www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

My Second Song


Guest Hannibal_flo
 Share

Recommended Posts

Guest Hannibal_flo

Nu am gasit unde sa postez chestia asta mai bine decat la sectiunea "pentru incepatori", pentru ca, asta sunt. Si la chitara si la compozitie.

Sper sa va placa versurile :D In cel mai scurt timp posibil o sa inregistrez sa vedeti cum se aude... Mie imi cam place :) Acum astept parerile voastre despre versuri tinand cont de faptul ca am 18 ani si nu sunt eu prea destept. :) :)

 

 

 

 

(i)LOGIC

 

 

Un vers fara rima

Un sofer fara masina

Vai ce versuri moarte

Ce cuvinte asortate

 

R: Arunca-le – scapa de ele,

Vominta-le – vin vremuri grele.

Amesteca-le intr-o baura,

Si bea-o pe toata din o-nghititura

 

Un copil fara mama

Un om fara soarta

Vai ce versuri moarte

Ce cuvinte deochiate

 

O guma de sters fara un creion

Un telefon fara microfon

O chitara fara un chitarist,

Un optimist un pic mai trist

 

Un vers fara rima

Un sofer fara masina

Vai ce versuri moarte

Ce cuvinte asortate

 

R: Arunca-le – scapa de ele,

Vominta-le – vin vremuri grele.

Amesteca-le intr-o baura,

Si bea-o pe toata din o-nghititura

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat

Slabut, parerea mea, fara sa te superi. Ce stil literar ar trebui sa fie versurile ca poezie? Foloseste cuvinte mai deosebite, astea suna "cool" si inteligent, mai ales daca sunt in consonanta cu instrumentele. Foloseste in functie de genul abordat cuvinte dure/socante pentru rock si cuvinte care apartin romantismului pentru blues. Ce ai scris tu acolo mie imi pare rap/hip-hop... Dar astept inregistrarea... Conteaza mult si melodia... Vezi ca e destul de scurta, nu prea sunt versurile pa care sa le repeti... Versurile astea sunt bune de poezie pentru ca au ritmul ala, dar au masura prea mica. Cauta expresii interesante. Astea ca sfaturi de la un necunoscator, adica ce i-as face eu sa-mi placa mai mult. Cred ca sunt si persoane care ar da sfaturi avizate, dar nu stiu exact cine ar putea sa te ajute. Mai asteapta.

:)

Parerea mea, nu-mi sariti in cap! Succes si nu uita sa pui inregistrarea cu melodia.

P.S.:dupa cum nu se poate vedea, nici eu nu sunt tare destept... :)

Imi place stilul in mare, sper sa iasa draguta melodia, dar mai e de lucrat la ea

Te rog, posteaza-l si pe primul song sau da link catre el, daca nu vrei pe forum poti pe PM.

Edited by coacervat
Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

mah l-am pus pe undeva pe aici ca am avut nevoie de acorduri pt el, sa il caut, si daca il gasesc dau link

dak nu il postez din nou k il am salvat in calc.

 

 

edit: uite, am gasit http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=27130 dar oricum m-i se pare mai slabut:) cand o sa am timp si baterii (pt camera) o sa le inregisrtez pe aman2ua.. App acordurile la primul cantec le-am distribuit diferit, in aceeasi ordine dar cate 2ua pe vers.

Edited by Hannibal_flo
Link to comment
Share on other sites

Versuri wanna be smart...dar daca or fi la moda cine sunt eu sa judec. Ai stalcit cuvintele alea numa, numa sa iasa rima. Numai la Eminescu merge faza asta din cate am vazut. Eu personal nu pot sa inghit versurile de genu' dar daca dau bine la public nu pot sa-ti urez decat succes.

