul este foarte bun. Sunetul este plãcut, grație în special lemnului (mahon ºi arțar), dar ºi dozelor care îºi fac bine treaba. Frecvențele joase nu sunt grozave (fiind vorba de corzi subțiri), însã aspectul se amelioreazã uºor din reglajele amplificatorului. (Am probat-o pe un combo Vox Valvetronix 30W.)

 

- Pãrți bune: sustain-ul ºi sunetul; finețea ºi sensibilitatea muzicalã a grifului, bine complementatã de corzile subțiri.

- Pãrți rele: Consider cã îi lipsesc trei elemente pentru a fi chitara perfectã:

1) potențiometre de reglaj volum ºi ton pentru fiecare dozã (pentru a obține combinații nelimitate de sunet);

2) bridge cu reglaje individuale ale lungimilor de coarde (precum tune-o-matic);

3) blocaje lângã chei pentru menținerea acordajului.

Dar sã nu uitãm cã aparține clasei SE (“Seria Eftinã”), iar suratele ei majore au prețuri de 2 – 4 ori mai mari.

 

- Impresie generalã: Foarte bunã - nota 9. Dacã ma gãsi-o aici cu prețul din SUA ar merita pe deplin nota 10.

 

http://www.prsguitars.com/secustom/index.html

post-6630-1227252923_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

- Nume: “PRS SE Custom” (Paul Reed Smith)

- Preț: 2430 RON

- De unde a fost cumpãrat: MC Musical Bucureºti

 

- Caracteristici:

22 de taste pe un grif foarte bun. (Griful este lipit de corpul chitarei.) Corzi 0.009, 0.011, 0.016, 0.024, 0.032, 0.042”.

Potențiometre de reglaj volum ºi ton. Comutator cu trei poziții pentru selectarea/combinarea celor douã doze (humbucking pickups).

Bridge “wraparound-stoptail”: aceeaºi piesã ține ºi capãtul corzilor, este ºi cãluº (La acelaºi preț existã ºi “PRS SE Custom” cu tremolo.)

Culoare: “Cherry Sunburst” (vezi foto).

 

- Cum sunã: Sustain-ul este foarte bun. Sunetul este plãcut, grație în special lemnului (mahon ºi arțar), dar ºi dozelor care îºi fac bine treaba. Frecvențele joase nu sunt grozave (fiind vorba de corzi subțiri), însã aspectul se amelioreazã uºor din reglajele amplificatorului. (Am probat-o pe un combo Vox Valvetronix 30W.)

 

- Pãrți bune: sustain-ul ºi sunetul; finețea ºi sensibilitatea muzicalã a grifului, bine complementatã de corzile subțiri.

- Pãrți rele: Consider cã îi lipsesc trei elemente pentru a fi chitara perfectã:

1) potențiometre de reglaj volum ºi ton pentru fiecare dozã (pentru a obține combinații nelimitate de sunet);

2) bridge cu reglaje individuale ale lungimilor de coarde (precum tune-o-matic);

3) blocaje lângã chei pentru menținerea acordajului.

Dar sã nu uitãm cã aparține clasei SE (“Seria Eftinã”), iar suratele ei majore au prețuri de 2 – 4 ori mai mari.

 

- Impresie generalã: Foarte bunã - nota 9. Dacã ma gãsi-o aici cu prețul din SUA ar merita pe deplin nota 10.

 

http://www.prsguitars.com/secustom/index.html

 

 

chitara inca nu are o mare reputatie dar beneficiaza de rudele iei PRS la care nu ai ce sa le gasesti rau (inafara de pret)

asa ca e deja destul de folosita se vinde bine e o chitara care se potriveste perfect pentru rock-ul care se cinta in ziua de azi mai ales ca e bine lucrata si sint frumoase ,nu ai de ce sa te ascunzi ......poti fi mindru de ia

 

sa o cinti sanatos pretul aproximativpe la paris e intre 500-600 € dar nustiu ce inseamna in lei ca nu-i cunosc

Link to comment
Share on other sites

Am probat si eu PRS SE si mi s-a parut o chitara buna, bine lucrata, dar usor scumpa si nu extraordinar de versatila. La banii aia, tot in acelasi magazin poti cumpara un Schecter C1 Classic sau Blackiack ce au in plus doze Seymour Duncan USA si switch cu 5 pozitii, diferentele de calitate a fabricatiei nu prea sunt, ci chiar as indrazni sa spun ca sunt in favoarea celor de la Schecter.

 

Oricum e o chitara buna care cu ceva upgrade-uri la doze si eventual cu potentiometrii care sa spliteze dozele poate deveni una excelenta si versatila.

Link to comment
Share on other sites

Guest CristiZgarieNori

e foarte frumoasa, sa o canti sanatos!

 

acum ceva timp eram obsedat de PRS, nu ma puteam inchipui fara una in viitorul apropiat, dar acum ca au aparut la noi, si le-am probat, mi s-a schimbat un pic parerea.

