www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gasirea Efectelor Corespunzatoare


Guest kknaru
 Share

Recommended Posts

salutare! hai ca semnez si eu registrul incepatorilor si am o intrebare.

Vreau sa cant Bomb Track de la Rage against The Machine, am luat tabul si ca efect imi arata w/oktaver.

am guitar rig2 si acolo am mai tot ce trebuie pt o chitara(stiti si voi cum e :) ). am gasit oktaver dar nici o urma de w/oktaver. ma rog...acu nici nu stiu ce inseamna "w" ala. puteti sa ma ajutati sa-mi spuneti mai exact ce tre sa fac? ce inseamna?

si stiu io....niste sfaturi acolo despre "gasirea" efectelor dorite....ce va trece voua prin cap si credeti ca m-ar ajuta :)

 

LATER EDIT: hai ca m-ar mai interesa si ce efect foloseste james in solo-ul din nothing else matters (banuiesc ca e un distors, dar cu setarile stau prost de tot :) ) sau in general metallica ce folosesc

Edited by kknaru
Link to comment
Share on other sites

habar n-am, ziceai ca ai guitar rig 2. daca nu te descurci, vezi ca au la muzica whammy, exact ca al lui, cu 8 mil :)

 

noo merci, renunt la melodie mai bine :) (bag io niste setari la oktaver acolo :) daca nu ma ajuta niminei :() , dar de soloul de la nothing else matters ce stii?banuiesc ca e un distors, sau la enter sandman, fade to black???

Link to comment
Share on other sites

hmm....nush...nu stiu ce e ala mesa boogie asa ca nu stiu ce sa caut :),

 

spre ca nu am fost prea superficial, dar m-am uitat pe forum si nu vad o discutie despre alegerea si gasirea unor efecte , daca aveti timp si placere postati aici tot ce ar trebui sa stim noi incepatorii, si cam ce inseamna ce face ce zice cu ce se manca fiecare efect (astea mai cunoscute sau oricare) :)

 

daca se poate, un moderator sa-mi chimbe si numele topicului in ceva de genu "despre efecte"

Edited by kknaru
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Cred ca s-a vorbit mult. Foarte mult. Poate chiar prea mult pe tema asta. Daca esti la inceput ia-o usor. Trebuie sa intelegi cum functioneaza efectele si ce fac. Apoi sa cauti cam ce sunet vrei sa obtii si sa te gandesti/intrebi cum poti sa ajungi la asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

pai dasta va intreb pe voi cei care stiti, cate ceva despre cele mai intalnite in metal in general, cateva combinatii de efecte, cateva date teoretice sau stiu io...

Link to comment
Share on other sites

sincer, cat mai simplu, un distorsion + wah, sau delay; cate doua maxim ca-i mai simplu, sti ce face una si sti ce face alta :)

io aud melodia, dar efectele fiind combintae....imi iau tzeapa, ca altfel se aude fiecare efectseparat si cand il combini cu ceva ...... gata distractia :)

Edited by kknaru
Link to comment
Share on other sites

p.s. eu n-as baga wah si delay la riffuri, mai degraba un eq si un reverb

 

pai asa! "loviti-ma" cu sugestii :)

 

ti-am zis, am guitar rig 2 deci pot sa bag efectele care le vreau! dar ma rog...nu prea am gasit io overdrive, am auzit pe mostre de pe site-ul boss si mi-a placut cam cum suna, da acu daca-l aud nu vad diferenta :)

 

si ce face mai exact un eq? pt ca el fara distor sau ceva am vazut ca nu prea suna a nimic (am vazut ca sunt mai multe tipuri de eq, la care te referi? sau depinde de gust?)

Link to comment
Share on other sites

eq-ul de ghitara face acelasi lucru ca ala de la winamp, adica iti schimba sunetul. in ce fel intrebi? iti voi spune imediat ;)

 

de obicei eq-urile (equalizer) de ghitara, simple, sub forma de pedala au 8 benzi verticale paralele. una, de obicei cea din stanga este volumul. in continuare, din stanga spre dreapta ai 2 pentru bass, 3 pentru medii si 2 pentru inalte (sau 3 pentru bass, 1 pentru medii si 3 pentru inalte, cum vrei sa le spui :) ). poti in acest fel sa iti faci un ton foarte misto, unic, bla bla... iti accentuezi basii, tai mediile si urci inaltele, sau tai basii, duci mediile sus de tot si inaltele pe la trei sferturi, sau etc... combinatii sunt nenumarate, dar tine minte, eq-ul nu este un efect propriu zis, cat mai mult un filtru de sunet....

 

hmmm...good Glass :) merci mult, incep sa ma initiez si eu :( vazusem si eu ca e practic un egalizator dar nu intelegeam cu ce sa ma ajute pe mine :o acu am inteles , merci B) dar de ce sunt mai multe tipuri de eq?pana la urma nu toate eq nu fac acelasi lucru??intreb si eu :)

 

si treaba cu overdrive-ul cam care e?o descriere asa in linii mari (mai pe romaneste ;) )

Link to comment
Share on other sites

pt riff-uri de obicei, eu folosesc un distors sec (dry) cu foarte putin reverb, si pt solouri&stuff delay si daca e necesar wah. pt clean - foarte utin chorus si un pic de spring reverb. asta la modul general

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.