www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stickere


Guest Hannibal_flo
 Share

Recommended Posts

Guest Hannibal_flo

Stie cineva un magazin, de preferabil online din romania unde pot gasi stickere? Vreau sa imi lipesc ceva pe chitara, m-i se pare cam plictisitoare asa, si ce am vazut pe bestial.ro nu ma satisface. Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa faci ceva intr-o singura culoare, sa-ti faci la plotter-cutter. E o masinarie care taie forma pe care o doresti tu din autocolant. Poti sa faci si din 2 culori la plotter-cutter. La mai multe, e migala mai mare. Dar rezultatul nu se compara cu imprimarea. Arata mult mai bine. Doar sa le duci fisiere vectorizate. Eu foloseam pentru printuri corel. Stiu ca se foloseste si Adobe Illustrator la greu.

Link to comment
Share on other sites

Gojira: exista cutter-plotter si la 6 culori (cyan-magenta-yellow-black-lightcyan-lightmagenta), adica are 6-12 capete plus cutitul.

Ce spui despre vectorizare? Este vorba de a transforma un raster in vectori. Masinile sunt comandate de un soft de RIP care, in principiu, citeste atat raster cat si vectori.

 

On topic: este bine sa iti faci stickere pe o masina destinata productiei indoor, pe baza de solventi, masina care sa aibe o rezolutie cat mai mare. Solventii intra in vinilul autocolantului si rezista in timp. Un sticker de 50x50mm se da bine pe o masina cu o rezolutie de 1440dpi. Cauta cel mai apropiat producator si vorbeste cu ei, te vor indruma.

Foloseste soft-urile de care spun colegii nostri, daca stii sa umbli cu ele. Daca nu, cere ajutorul cuiva care se pricepe.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.