 

nu zic, sunt chitari excelente, si foarte versatile, poti obtine cu ele si sound de telecaster si sound de les paul, ceea ce e extraordinar, dar ceva nu a fost chiar pe gustul meu :)

 

poate ca prefer chitarile cu personalitate(in sunet) mai puternica decat una foarte versatila, dar asta e doar parerea mea, oricum ti-am zis, sunt chitari foarte bune, felicitari :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt cateva magazine in Paris unde sunt preturi foarte bune:

 

http://www.guitar-legend.fr

http://www.leadguitars.fr/index.php

 

:) ye ye ye nu zic de rau de legend guitar de pe colt rue Duai dar ei nu mau servit bine delok si cumpar scule scumpe dar nu mai intru in magazin desi mau invitat ca siau dat seama ca sint cumparatordar e pre tirziueu cumpar tot timpul de la centrale guitars sint 3magazine foarte bine dotate shi cu preturi bune tot timpul am avut de la ei reduceri mari ciar serioaseiar cind am adus chitara napoi la magazin dipa un an de zile mio ia la 75 % din pret dar e nikelfara zgirieturi de centura sau sa dai cu ea de pamint daca e in buna stare si e in garantie tio ia inapoi

la legend guitars sint specializati in Fender shi Gibson (squier epifon)inmagazin numai asta au pe sait sint mai multe dar la centrale e tot (aproape) ce vrei de la ieftine pina la scumpe in bass chitara electrica si electroacustica -acustica si amplificatoare

 

 

www.centraleguitars.com

 

da acuma depinde si cum te impaci cu vinzatorii eu de vreo 15 ani decind cumpar aproape in fiecare am cel putin unu sau doua bassuri amplificator chitari electrice iar cit despre maruntisuri nu mai stiu tot timpul defapt cind am nevoie de ceva neinsemnat penele sau ceva de spalat chitara sau o piesa de scimb o cer nici numi ia bani dar stie ca cumpar de citeva mii bune in fiecare an

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

3) blocaje lângã chei pentru menținerea acordajului.

 

nu e dezavantaj daca nu ai fine tuning la bridge asta se foloseste la chitarele cu floyd rose.

 

poate chei cu blocaj vrei sa spui

 

cantare placuta little prs :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu am varianta Tremolo, Blue matteo, m-am speriat ca o sa arate totally gay, 80's style, dar de fapt arata absolut genial.

Subscriu la recenzia lu Mircea, o sa spun cateva cuvinte despre diferentele induse de tremolo :)

 

Acordajul rezista foarte rezonabil la folosire normala a tremoloului, dar totusi o sa pun locking tuners si poate poate un Nut nou, daca gasesc un lutier... Re-ul si Sol-ul mai pleaca nitel, probabil acolo sunt problemele de nut. Oricum e peste ce ma asteptam in privinta asta. Bara de tremolo are un mic joc, nimic grav totusi, nu se simte in timp ce canti, se simte doar cand cauti probleme :)

Legat de ton.. eu inca ma obisnuiesc cu humbuckere, vin de pe Single coils. Tonul e plin si greu, reglajele de volum si ton modifica mult tonul, as zice ca e o chitara versatila. O folosesc prin POD X3 (il am de-abia de cateva zile), in general trebuie sa reduc din volumul preseturilor, cand mai iau cate un preset de undeva, deci probabil are output peste medie. Nu prea am ridicat dozele.

E o chitara minunata, cu personalitate. Nu am nimic cu Schecter, dar nu mi-a placut la fel de mult la mana. Sigur, e dupa gusturi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan Toma
:) ye ye ye nu zic de rau de legend guitar de pe colt rue Duai dar ei nu mau servit bine delok si cumpar scule scumpe dar nu mai intru in magazin desi mau invitat ca siau dat seama ca sint cumparatordar e pre tirziueu cumpar tot timpul de la centrale guitars sint 3magazine foarte bine dotate shi cu preturi bune tot timpul am avut de la ei reduceri mari ciar serioaseiar cind am adus chitara napoi la magazin dipa un an de zile mio ia la 75 % din pret dar e nikelfara zgirieturi de centura sau sa dai cu ea de pamint daca e in buna stare si e in garantie tio ia inapoi

la legend guitars sint specializati in Fender shi Gibson (squier epifon)inmagazin numai asta au pe sait sint mai multe dar la centrale e tot (aproape) ce vrei de la ieftine pina la scumpe in bass chitara electrica si electroacustica -acustica si amplificatoare

 

 

www.centraleguitars.com

 

da acuma depinde si cum te impaci cu vinzatorii eu de vreo 15 ani decind cumpar aproape in fiecare am cel putin unu sau doua bassuri amplificator chitari electrice iar cit despre maruntisuri nu mai stiu tot timpul defapt cind am nevoie de ceva neinsemnat penele sau ceva de spalat chitara sau o piesa de scimb o cer nici numi ia bani dar stie ca cumpar de citeva mii bune in fiecare an

 

n-am stat decat cateva zile in Paris, dar zona Pigalle rules! mi-am luat Tubescreamer TS9 cu 60 eur :), stare perfecta!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.