Edited by Kreatorul
Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

Aici nu sunt deacord cu tine, unele cuvinte le-am "stalcit" pentru a pastra o anumita masura, nu pentru rima. Influente as putea spune putin EMIL, deci nu pot spune ca am facut ceva la moda sau ceva comercial. Sunt intr-adevar cuvinte aruncate mai mult in sila, de dragul de a gasi o rima, dar prin fiecare vers am vrut sa dezvolt un fel de pleonasm, un fel de "asa nu" ajungand ca si intregul cantec sa fie pana la urma un "asa nu" tocmai de aceea l-am numit (i)logic, pentru ca poate unora o sa l-i se para logic acest cantec, unora o sa l-i se para doar un alt cantec. Sau cum ai zis tu, un "wanna be smart". Sincer ma asteptam la astfel de raspunsuri dar tocmai de aceea l-am postat, pentru a invata lucruri noi, si mai ales pentru a invata din greseli. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest coacervat

Eu zic sa te mai gandesti cu privire la textul cantecelor. Sunt cam scurte si nu prea sugereaza melodia pe care s-o aplici (acorduri). Incearca sa gasesti tu o bucata de melodie si dup-aia sa scrii versuri nu "lipite", ci astfel incat sa nu strice melodia respectiva si de preferat s-o faca mai placuta. Oricum, daca mai lucrezi putin la ele probabil te vei descurca. De exemplu ia o melodie care iti place de la un artist, modifica-i textul cum vrei tu apoi melodia si ai un cantec al tau (nu te lauda ca l-ai facut tu, ca vei fi dat in judecata). Dupa asta o modifici pana cand seamana cu ce vrei tu si nu mai aduce a ceva cunoscut urechii poporului. Oricum, incearca toate posibilitatile melodice si de lexic care se potrivesc ca sa para mai atragatoare. La cea de-a doua mi se pare enervant ca folosesti "versuri" prea des. La prima sincer sa-ti spun imi pare manea... Lungeste poezia si tai dupa aia ce nu-ti place, ca vorba lui Kreatorul, tu ai pus accent decat pe rima(sau aproape numai pe rima... masura te incurca, asa-i?) Nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar tine-ne la curent cu progresul tau si poate ca vor mai veni idei. Bafta si te rog sa ne trimiti si noua cate un autograf cand vei deveni celebru! :) Asteptam...

Ca vazui ca raspunsesi: masura nu imi place mie, dar daca tie iti place, cu atat mai bine. Un bassist sau baterist cred ca ar fi incurcat de asa ceva, deci mai documenteaza-te si mai acorda o a doua sansa, nu lasa asa ca forma definitiva.

Edited by coacervat
Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

asteptati! :)):)) s-ar putea sa si imbatraniti si sa nu primiti acel autograf :) macar sa ma tin eu de chitara :D Acum sincer... daca a-ti auzi versurile astea cantate de o formatie celebra(presupunem prin absurd) la ce va-ti gandi... Dar aici gresesc eu, pt ca una e sa le auzi cantate, una e sa le citesti... Poate daca le-ati auzi cantate de o formatie celebra nu ar mai fi chiar asa de rele... si voi doar le-ati citit:D

 

in legatura cu restructurarea Refrenul va fi cantat dupa cele doua versuri si penultimul vers "O guma de sters fara un creion

Un telefon fara microfon" va fi cantat dupa refren, ca o continuare a refrenului.

Edited by Hannibal_flo
Link to comment
Share on other sites

Acum sincer... daca at-i auzi versurile astea cantate de o formatie celebra(presupunem prin absurd) la ce va-ti gandi... Dar aici gresesc eu, pt ca una e sa le auzi cantate, una e sa le citesti...

Dacã aș-i auzi versurile astea cântate de o formație celebrã ma-ș gândi sã schimb postul (de radio sau tv, dupã caz). Dupã aia o sa mã apuc de baurã... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel
asteptati! :) ) :) ) s-ar putea sa si imbatraniti si sa nu primiti acel autograf :) macar sa ma tin eu de chitara :D Acum sincer... daca a-ti auzi versurile astea cantate de o formatie celebra(presupunem prin absurd) la ce va-ti gandi... Dar aici gresesc eu, pt ca una e sa le auzi cantate, una e sa le citesti... Poate daca le-ati auzi cantate de o formatie celebra nu ar mai fi chiar asa de rele... si voi doar le-ati citit:D

 

in legatura cu restructurarea Refrenul va fi cantat dupa cele doua versuri si penultimul vers "O guma de sters fara un creion

Un telefon fara microfon" va fi cantat dupa refren, ca o continuare a refrenului.

