www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitaristul Si Trupa !


Guest kael
 Share

Recommended Posts

Salutari!

Am si eu nevoie de la voi de niste pareri personale, generale, sfaturi, idei s.a.m.d despre. chitarist si trupa.

O sa incerc sa enumar punctele de vedere in care eu am nedumeriri, v-as ruga sa mai veniti si voi cu idei.

 

Pachetul de cunostinte necesar, cum ar trebuie sa fie, sau sa nu fie, ca inveti cu trupa etc. ?

 

Tehnica, cum ar trebui sa fie ea?

 

Un chitarist trebuie neaparat sa stie exact ce vrea cand intra intr-o trupa? (chitara ritm sausolo?, sa cante metal sau blues ? etc)

 

Echipamentul pt. diferitele genuri ? (o sa rezum la blues si metal ca sa avem o punte de plecare )

 

Voi (daca e cazul )cum v-ati dat seama daca sunteti pregatiti sau cum si-au dat alti seama ca sunteti pregatiti ?( daca a fost cazul )

 

Cam atat momentan.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

atat indraznesc si eu sa zic, de pachetul de cunostinte, poti invata IMPREUNA cu trupa dar NU cu EA. Pentru ca la repetitii nu ar trebui sa va perfectionati tehnica personala, ci sa va obisnuiti sa cantati ca o trupa, sa va perfectionati. Restul tine de ce face fiecare acasa, cat face, si cum.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei-SV

trupa te invata foarte multe....te invata cum sa intri pe timpi, un lucru esential daca vrei sa faci ceva.....tehnica se exerseaza acasa sau cu profesor daca e cazul....impreuna cu trupa va hotarati ce vreti sa cantati si daca te consideri in stare sa faci solo nu te opreste nimeni, daca, crezi ca ai nevoie sa mai acumulezi cunostinte pentru solo atunci mai astepti

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca daca incalci cat mai multe asa zise reguli cu atat vei face ceva mai interesant :) .

asta referitor la

"Un chitarist trebuie neaparat sa stie exact ce vrea cand intra intr-o trupa? (chitara ritm sausolo?, sa cante metal sau blues ? etc)"

asa apar chestii noi interesante , cu cat urmezi mai mult o reteta vei fi mai "go with the flow" :)

Have fun! :)

Link to comment
Share on other sites

fiecare e un pilon important in trupa, mai ales la noi care nu avem o persoana care face doar un blink undeva acolo.... si fiecare poate aduce o contributie pozitiva sau negativa desigur cum e si logic, daca tu nu te pregatesti acasa, nici experienta nu ai ca sa prinzi din zbor si dai si tu acolo din chitara numa de forma e clar ca toti se vor uita la tine si se vor uita urat :)

in rest... muzica e muzica fiecare o canta cum poate, cum stie, cum vrea etc

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salutari!

Am si eu nevoie de la voi de niste pareri personale, generale, sfaturi, idei s.a.m.d despre. chitarist si trupa.

O sa incerc sa enumar punctele de vedere in care eu am nedumeriri, v-as ruga sa mai veniti si voi cu idei.

 

Pachetul de cunostinte necesar, cum ar trebuie sa fie, sau sa nu fie, ca inveti cu trupa etc. ?

 

Tehnica, cum ar trebui sa fie ea?

 

Un chitarist trebuie neaparat sa stie exact ce vrea cand intra intr-o trupa? (chitara ritm sausolo?, sa cante metal sau blues ? etc)

 

Echipamentul pt. diferitele genuri ? (o sa rezum la blues si metal ca sa avem o punte de plecare )

 

Voi (daca e cazul )cum v-ati dat seama daca sunteti pregatiti sau cum si-au dat alti seama ca sunteti pregatiti ?( daca a fost cazul )

 

Cam atat momentan.

 

Parerea mea e ca, cand vrei sa intri intr-o trupa trebuie sa ai un pachet de cunostinte de baza macar pentru a putea comunica... notiuni generale de teorie (baza)... ca sa nu ajungi intr-o situatie penala si sa pui degetele altuia pe grif.. sau faze de genu :) si sa ii zici bai fa "asa" . ...notiunile de baza.. ( pai sa stii masurile 4/4 3/4 ... and so on.. cat de cat sa stii acorduri.. sa poti gasi notele pe grif chiar daca mai greu... dar sa le gasesti... sa stii gamele cat de cat.. )

aici vb din punct de vedere al unui chitarist...

Ce mi se pare mie f f important este sa ai ureche muzicala daca cineva iti canta o idee de solo un fragment... ceva sa poti pune repede pe chitara... sa adaptezi .. sa creezi dupa o idee...

De altfel sa nu stai sa exersezi la sala exercitii sau sa inveti chestii... Astea le faci acasa sau cu un coleg de trupa daca are chef sa iti arate in private... dar nu la sala cand sunt 5 oameni care sa stea dupa tine... nu poti pune oamenii sa stea sa exersezi tu legato sau tapping.... (te chinui 5 min acolo daca nu iese lasi pe acasa nu tii oamenii in loc)

O alta chestie importanta este ca fiecare sa munceasca.. sa devina mai bun... pentru ca..... sa ajungi sa traga oamenii din trupa de cineva sa invete si el notiuni si chestii .. devine jenant

 

ca sfat... Trebuie sa vrei sa canti.. trebuie sa stii notiuni de baza de muzica (pt a putea comunica cu ceilalti din trupa), trebuie sa lucrezi acasa si sa vii la repetitii cu lectia invatzata si la rep doar sa te obisnuesti cu membrii trupei si sa va formati ca o trupa.

 

Cat despre invatzat cu trupa.. in trupa pot sa existe sfaturi si sugestii.. invatatul il faci acasa.

Sa fii deschis la pareri la idei... sa nu fii rigid pt ca nu vei rezolva nimic astfel.

 

Desigur sa ai sculele tale sau daca nu ai sa iti poti permite sa iti iei in scurt timp pt ca nimeni nu are de unde sa iti cumpere tie jucariile pt ca sa canti tu pe ele.

 

bafta cu trupele... poate ti-a folosit ceva din reply-ul asta.. :)

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

cred ca raspunsul e : cand te simti tu pregatit. am citit pe aici de oameni care aveau experienta de 8 ani de cantat si nu se simteau destul de pregatiti, asa cum probabil exista destui care au avut bassul in mana de 1 saptamana si s-au pus de cantat 2 note intr-o trupa si aia era tot [cu tot respectul pentru cei care canta la bas - am vazut destui bagati in trupe doar pentru ochi frumosi, tinuti in spate cu ampul dat incet, cat sa se vada..]

Link to comment
Share on other sites

Am inteles, sincer mi-ati dat incredere.

Din cate am inteles sunt partial pregatit, tehnic sunt sa zic undeva mediu, la teorie stiu acordurile (majore minore dim7) sa le formez pe grif si gama majora foarte bine, minora pentatonica si minora harmonica putin...

Simt ritmic cred ca am, cu auzul insa nu prea ma descurc, dorinta exista de ceva timp

Ma gandesc de ceva timp cand sa fac pasul, cred ca dupa sarbatori va fi momentul cel mai potrivit...

La faza cu basistul cred ca e din cauza ca se gasesc greu si lumea se multumeste cu ce se gaseste...nu mi-ar place sa fiu persoana aceea, m-as simti jenat si penibil, decat de forma mai bine deloc...

Pot sa zic ca ma tine vocea si de un backing, inca nu prea am prieteni cunosctori si nu am cum sa ma autoevaluez prea bine singurel de aceea apelez la cunostintele voastre.

Apreciez foarte mult ajutorul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.