 

 

 

Tu sincer crezi ca AC/DC, rolling stones, etc. au ajuns sus pe versuri de blaxy girls? sau ca daca odata ajuns sus canti si melc melc codobelc ca fraierilor le place idolul nu muzica? Incearca sa fii umil, sa acepti un sfat, nu sa cauti sa dai peste nas altora cu chestii d'astea 'ca asa imi place mie versul, ca e mai misto cum zic eu nu cum zici tu, ca daca o canta bob dylan era super-hit, etc.'

 

2) unele cuvinte le-am "stalcit" pentru a pastra o anumita masura

 

Daca tot zici ca ai schimbat nu stiu ce ca sa te incadrezi in masura .. ce masura vezi tu acolo ca sunt si versuri de 6 silabe si versuri de 13?? ori faci cu vers liber, si alte vrajeli d'astea, ori te tii de ceva fara sa mai incerci sa o dai in d'astea ca 'pastram masura', ca sunt vrajeli care nu tin nici la fetele de la cãpâlna.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

- primu' "meleon" am spus din description sa nu intrebati, ca e mai rau ca asta.

 

-si pasarel... ce sa zic, ai dreptate, incapatanarea e un defect de-al meu, imi pare rau ca se intampla sa se manifeste chiar aici, dar promit ca de acum incolo voi incerca sa nu mai jignesc sau sa "dau peste nas" cuiva cu replicile mele. :)

 

-am zis ca am stalcit cuvintele pentru a pastra ritmul - gresit, pentru ca asa cum ai spus si tu, ritmul lipseste cu desavarsire. Insa am gresit cand am spus acest lucru, pentru ca ei defapt le-am le-am stalcit pentru a pastra o anumita cursivitate in vers. Am stalcit de exemplu la versul "Si bea-o pe toata din o-nghititura" pentru ca era cam lung.

 

-sa inteleg ca numele melodiei sa ramana ilogic :) :)

 

 

@dudu- uite mah asta e primul cantec, a trebuit sa il postez ca nu stiam ce acorduri sa pun pe el. http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=27130

Edited by Hannibal_flo
Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
imi cer scuze si eu daca am parut putin prea dur - nu asta era intentia, te asigur! :)

 

 

ahh, deci inca un defect de-al meu: paranoia :)):D) mie m-i se pare ca toti sunt duri cu mine si de aceea raspund :P:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Hannibal_flo

In sfarsit am reusit si eu sa inregistrez, oricum, calitatea sunetului e foarte porasta va trebui sa dati boxele la maxim ca altfel nu se aude nimic :) Sper sa va placa, macar asa un pic, oricum nu intentionez nimic cu cantecul asta, l-am facut doar din placere si pentru a ma distra :)

Untitled24.mp3

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am reusit si eu sa inregistrez, oricum, calitatea sunetului e foarte porasta va trebui sa dati boxele la maxim ca altfel nu se aude nimic :) Sper sa va placa, macar asa un pic, oricum nu intentionez nimic cu cantecul asta, l-am facut doar din placere si pentru a ma distra :)

 

Hai ca nu e rau; dar incearca sa mai diversifici ceva pe acolo;fa'i un refren,eventual un bridge, mai schimbi tonalitatea/acordurile pe acolo ca sa nu sune toata la fel...gen colinda (si asa ne zapaceste Hrusca prin toate magazinele..)

Versurile nu prea le'am inteles (se aude incet) si le cam repezi "olteneste". Eniuei; dai pe corzi inainte si noRock! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.